Siemię lniane na włosy – efekty stosowania, przepis na maseczkę i płukankę

Piękne włosy - pielęgnacja

Siemię lniane ma wiele zastosowań, m.in. łagodzi bóle żołądka, usprawnia trawienie, wpływa korzystnie na urodę. Szczególne powodzenie ma jednak w zastosowaniu na włosy w postaci różnego rodzaju maseczek i płukanek. Jak je wykonać i jakie efekty daje nakładanie na włosy glutka lnianego? Zobaczcie w artykule.

Siemię lniane – jakie ma właściwości?

Siemię lniane jest bogate w wiele cennych składników. Ziarenka lnu zawierają mnóstwo mikro- i makroelementów, które sprawiają, że siemię lniane (także w postaci żelu) ma właściwości lecznicze i świetnie wpływa na stan skóry oraz włosów, zarówno stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Trudno szukać innej rośliny, która dostarcza tak wielu ważnych dla organizmu składników. Wprowadzenie do codziennej diety nasion lnu sprawia, że dostarczamy organizmowi:

  • cennych kwasów omega-3,

  • wysokiej jakości białka,

  • błonnika pokarmowego,

  • wielu witamin, m.in. z grupy B, witaminy C i E,

  • kwasu foliowego,

  • minerałów: wapnia, miedzi, magnezu, cynku, manganu i fosforu.

Spożywanie siemienia lnianego w postaci tzw. glutka lnianego, wydaje się być podstawą do dbania o zdrowie i urodę. Nie inaczej jest w przypadku, gdy chcemy poprawić kondycję włosów – możemy rozpocząć kurację siemieniem lnianym od wewnątrz, a stosowanie zewnętrzne powinno być uzupełnieniem takiego „odżywiania”. Warto przy tym spożywać siemię lniane w postaci żelu, gdyż podczas gotowania uwalniają się wszystkie składniki odżywcze, przez co stają się lepiej dostępne dla organizmu. Po spożyciu takiego kisielu z siemienia lnianego, dostarczamy włosom wszystkich niezbędnych składników do tego, aby mogły rosnąć zdrowsze i gęstsze.

Jak pić siemię lniane na poprawę stanu włosów?

Aby stosowanie siemienia lnianego przyniosło dobre efekty, pamiętaj o kilku aspektach. Przede wszystkim zakup ziarna dobrej jakości – takie znajdziesz w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością (produkty w takich sklepach zwykle są o wiele lepiej przebadane pod kątem jakości i posiadają wiele certyfikatów ją potwierdzających). Przy pielęgnacji włosów nie ma ponadto znaczenia, czy wybierzesz ziarna złote czy brązowe – oba rodzaje dobrze wpłyną na ich kondycję. Złote ziarna są nieco droższe i dają lepsze efekty w przypadku kuracji na jelita i żołądek.

Aby uzyskać glutek lniany z siemienia do picia, potrzebujemy małego garnka, ziarna siemienia lnianego i wrzącą wodę. Do garnka wsypujemy odmierzoną porcję ziaren i zalewamy je wrzącą wodą. Ustawiamy na kuchence i gotujemy ok. 15 minut. Ile wody wlać? Generalnie zasada jest taka, że im gęstszy jest glutek, tym lepiej. Całość gotuj na niewielkim ogniu do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie przecedź wszystko przez sitko, gazę lub pieluszkę tetrową. Tak sporządzony glutek możesz pić codziennie rano lub wieczorem. Istotne jest, aby robić to regularnie – tylko wtedy zobaczysz efekty.

Siemię lniane na włosy jako naturalna maseczka

Siemię lniane - maseczka na włosy
Siemię lniane - maseczka na włosy

Dobre efekty przyniesie także aplikowanie glutka lnianego zewnętrznie – bezpośrednio na włosy. Jak wykorzystać siemię lniane, aby spełniło funkcję domowej maseczki na włosy? Pamiętaj o następujących zasadach:

  • nakładaj żel z siemienia lnianego na mokre włosy na całej długości,

  • nie zapominaj o skórze głowy – siemię lniane działa świetnie także na skórę głowy,

  • po nałożeniu glutka na włosy i skórę głowy, owiń całość folią lub załóż czepek na 30-40 minut,

  • po tym czasie zmyj żel delikatnym szamponem bez SLS.

Zabieg powtarzaj regularnie – najlepiej raz w tygodniu. Raczej nie zaleca się nakładania maseczki z siemienia lnianego częściej, gdyż włosy zwykle nie tolerują dobrze nadmiernej ingerencji.

Siemię lniane na skórę głowy – jak zadziała?

Jak wspomniałam, siemię lniane korzystnie wpływa na skórę głowy. Składniki zawarte w lnie świetnie koją skalp, co szczególnie sprawdzi się w przypadku osób zmagających się ze swędzącą lub nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy (gdyż normalizuje pracę gruczołów łojowych). Siemię lniane ponadto doskonale nawilża, a dobrze nawilżona skóra głowy to także lepsza kondycja włosów. Siemię lniane na skalp najlepiej nakładać wraz z maseczką na włosy. Taki żel nie obciąży włosów, nie przetłuści skóry głowy, a kosmykom nada lekkości i odbije je od nasady. Nie musisz się zatem obawiać efektu oklapniętych włosów. Z tego powodu zabieg z siemienia lnianego na skórę głowy polecany jest szczególnie osobom z cienkimi włosami.

Płukanka z siemienia lnianego

Nie masz czasu na cotygodniowe maseczki z siemienia lnianego? Dobrym pomysłem będzie w tej sytuacji zrobienie domowej płukanki z siemienia lnianego na włosy. Jak ją wykonać? Wystarczy, że zrobisz poniższe kroki:

  • 1-2 łyżeczki ziaren siemienia lnianego zalej szklanką gorącej wody,

  • gotuj całość w garnku do uzyskania gładkiej konsystencji – powinna być też lekko gęsta (przypominać kisiel po ugotowaniu),

  • następnie odcedź żel i ostudź płukankę, dolewając nieco zimnej wody,

  • płukankę zastosuj jako ostatni etap mycia włosów.

Gdy umyjesz głowę i włosy szamponem, zamiast odżywki zastosuj przygotowaną płukankę z siemienia lnianego. Taką płukanką opłucz całe włosy i skalp. Nie spłukuj jej już wodą, tylko pozostaw włosy do wyschnięcia.

Co lepsze: maseczka czy płukanka z siemienia lnianego na włosy?

Co lepiej zadziała na włosy: maseczka czy płukanka z siemienia lnianego? W obu przypadkach uzyskamy efekt nabłyszczenia i wygładzenia włosów, kosmyki będą lepiej nawilżone i zostaną wyraźnie dociążone (ale bez efektu przyklapnięcia). Obie mieszanki sprawią ponadto, że włosy będą wysychać wolniej, gdyż będą bardziej nawilżone.

Co natomiast różni maseczkę z siemienia lnianego od płukanki? Po płukance możesz zauważyć, że włosy są bardziej sztywne niż zwykle, co utrudni nieco rozczesywanie. Z drugiej jednak strony staną się bardziej podatne na stylizowanie. W przypadku maseczki takich efektów nie będzie.

Siemię lniane na włosy – efekty

Jakie efekty daje kuracja siemieniem lnianym na włosy stosowana wewnętrzne (do picia) oraz od zewnątrz (bezpośrednio na włosy i skórę głowy)?

Przede wszystkim zauważysz wyraźną poprawę stanu włosów już po pierwszym zastosowaniu maseczki lub płukanki – włosy po wyschnięciu będą lepiej się układać, gdyż zyskają dużą dawkę nawilżenia. Jeśli masz włosy kręcone, zostanie podkreślony naturalny skręt, natomiast włosy innego rodzaju przestaną się puszyć, będą bardziej błyszczące i „lejące” w dotyku.

Po maseczce z siemienia lnianego stosowanej regularnie zyskasz efekt mocnego nawilżenia bez obciążania włosów u nasady – a nawet przeciwnie, włosy będą lekkie (jak po strzyżeniu) i odbiją od nasady. Będą także świeże przez dłuższy czas. Efektu dopełnia miękkość kosmyków i jedwabistość. Włosy po takiej kuracji wyglądają naprawdę, jak po drogich zabiegach pielęgnacyjnych w salonie fryzjerskim. Podobnie efekty pojawiają się po stosowaniu płukanki, jednak tutaj należy się liczyć z tym, że włosy nie będą tak miękkie.

Kuracja siemieniem lnianym stosowanym od wewnątrz – do picia – da efekty po nieco dłuższym stosowaniu. Musisz poczekać ok. 2-3 miesiące, aby zauważyć wyraźną różnicę.

Zamiast kilku kosmetyków do włosów zastosuj siemię lniane

Efekty stosowania glutka lnianego na włosy są naprawdę spektakularne, ale konieczna jest wytrwałość. A warto, ponieważ z pomocą tego naturalnego kosmetyku możesz nie tylko zyskać zdrowe, gęste i błyszczące włosy, ale również oszczędzić sporą kwotę w portfelu, gdyż glutek lniany z powodzeniem zastępuje maseczkę do włosów lub odżywkę. Zamiast wydawać krocie na drogie kosmetyki do włosów, zainwestuj w naturalny szampon i dobrej jakości ziarna lnu – tym bardziej, że można je stosować także wewnętrznie, pijąc siemię lniane i w ten sposób działać na problem u źródła (glutek lniany uwalnia wiele witamin i minerałów prosto do skóry głowy i włosów). Cena siemienia lnianego waha się od kilku do kilkunastu złotych za paczkę – to naprawdę niska cena, jak na taki wachlarz korzyści.

Siemię lniane na włosy – opinie

Sama stosowałam siemię lniane na włosy i w moim przypadku efektem było spore nawilżenie (mam przesuszone, wysokoporowate włosy), miękkość, odbicie od nasady i dłuższa świeżość. Zdecydowanie polecam stosowanie siemienia lnianego zewnętrznie, jak i wewnętrznie. A poniżej zamieszczam jeszcze kilka innych opinii.

Forum Gazeta:

„Układam siemieniem lnianym moje kręcone włosy. Są miękkie, i ładnie się skręcają. Zrezygnowałam z pianek i zeli i ten sposób okazał się najlepszy. Zaparzam codziennie łyżkę siemienia gorącą woda, bo na gotowanie nie mam czasu. Zostawiam, aż wystygnie i odcedzam. Od czasu, jak zrezygnowałam ze wszystkich tych "rewelacyjnych" szamponów, odzywek i pianek moje włosy maja się świetnie.” 

Forum Wizaż

„Siemię lniane pięknie nabłyszcza włosy, glucika stosuję zawsze gdy potrzebuję mieć błyszczące i nawilżone.” 

Blog Anwen:

„Włosy zdecydowanie szybciej rosną, szczerze mówiąc to jak dla mnie nawet za szybko, bo muszę je teraz częściej farbować i szykuję się do kolejnego, mocniejszego podcięcia. Wyrosło mi też sporo baby-hair i włosy przestały wypadać. Niestety w tym czasie stosowałam też kozieradkę i lukrecję, więc nie mam 100% pewności na ile był to ich wpływ, a na ile siemienia…”