Czym grozi niedobór wapnia?

Produkty spożywcze

O tym, że wapń jest niezbędnym pierwiastkiem dla funkcjonowania organizmu, słyszał chyba każdy. Stanowi on podstawowy materiał budulcowy kości i nie tylko. Wspomaga on także układ nerwowy i krwionośny, bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Mimo to, nie każda osoba dba o odpowiednią ilość wapnia w swojej diecie. Co więcej, niektóre nałogi (jak np. palenie papierosów) mogą nawet utrudniać jego wchłanianie. Co się dzieje z organizmem, kiedy zaczyna brakować mu wapnia?

Hipokalcemia, czyli jak się żyje z niedoborem wapnia?

Niedobór wapnia nazywa się fachowo hipokalcemią. Niestety, szacuje się, że może się z nią borykać nawet 40 procent społeczeństwa! Dobrze więc poznać jej pierwsze objawy, aby móc szybko zareagować. Najczęstsze symptomy to drętwienie lub mrowienie kończyn oraz drżenie twarzy. Mogą pojawić się także skurcze mięśni, osłabienie mięśni oraz uciążliwe zawroty głowy.
Zaawansowany niedobór pierwiastka wiąże się także z konsekwencjami w postaci stanów lękowych i depresyjnych, łamliwością kości, zaburzeniami krzepliwości krwi, krwotokami z nosa czy nadciśnieniem tętniczym.

Niedobory wapnia a osteoporoza

Chroniczny niedobór wapnia prowadzi również do osteoporozy. Choroba nazywana "cichą złodziejką kości" latami może nie dawać o sobie znać. Dopiero duże ubytki masy kostnej są przyczyną licznych urazów i złamań. Często objawy te występują w okresie około menopauzalnym lub powyżej 60. roku życia. Narażony jest na nią jednak każdy. Już po 40. roku życia masa kostna zmniejsza się poniżej 1 proc. rocznie. Jeśli zabraknie wapnia w codziennej diecie, proces ten będzie jedynie przybierał na sile.

Jak poradzić sobie z niedoborem wapnia?

Aby nie dopuścić do niedoboru wapnia albo szybko uzupełnić jego poziom w organizmie, należy przede wszystkim postawić na zdrową i zbilansowaną dietę. Pierwiastek można znaleźć w licznych produktach pochodzenia naturalnego, m.in. w nabiale, niektórych rybach (jak szprotki), owocach (np. suszone figi czy morele), zielonych warzywach (m.in. w jarmużu i brokułach), a także w orzechach, maku, sezamie, fasoli czy soi.

Wapń zawiera także woda wysokozmineralizowana. Lepiej unikać nadmiernego picia alkoholu czy kofeiny - obie substancje zwiększają wydalanie wapnia z organizmu, a palenie papierosów może utrudniać jego wchłanianie. Warto także zrezygnować z nadmiernego solenia potraw. Wchłanianie wapnia ułatwia witamina D, którą ludzki organizm wytwarza dzięki kontaktowi z promieniowaniem słonecznym - warto więc postawić na częste spacery, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Więcej informacji znajdziesz na: https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka/

Czy warto suplementować wapń?

Bywa, że suplementacja wapnia jest dla danej osoby najlepszym rozwiązaniem. Zbilansowanie diety w krótkim czasie nie zawsze jest możliwe, a zapotrzebowanie na pierwiastek może być spore. Zwłaszcza jeśli mówimy o osobach starszych, kobietach w okresie menopauzy, kobietach karmiących lub w ciąży oraz o dzieciach i młodzieży, u których widać intensywny wzrost. Suplementacja wapniem jest także zalecana w okresach rekonwalescencji, po doznanych złamaniach kości. Warto jednak postawić na sprawdzony produkt, jak np. Calperos. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Co więcej, preparat ma status leku, może być stosowany jako uzupełnienie leczenia np. w osteoporozie. Jednocześnie jest dostępny bez recepty. Calperos jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Lek ten cieszy się zaufaniem wielu lekarzy oraz specjalistów – poznaj nasz produkt na: https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/

Niedobory wapnia, choć początkowo ledwo zauważalne, mogą okazać się bardzo szkodliwe w skutkach. Cierpią na tym nie tylko nasze zęby i kości, ale także mięśnie, układ nerwowy i krwionośny. Dlatego tak ważne jest, aby z większą świadomością komponować swoje posiłki i dbać o odpowiednią ilość wapnia w spożywanych produktach. Na szczęście ich wybór jest duży, każdy więc może znaleźć coś, co będzie dla niego smaczne. W niektórych przypadkach dobrze jest włączyć suplementację pierwiastka, która daje gwarancję, że dostarczamy organizmowi potrzebną dawkę wapnia. 

Artykuł sponsorowany