Sapioseksualizm, czyli inteligencja ważniejsza od wyglądu

Sapioseksualizm - na czym polega?

Sapioseksualizm to pociąg do osób, które wykazują się wysokim poziomem inteligencji. Jednocześnie nieważny jest w tym przypadku wygląd, jeśli chodzi o wybór partnera. Na czym dokładnie polega sapioseksualizm? Zobacz najważniejsze cechy i rozwiąż test na sapioseksualizm!

Sapioseksualizm – definicja

Sapioseksualizm oznacza wybór partnera na podstawie cech intelektualnych, a nie na podstawie wyglądu. Osoba sapioseksualna zwraca uwagę na zdolności intelektualne, inteligencję, wiedzę, błyskotliwość, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Wygląd danej osoby, wykonywany zawód czy pochodzenie społeczne nie mają praktycznie znaczenia dla sapioseksualistów. Partner musi przede wszystkim posiadać ogromną wiedzę, być wszechstronny, odznaczać się mądrością – tylko takie osoby są dla sapioseksualistów atrakcyjne i intrygujące.

Sapioseksualita – jakie lubi cechy?

Sapioseksualizm nie polega na wybieraniu jako partnerów wyłącznie osób, które mają wysokie wykształcenie. To oczywiście ważny czynnik, ale nie jedyny. Osoby sapioseksualne szukają przede wszystkim partnerów o wysokim IQ, ale również takich, którzy potrafią zaskoczyć, zorganizować czas wspólny, szybko kojarzą fakty i mają zdolność do trafnej riposty. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie bardzo ciekawych rozmów i przechodzenie z jednego tematu na drugi.

Podsumowują, sapioseksualiści doceniają następujące cechy u swoich partnerów:

  • wysoki poziom inteligencji (ponad przeciętny),
  • wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna,
  • wszechstronność i wiedza z wielu dziedzin życia,
  • mądry dowcip,
  • poprawny język,
  • umiejętność zachowywania się adekwatnie do każdej sytuacji,
  • umiejętność prowadzenia rozmów na wiele tematów,
  • chęć rozwijania się i pogłębiania swojej wiedzy,
  • umiejętność słuchania drugiej osoby,
  • posiadanie ciekawego hobby czy pasji,
  • posiadanie ciekawych zainteresowań.

Znani sapioseksualiści

Niedawno do swojej sapioseksualności przynał się George Clooney i Mark Ronson.

George Clooney. Źródło: Annahar
George Clooney. Źródło: Annahar
Mark Ronson. Źródło: WP Gwiazdy
Mark Ronson. Źródło: WP Gwiazdy

Sapioseksualistę „kręci” mózg…

Osoby sapioseksualne często twierdzą, że „kręci” je mózg, a nie ciało czy pochodzenie. Jedynie inteligentny partner może wywołać pożądanie u osoby sapioseksualnej oraz wzbudzić w niej zainteresowanie. Uroda zdecydowanie schodzi na drugi lub dalszy plan. Sapioseksualista szuka partnera ciekawego wiedzy, dociekliwego, potrafiącego odnaleźć się w każdej sytuacji – ale co ważne, nie musi on posiadać dyplomu wyższej uczelni.

Dla kobiet sapioseksualnych nie mają znaczenia walory cechujące męskość, takie jak muskuły czy zarost. Nie zaimponują im więc mężczyźni, którzy spędzają całe dnie na siłowni czy którzy nie przeczytali w ostatnim czasie żadnej książki. Mężczyźni natomiast nie szukają w kobietach charakterystycznych kształtów czy innych cech kobiecości. Kobieta może zaimponować im wiedzą, osobowością, obyciem. Odrzuca ich z kolei powierzchowność u kobiet.

Sapioseksualista to snob i ultrahipster?

Bardzo często osoby sapioseksualne uchodzą za snobów, osoby zadufane w sobie, ultrahipsterów, którzy sądzą, że są zbyt inteligentni, aby spotykać się z większością innych ludzi. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, dlatego takie osądzanie sapioseksualistów jest po prostu krzywdzące. Co prawda mają oni ogromne oczekiwania wobec partnerów, ale komunikują je od samego początku znajomości. Nie będą wymagać od osoby mniej inteligentnej wiedzy na wszystkie tematy – prawdopodobnie w ogóle nie zainteresują się taką osobą i związek nie przetrwa (sapioseksualiści twierdzą, że związek opierający się na pociągu do atrakcyjności fizycznej, nie może mieć przyszłości).

Jak rozpoznać sapioseksualistę?

Czy można rozpoznać osobę sapioseksualną? Oczywiście jest to możliwe – takie osoby wykazują pewien zestaw cech/upodobań/zachowań, które są charakterystyczne dla tej preferencji seksualnej. To m.in.:

  • traktowanie wiedzy jako najważniejszego czynnika w ocenie wartości człowieka,
  • równie ważne jest dla nich wykształcenie lub/i bardzo wysoki poziom inteligencji,
  • nie mają wśród swoich znajomych osób, które nie dorównują im intelektem,
  • mają wiele zainteresowań, często nieprzeciętnych,
  • nie marnują wolnego czasu – lubią pójść do teatru, odbyć ciekawą podróż, obejrzeć dobry film czy przeczytać książkę,
  • chcą się rozwijać – dużo czytają, doszkalają się, poszukują nowych informacji,
  • lubią osoby nieprzeciętne, z otwartym umysłem,
  • mają inteligentne poczucie humoru i takich również osób szukają,
  • nie wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia,
  • wygląd jest dla nich drugorzędny,
  • seks nie jest najważniejszy w związku,
  • nie angażują się od razu – potrzebują czasu na nawiązanie trwałej relacji,
  • potrafią słuchać,
  • potrafią ciekawie mówić i przechodzić z jednego tematu na drugi,
  • mają błyskotliwy żart,
  • mają duże aspiracje, jeśli chodzi o rozwój osobisty.

Sapioseksualizm – nowy-stary termin

Sapioseksualizm to nowy termin, jednak opisuje on to, co było od zawsze: gdy ktoś wydaje się atrakcyjny, to dlatego że jest dla nas atrakcyjny jako osoba, a nie tylko dlatego, że jest ładny czy przystojny. Nie jest to zatem nowy kierunek, a nazwa, która powstała dla sformalizowania czegoś, co już istniało w społeczeństwie.

Atrakcyjny umysł – czyli jaki?

Co może być atrakcyjnego w umyśle dla sapioseksualisty? Niestety nie ma jak na razie żadnych badań, które zajmowałyby się tematem tego, co jest atrakcyjne w umyśle ludzkim. Z wielu obserwacji można jednak wnioskować, że dla kobiet atrakcyjna jest pewność siebie mężczyzny lub jego szeroka wiedza na wiele tematów. Co ciekawe, według niektórych naukowców większą uwagę na umysł zwracają kobiety i o wiele częściej dla nich uroda umysłu jest ważniejsza od urody ciała.

Jeśli chodzi o mężczyzn, cenią oni sobie błyskotliwość, ciekawą osobowość i zainteresowania u kobiety. Ważne są również wspólne upodobania do spędzania wolnego czasu.

Dla obu stron oczywiście bardzo istotne jest to, jak się czują w swoim towarzystwie i jakie mają wartości. Aby związek był udany, konieczne jest, aby to wszystko współgrało ze sobą, tworzyło dobre połączenie. Co ważne, nie musi być ono na bazie zainteresowań czy intelektualnej dyskusji, ale połączeniem wynikającym z otwierania się na siebie, poczucia, że nie musimy niczego udawać przy danej osobie, że dana osoba jest podobna w pewnym zakresie do nas, rozumie nas i akceptuje to, jacy jesteśmy.

Sapioseksualizm w praktyce, czyli co podoba się sapioseksualistom?

Przejrzeliśmy serwisy randkowe w poszukiwaniu deklaracji sapioseksualistów na temat tego, co ich pociąga, czego oczekują od partnera. Okazuje się, że większość z nich pisze, że bardzo ważna jest dla nich inteligencja, umiejętność prowadzenia ciekawych rozmów, porozumienie intelektualne między dwiema osobami.

W deklaracjach znajdziemy również twierdzenia, że nie interesuje ich wygląd – zdecydowanie góruje nad nim inteligencja (to ona jest dla nich najbardziej atrakcyjna). Nie szukają osób, które spędzają godziny na siłowni czy na pielęgnowaniu swojego ciała. Poszukują innych singli, którzy dużo czytają, mają ciekawe zainteresowania, lubią obejrzeć dobry film, pójść na koncert czy do teatru.

TEST na sapioseksualizm

Odpowiedz TAK lub NIE na poniższe stwierdzenia, aby dowiedzieć się, czy jesteś sapioseksualna/y.

  1. Atrakcyjność fizyczna danej osoby nie ma dla mnie znaczenia, jeżeli nie mamy wspólnych tematów, aby prowadzić ciekawą rozmowę.
  2. Nie wybrałabym/wybrałbym się na pierwszą randkę do kina, na koncert lub do teatru.
  3. Nie uważam, że przeciwieństwa się przyciągają.
  4. Nie zawsze seks jest najbardziej interesujący w nocy, gdy spędzasz czas ze swoją połówką. Niekiedy wolisz z nią rozmawiać do rana.
  5. Zdarza Ci się rozmawiać podczas uprawiania seksu.
  6. Zerwałeś/aś kiedyś znajomość z kimś tylko dlatego, że nie dorównywał Ci pod względem inteligencji.
  7. Książka to dla Ciebie dobry prezent, niezależnie od okazji.
  8. Lubisz czytać, a później dyskutować z innymi na temat książki.
  9. Lubisz osoby w okularach.
  10. Poważne decyzje lubisz przedyskutować z partnerem, zanim je podejmiesz.

Jeżeli odpowiedziałeś/aś twierdząco na przynajmniej 3 pytania z powyższej listy, prawdopodobnie jesteś osobą sapioseksualną.

Czy jesteś sapioseksualna/y?

Poza powyższymi pytaniami, możesz jeszcze w inny sposób sprawdzić, czy jesteś osobą z taką orientacją seksualną. Gdy poznajesz nowego mężczyznę lub kobietę, skupiasz się na tym, jak wygląda, czy raczej co mówi i jak się zachowuje? Jeśli to drugie, masz cechę sapioseksualisty.

Potrzebujesz dużo czasu, aby się zakochać, czy szybko tracisz dla kogoś głowę? Musisz najpierw kogoś dobrze poznać, aby poczuć, że to „właśnie ten”, cz raczej ulegasz szybkim porywom serca? Jeżeli nawiązanie bliskiej znajomości zajmuje Ci więcej czasu, możesz być sapioseksualistą.

Czy lubisz być traktowany/a na równi z innymi osobami, które uchodzą za inteligentne, ponieważ uważasz, że w niczym im nie ustępujesz? Lubisz błyszczeć i być w centrum uwagi? Inne osoby mówią Ci, że potrafisz ciekawie opowiadać i masz dużą wiedzę? To wszystko świadczy o sapioseksualizmie.

Od związku oczekujesz rozwoju i wyzwania? To także cecha osoby o orientacji sapioseksualnej. Wolisz działać i też takie osoby lubisz: konkretne, które potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji, niż czułych przystojniaków czy nieporadne, powierzchowne kobiety, które muszą być „zaopiekowane”.