5 najważniejszych korzyści ze spożywania magnezu

Kobieta z mikroskopem w laboratorium

Czy wiesz, że jeden pierwiastek wspiera serce i układ nerwowy, zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia funkcjonowanie mięśni? Wszystko to potrafi magnez!

Korzyści ze spożywania magnezu

Choć trudno w to uwierzyć, magnez jest niezbędny do pracy ponad 600 enzymów. Pośrednio jest on również zaangażowany we wszystkie procesy w organizmie. Adenozynotrójfosforan (ATP) – cząsteczka, która magazynuje i transportuje całą niezbędną do utrzymania go przy życiu energię – musi bowiem połączyć się z dodatnim jonem magnezu, aby być dostępna metabolicznie.

Sprawdźmy zatem, na co w praktyce oddziałuje magnez. Oto 5 najważniejszych korzyści jego spożywania.

1. Dla zdrowego serca

Poziom magnezu w organizmie ma wpływ na stężenie cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze i wapnienie tętnic. Z kolei niedobór tego minerału stanowi czynnik ryzyka wystąpienia migotania przedsionków (zbyt szybkich uderzeń). To zaś oznacza, że nieodpowiednia podaż magnezu może wywołać różne choroby sercowo-naczyniowe.

2. Przeciwko zmęczeniu

Magnez jest pierwiastkiem, którego niedobór powoduje zaburzenia w podstawowych procesach tworzenia energii komórkowej. To zaś przekłada się na uczucie silnego zmęczenia, braku energii i siły, pogorszenie wydolności, a nawet problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Nic dziwnego, że czasem nawet kostka czekolady dodaje nam energii!

3. W profilaktyce osteoporozy

Okazuje się, że wapń i witamina D3 nie wystarczą, by utrzymać zdrowie kości. Bez magnezu nasz organizm nie może bowiem przyswoić odpowiedniej ilości słonecznej witaminy – właśnie ten pierwiastek reguluje jej poziom. Wszystkie enzymy metabolizujące witaminę D potrzebują bowiem magnezu.

4. Na skurcze mięśni

Jeśli w nocy budzą Cię skurcze łydek lub drga Ci powieka, być może cierpisz na niedobory magnezu. Ten pierwiastek przyczynia się bowiem do prawidłowego funkcjonowania mięśni, ponieważ oddziałuje na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym. Dodatkowo pomaga regulować poziom wapnia, który ułatwia ich skurcz. Sam magnez jest potrzebny do rozkurczania mięśni, pomaga też likwidować ich napięcie.

5. Dla sprawnego mózgu

Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Dostarcza im energię i uczestniczy w tworzeniu nowych neuronów. Może nawet odwrócić zmiany w mózgu spowodowane przez choroby neurodegeneracyjne, takie jak alzheimer.

Skąd wziąć magnez?

Jak widać magnez uczestniczy w praktycznie wszystkich ważnych procesach organizmu, wpływając na kondycję najważniejszych narządów – w tym serca i mózgu.

Co zatem zrobić, by nie dopuścić do jego niedoborów?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się swojej diecie. Źródłem magnezu są ciemnozielone warzywa liściaste, fasola, pełne ziarna, gorzka czekolada, tłuste ryby, orzechy i awokado.

Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejsze gleby są zwykle ubogie w ten pierwiastek, a to powoduje spadek jego ilości w żywności. Nic dziwnego, że jego niedobory stały się powszechne.

Ile magnezu potrzebujesz?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 300-400 mg. Warto jednak pamiętać, że kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, chłopcy w okresie dojrzewania oraz sportowcy potrzebują go w większych ilościach. Dotyczy to również osób pracujących umysłowo oraz pijących duże ilości kawy i herbaty. Stres, używki, a nawet słodkie przekąski powodują jego szybsze zużycie.

Który magnez wybrać?

Na rynku dostępne są różne formy magnezu. Warto wybrać taką, która ma udowodnioną wysoką przyswajalność. Może to być np. organiczny związek magnezowy – cytrynian magnezu – w tabletkach, który znajduje się na stronie sklepu internetowego od lat zajmującego się sprzedażą suplementów - Mito-Pharma. Charakteryzuje się on szybkim wchłanianiem.

W przypadku występowania niedoborów bardzo ważna jest również dawka. Tylko odpowiednio wysoka jest w stanie dotrzeć do mitochondriów komórek, by tam spełniać swoje funkcje. Najbardziej efektywne dla naszego organizmu będzie ok. 300 mg cytrynianu magnezu dziennie (w 1 lub 2 kapsułkach).