Dieta przy Hashimoto - te badania warto przeprowadzać częściej niż raz na rok

Dieta przy Hashimoto

Odczuwasz zmęczenie. Wypadają Ci włosy. Łapiesz wirusy. Do tego dieta w Hashimoto nasuwa ograniczenia. Co jeszcze możesz zrobić? Okazuje się, że nawet najlepsza dieta przy Hashimoto nie zastąpi regularnych badań.

Choroba tarczycy czasami nie daje objawów

Leczenie, skuteczna dieta przy Hashimoto wymaga przede wszystkim zdiagnozowania choroby. Zanim ustalimy, jakie są produkty wskazane przy Hashimoto oraz jakie zrobić badania, skupmy się na objawach, choć warto pamiętać, że – jak pisze Michał Wrzosek: Czasami HT przebiega bezobjawowo przez długi czas, dlatego mimo braku objawów warto zwrócić się w stronę diagnostyki tej choroby… Same objawy zwykle są tożsame z objawami niedoczynności tarczycy, a mowa tu o: zwiększeniu masy ciała lub braku efektów redukcji tkanki tłuszczowej, ciągłym uczuciu zmęczenia, codziennej senności, mimo odpowiedniej długości snu, niskim ciśnieniu krwi, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci, suchej skórze, zwiększonej zachorowalności na infekcje… W przypadku obserwacji powyższych objawów w pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u lekarza. Michał Wrzosek dodaje też, że nie jesteśmy w stanie wyleczyć choroby Hashimoto, a jedynie działać objawowo. Przestrzegaj zatem tego co można jeść przy Hashimoto, a także prowadź zdrowy trybu życia i badaj się regularnie.

Szkodzi nadwaga, infekcje, zły jadłospis

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (HT – będące najczęstszą postacią niedoczynności tarczycy) polega na tym, że organizm zwalcza własne komórki i traktuje je jako obce białka. Tworzy przeciwciała. Implikuje stan zapalny, chcąc usunąć chorobę. Przeciwciała z kolei atakują hormony tarczycy. Atakują tym skuteczniej, im bardziej borykasz się z dodatkowymi czynnikami typu nadwaga lub infekcje. Szkodzi również nieodpowiednia dieta przy Hashimoto. Produkty łatwozapalne. Nadmiar i niedobór jodu (potrzebujesz optymalnie 150 µg jodu na dobę, chyba że jesteś w ciąży to 220 µg).

Zacznijmy od badań diagnostycznych

Aby zdiagnozować HT – udaj się do lekarza, który zbada palpacyjnie Twoją szyję (tarczyca w HT ulega zmniejszeniu) – potwierdzając lub wykluczając chorobę, a następnie ewentualnie skieruje na diagnostykę. Badanie USG tarczycy wykrywa guzki, a badanie krwi oznacza poziom: TSH, Anty-TPO, Anty-TG. Głównym przedmiotem badań diagnostycznych są przeciwciała (walczące z fikcyjnymi wirusami) – znacznie podwyższone w HT. I pozwalające wykryć HT w bardzo wczesnym stadium – w odróżnieniu od TSH, który to parametr monitoruje stan zaawansowany HT, kiedy doszło już do zniszczenia komórek i obniżenia hormonów tarczycowych.

Co oznaczają te skróty w chorobie tarczycy?

TSH (hormon przysadki) o zbyt wysokim stężeniu (powyżej 4,2 mIU/ml) może świadczyć o niedoczynności (powiązanej z HT) a zbyt niskie (poniżej 0,27 mIU/ml) - o nadczynności tarczycy. FT3/fT4 oznacza stężenie hormonów tarczycy - zbyt niskie (fT3 poniżej 3,4 pmol/l i fT4 10,6pmol/l) wskazuje na niedoczynność a wysokie (fT3 powyżej 8,3 pmol/l i fT4 19,4pmol/l) na nadczynność. Anty-TPO to przeciwciała, których niewielkie stężenie nie szkodzi, ale nadmierne (powyżej 34 IU/ml) powinno niepokoić. I AntyTG – przeciwciała, których wysokie stężenie (powyżej 115 IU/ml) diagnozuje chorobę Hashimoto.

Badania monitorujące autoimmunologiczne zapalenie tarczycy

Nawet najlepsza dieta przy Hashimoto nie zastąpi regularnych badań kontrolnych – TSH, ft4 i ft3 kontroluj raz na 3 miesiące (lub raz na 6 tygodni w przypadku modyfikacji dawki hormonu). Przeciwciała raz do roku. Jeśli ciąża wywołała u Ciebie poporodowe zapalenie tarczycy – w ciągu 12 miesięcy po porodzie - raz do roku monitoruj stężenie przeciwciał Anty-TPO, Anty-TG i hormonów tarczycowych. Poporodowe zapalenie tarczycy predysponuje bowiem do pojawienia się niedoczynności tarczycy w późniejszym okresie życia. Wykonuj regularne badania również wtedy, kiedy jesteś predysponowana genetycznie. Lub jeśli musisz kontrolować odpowiednią dawkę leku – do której ustalenia potrzebne są testy TSH fT3 i fT4. Kompendium wiedzy o diecie przy Hashimoto znajdziesz na: https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/.

Wpis gościnny