Niezbędne akcesoria do jogi – co warto rozważyć na początku swojej praktyki

Niezbędne akcesoria do jogi

Niezależnie od wieku, płci czy charakteru wykonywanej na co dzień pracy regularna praktyka jogi to świetne rozwiązanie dla naszego ciała oraz psychiki. Ten rodzaj aktywności otwiera przestrzeń na pełne skupienie się na oddechu, poznanie swojego ciała oraz odpoczynek od zgiełku codzienności. Wbrew pozorom do ćwiczenia jogi nie potrzebujemy jednak wyłącznie kawałka podłogi. Jakie akcesoria do jogi przydadzą się na każdym poziomie zaawansowania, a zwłaszcza na początku przygody z jogą? Czy faktycznie nie jesteśmy w stanie ćwiczyć bez nich? Jak dobrać odpowiedni sprzęt? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym poradniku.

Akcesoria do jogi dla początkujących – czy to w ogóle potrzebne?

Często można spotkać się z opinią, że w przypadku jogi, w przeciwieństwie do innych rodzajów aktywności, nie potrzeba do ćwiczeń żadnych akcesoriów. Skoro wykonywanie kolejnych asan to po prostu układanie swojego ciała w konkretne pozycje, to czemu ktokolwiek miałby potrzebować czegoś oprócz wygodnego stroju i odpowiedniego miejsca? By praktykować jogę komfortowo, bezpiecznie i we właściwy sposób – zwłaszcza na początku przygody z jogą – niezbędne są podstawowe akcesoria. Oczywiście różne rodzaje jogi to większe lub mniejsze zapotrzebowanie na konkretne pomoce, jednak uprawianie tej aktywności bez użycia podstawowych rekwizytów może być domeną wyłącznie największych mistrzów. Wykorzystanie akcesoriów do jogi to:

  • zdrowie i bezpieczeństwo
  • kontrola i opanowanie
  • prawidłowa technika
  • komfort.

Wybierając się na praktykę jogi, nikt nie przypuszcza nawet, że mógłby przeciążyć kręgosłup czy nadwyrężyć stawy. Wykonywanie niektórych asan za wszelką cenę bez użycia pomocy może doprowadzić do przeciążeń i kontuzji – pamiętajmy o tym. Zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy regularną praktykę, nasze ścięgna i mięśnie potrzebują czasu, by się wzmocnić, byśmy byli w stanie stopniowo i powoli pogłębiać pozycje. Używanie pomocy to możliwość pełnego opanowania i kontrolowania swoich ruchów, a także oddechu, który w jodze pełni istotną rolę. Bez użycia podstawowych akcesoriów w wielu przypadkach nie można również mówić o poprawnej technice. Braki w zakresie ruchu często nadrabiane są siłą, co niekorzystnie wpływa na poprawność wykonywanych asan i ich wpływ na pracę naszego ciała i umysłu. Użycie akcesoriów to wreszcie komfort ćwiczenia – joga nie powinna przecież polegać na walce ze swoim organizmem.

Niezbędne akcesoria do jogi

Na jakie akcesoria do jogi warto zwrócić uwagę?

Od jakich akcesoriów powinniśmy w takim razie zacząć kompletowanie swojego jogowego wyposażenia? Czy powinniśmy od razu kupić wszystkie możliwe akcesoria do jogi i jak używać ich w bezpieczny i poprawny sposób? Po kolei!

Lista przydatnych akcesoriów do jogi

Mata do jogi to podstawa

Podstawowym i zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia każdego jogina i każdej joginki jest mata do jogi. Jogę najczęściej praktykuje się na boso. Mata zapewnia więc izolację od twardego, często zimnego, a więc i nieprzyjemnego podłoża. Ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana, mata ułatwia wykonywanie ćwiczeń, gdyż zapobiega ślizganiu się. Pośredniczy więc pomiędzy ćwiczącym a podłożem. Rozkładamy ją na podłodze przed rozpoczęciem praktyki i zwijamy po jej zakończeniu.

Pianki i klocki do jogi – jak używać?

Niewielkie prostopadłościenne bryły z drewna, pianki czy korka w wielu asanach mają stanowić przedłużenie kończyn ćwiczącego lub element podparcia ciała. Ich używanie ułatwia wykonywanie niektórych pozycji poprawnie i bez ryzyka przeciążenia stawów i ścięgien. Przydatny zwłaszcza dla początkujących, jednak i dla zaawansowanych nieodłączny element praktyki.

Pas do jogi dla ustabilizowania

Ma służyć usztywnieniu i ustabilizowaniu ciała podczas wykonywania niektórych asan. Zastanawiając się, jaki pasek do jogi wybrać, warto zwrócić uwagę na jego długość, materiał, z jakiego jest wykonany oraz trwałość klamry.

Wałek do jogi – zastosowanie

Wałki, zwane również bolsterami, to najczęściej materiałowe worki wypełnione gryką. Zazwyczaj używa się ich podczas wykonywania pozycji siedzących lub leżących. Są dość ciężkie, ale nie brakuje im miękkości, a ich kształt łatwo jest dopasować do swojego ciała, dzięki czemu łatwiej jest zindywidualizować praktykę. Według zaleceń prowadzącego praktykę wałek podkładamy najczęściej pod plecy, kładziemy między nogami lub na nogach, podczas skłonów na siedząco. Ten prosty i wyjątkowo przydatny przyrząd może pełnić rozmaite funkcje.

Koc dla komfortu

Jaki koc do jogi wybrać? Najzwyklejszy. Najważniejsze, żeby był miękki i ciepły. Koc do jogi to nic innego jak zwykła narzuta używana często do przykrywania się w chłodniejsze dni. Podczas praktyki kilkukrotnie złożony koc służy najczęściej podniesieniu swojej pozycji oraz zwiększeniu komfortu. Medytacja lub końcowa część sesji zwana wyciszeniem to kolejne elementy praktyki, kiedy koc może pełnić swoją pierwotną funkcję. Organizm po wykonanym wysiłku wychładza się i kiedy w końcowej fazie skupiamy się na oddechu i rozluźnieniu w leżącej lub siedzącej pozycji, warto przykryć się kocem.

Krzesło dla podparcia

Tak, ten prosty i podręczny mebel przydaje się również podczas praktyki jogi! Podczas wykonywania wariantów poszczególnych asan może stanowić stabilny punkt podparcia lub obowiązkowe akcesorium przy bardziej zaawansowanych pozycjach. Składane najczęściej i lekkie krzesła stanowią stałe wyposażenie sal, gdzie odbywa się praktyka jogi.

Liny dla zwisów

Kawałki wytrzymałego, grubego sznura lub odcinki lin przymocowane do ściany ułatwiają wykonywanie zwisów i pomagają rozciągnąć kręgosłup. Asany wykonywane w zwisie przy użyciu lin to wyjątkowo ciekawy sposób, by poczuć grawitację w nowy, nieoczekiwany sposób i przekonać się, że pozycje te nie są tak trudne, na jakie mogą wyglądać.

Kij dla utrzymania prostej pozycji

Zwykły drewniany kij od miotły może przydać się podczas wykonywania asan służących zachowaniu zdrowej mobilności konkretnych stawów. Najczęściej używa się go ćwiczeń związanych z asanami akcentującymi pracę odcinków szyjnego i piersiowego kręgosłupa, barków oraz łopatek.

Jaką matę wybrać?

Sale, w których prowadzi się praktykę jogi, często wyposażone są w niektóre z wymienionych akcesoriów. Przychodząc więc na jogę bez swojego sprzętu, najczęściej możemy korzystać z tego dostępnego na miejscu. W swoją matę do jogi warto zaopatrzyć się jednak nie tylko ze względów higienicznych. To zdecydowanie najważniejsze akcesorium do jogi, dlatego też dobrze, by było odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze maty?

  • materiał, z jakiego jest wykonana
  • rozmiar
  • grubość
  • waga
  • kolor.

Kupując matę do jogi, najczęściej wybieramy spośród materiałów takich jak PVC, kauczuk, poliuretan, korek, juta, mikrofibra czy też pianka termoplastyczna. Każdy z nich oczywiście ma swoją specyfikę, nam powinna jednak wystarczyć informacja, że wszystkie charakteryzują się dobrą izolacją przed chłodem, antypoślizgową powierzchnią, a także multifunkcjonalnością. Klasyczna mata do jogi ma wymiary w okolicach 180 × 60 cm, choć możemy spotkać się również z mniej standardowymi rozmiarami. Najważniejsze, żebyśmy zmieścili się na macie w całości podczas pozycji leżącej. Grubość maty to jej stopień amortyzacji. Cieńsze maty są lżejsze i zajmują mniej miejsca w podróży, jednak mogą okazać się niewystarczająco grube. Z kolei przy użyciu grubszej maty nie trzeba martwić się o niedostateczną amortyzację, jednak trzeba liczyć się z nieznacznie większą wagą i rozmiarem po zwinięciu. Kolor maty – choć pozornie nie tak ważny – nie pozostaje bez znaczenia. W końcu podczas wykonywania wielu asan patrzymy na swoją matę przez dłuższy czas, dobrze więc, by była w kolorze, który lubimy, a przynajmniej tolerujemy!

Lista najważniejszych atrybutów maty do jogi

Jak czyścić matę do jogi?

Wszystkie materiały, z których produkowane są maty do jogi, są łatwe w czyszczeniu. To istotna cecha, bowiem czysta i odświeżona mata to zdecydowanie bardziej komfortowa, a więc i bardziej owocna praktyka jogi. Poza tym nieczyszczone regularnie maty mogą z czasem stracić swoje właściwości. Możemy użyć specjalistycznych środków do czyszczenia mat do jogi, jednak najwygodniej umyć ją ręcznie, przy użyciu wilgotnej szmatki. To wystarczy, by zetrzeć z maty kurz, pot i drobinki pyłu. Unikajmy długotrwałego namaczania i pamiętajmy, by w celu wyczyszczenia nie używać mocnych środków chemicznych. Pokrowiec na matę nie tylko ułatwi jej transportowanie, ale także przedłuży jej życie – to w końcu gwarancja dodatkowej ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami, a także brudem.

Rodzaje klocków do jogi

Wybierając klocki do jogi, nazywane również bloczkami, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rozmiary oraz materiał, z jakiego są wykonane. Oprócz drewna stosuje się tutaj również miękką i odporną na odkształcenia piankę EVA, a także naturalny korek. Jakie klocki do jogi sprawdzą się najlepiej dla początkujących? Powinniśmy w tym przypadku kierować się indywidualnymi preferencjami. W końcu niektórym bardziej spodoba się ćwiczenie przy użyciu cięższych i tym samym stabilniejszych klocków z drewna, inni z kolei wybiorą lżejsze i podręczne bloczki z pianki.

Ubiór na jogę – istotny element praktyki

Oprócz omówionych akcesoriów nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni strój do jogi. Swoboda ruchów oraz miękkie, oddychające materiały to gwarancja komfortowej praktyki. Dobranie wygodnego i praktycznego ubioru to kwestia, której nie warto bagatelizować. Jeśli z kolei do kilku podstawowych akcesoriów, jak chociażby mata, bloczki, pas i strój na zmianę dodać butelkę wody lub przekąskę, okazuje się, że przy się również niewielka torba treningowa.

Pamiętajmy, że właściwie dobrane akcesoria do jogi mają ułatwić nam regularną praktykę. Zanim więc zdecydujemy się na zakup własnego wyposażenia, warto udać się na sesję jogi do pobliskiego studia i samodzielnie przetestować funkcjonalność poszczególnych pomocy.

Artykuł sponsorowany.