Jak należy rozumieć depresję wśród młodzieży?

Depresja wśród młodzieży

Społeczność medyczna uważała kiedyś, że depresja dotyka tylko dorosłych. Jednak ryzyko choroby może rozpocząć się w dzieciństwie lub we wczesnych latach nastoletnich i stale wzrasta do połowy lat 20. Około 11 procent młodych ludzi doświadczy epizodu depresji pod koniec swoich lat młodzieńczych.

Czym jest depresja?

Depresja u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych to coś więcej niż tylko faza. Jest to prawdziwy stan, który może zakłócać codzienność, prowadzić do myśli i zachowań samobójczych oraz wpływać na człowieka przez całe życie.

Nastolatki mogą stawić czoła wielu trudnościom, z którymi nie są w stanie poradzić sobie emocjonalnie: rozwodom, trudnościom w nauce, nadużyciom i zaniedbaniu, żeby wymienić tylko kilka z nich. Z natury czują się bezsilni wobec takich sytuacji, a skutki mogą pozostać z nimi nawet w wieku dorosłym.

Nawet nastolatek, który nie mierzy się z żadnym z tych wyzwań, może popaść w depresję. Istnieje przecież czynnik odziedziczonej skłonności do depresji.

Aplikacja Helping Hand
Aplikacja Helping Hand

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz - aplikacja Helping Hand

Objawy depresji

Aby rozpoznać nastolatka z depresją, musisz znać objawy. Oto sygnały ostrzegawcze depresji:

  • uczucie głębokiego smutku lub beznadziejności,
  • brak energii,
  • utrata przyjemności lub zainteresowania czynnościami, które kiedyś ekscytowały nastolatka,
  • niepokój i panika,
  • zamieszanie, zmartwienie i drażliwość. Nastolatek może rozmyślać lub wybuchać gniewem z powodu cierpienia, które odczuwa,
  • trudności w organizowaniu, koncentracji lub zapamiętywaniu,
  • negatywne poglądy na życie i świat,
  • poczucie bezwartościowości i winy. Nastolatek może czuć się wyłącznie głupio, brzydko, lub źle,
  • drastyczne zmiany apetytu i wagi,
  • trudności i zasypianiem i pozostawaniem we śnie/za dużo snu,
  • ospałość. Nastolatek z depresją często mówi, reaguje i chodzi wolniej, niż inni,
  • unikanie i wycofywanie się z towarzystwa przyjaciół i rodziny,
  • samookaleczenia i myśli samobójcze.

Otrzymanie pomocy

Depresja jest jednym z najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Dobrą wiadomością jest to, że jest to również jedna z najłatwiejszych (pod względem analizy, środków i widocznych objawów) chorób do leczenia chorób. Młodzi ludzie z depresją oraz ich rodziny i przyjaciele często jednak nie wiedzą, jak rozpoznać problem i gdzie szukać pomocy.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na depresję i wybierz terapeutę, który specjalizuje się w leczeniu nastolatków. Znajdź innego doradcę, jeśli ten, którego odwiedzasz, sprawia, że twój syn lub córka czuje się nieswojo i wydaje się, że nie rozumie potrzeb dziecka.

Sam nastolatek/nastolatka również mogą samodzielnie sięgnąć po pomoc gdy czują, że tracą oni kontrolę nad swoim życiem.

Podsumowanie

Depresja wśród młodzieży jest problemem, który w żaden sposób nie może być bagatelizowany. Jednakże szybko zdiagnozowany i poddany leczeniu może zostać wyeliminowany. Kluczowe jest nie tylko sięgnięcie po specjalistyczną pomoc, ale i rozmowa o swoim stanie psychicznym, ewentualnych obawach i progresie.

Wpis gościnny