Sposoby na niestrawność po świętach

Niestrawność po świętach, przejedzeniu - najlepsze sposoby

O niestrawność po świętach wcale nie jest trudno. Wir nerwowych przygotowań, a później objadanie się pysznymi, wigilijnymi daniami, to przepis niemal „idealny” na niestrawność objawiającą się wzdęciami, zgaga, refluksem i nieprzyjemnym uczuciem „pełności”. Jak jednak szybko pozbyć się niestrawności po świętach? Poznaj najlepsze sposoby.

Niestrawność – nieodłączny „towarzysz” świąt

Niestrawność to niestety bardzo powszechny problem w okresie poświątecznym. Podczas ucztowania nie zastanawiamy się bowiem, jak wszystkie pyszne potrawy wigilijne (lub wielkanocne) wpływają na nasz żołądek – a konkretniej, jak mocno go obciążają. Osoby, które mają wrażliwszy układ pokarmowy, niestety muszą liczyć się w takiej sytuacji z rozmaitymi dolegliwościami wynikającymi z niestrawności, np.:

  • ból w okolicach nadbrzusza,
  • kłucie w żołądku,
  • zgaga,
  • wzdęcia i gazy,
  • nudności, a nawet wymioty,
  • nieprzyjemne uczucie pełności (przejedzenia),
  • uczucie zalegania pokarmu w żołądku i jelitach,
  • odbijanie się,
  • brak łaknienia.

Jeżeli ból brzucha nasila się lub utrzymuje jeszcze długo po zjedzeniu posiłku, należy zwrócić większą uwagę na to, co jemy, jakiego rodzaju są to posiłki i w jakich warunkach je spożywamy. Jeżeli poprawa diety nie pomaga, może się okazać, że cierpimy na dyspepsję organiczną, czyli niestrawność powodowaną różnymi chorobami: np. rakiem żołądka, chorobą wrzodową czy zapaleniem trzustki. Zatem problemu niestrawności absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Niestrawność – co ją powoduje poza złą dietą?

Skąd jeszcze niestrawność może się brać – poza złą dietą i zmianami chorobowymi? Istnieje wiele przyczyn takiego stanu, a należą do nich m.in.:

  • nadmierny stres,
  • siedzący tryb życia,
  • jedzenie w pośpiechu i stresie,
  • jedzenie 1-2 posiłków dziennie, zamiast 4-5 mniejszych,
  • jedzenie na krótko przed pójściem spać,
  • nieregularne posiłki,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu,
  • nadużywanie ostrych przypraw,
  • przejadanie się.

W okresie świątecznym szczególnie ostatni punkt dotyczy niestety zdecydowanej większości osób skarżących się na niestrawność. W jaki sposób można się przed nią bronić? Czy jest możliwość, aby cieszyć się wszystkimi potrawami świątecznymi i minimalizować ryzyko niestrawności – a gdy już się pojawi, szybko i skutecznie ją łagodzić? Oczywiście jest – poniżej przedstawimy kilka sprawdzony sposobów.

Sposoby na poświąteczną niestrawność

1. Powolne i dokładne przeżuwanie potraw

Niestrawność to w języku medycznym „dyspepsja”. W jej zwalczaniu bardzo pomocne okazuje się powolne, spokojne spożywanie posiłków. Powodów skuteczności tej metody jest kilka. Po pierwsze, powolne jedzenie w spokoju sprawia, że nasz przewód pokarmowy jest rozluźniony i nie zaburzamy jego pracy. Gdy natomiast jesteśmy zestresowani, niestety powodujemy, że praca przewodu pokarmowego jest utrudniona, przez co cały proces trawienia jest zaburzony. Po drugie, powolne jedzenie sprawia, że pokarm jest gryziony dokładniej – przez co łatwiej będzie nam go przetrawić.

2. Unikanie przejadania się

Powolne jedzenie w spokojnej atmosferze to jednak nie wszystko – podstawą jest bowiem właściwa, lekkostrawna dieta, opierająca się na warzywach, owocach i lekkich potrawach (zamiast smażonych, wybieraj dania gotowane lub pieczone). W przypadku świąt to jednak mało możliwe, ponieważ większość tradycyjnych dań jest ciężkostrawna – wówczas pozostaje nam minimalizowanie niekorzystnych skutków, poprzez nieprzejadanie się, tylko próbowanie potraw w niewielkich ilościach. Do posiłków należy wypijać dużo wody, aby ułatwić organizmowi trawienie.

3. Rezygnacja z kawy i alkoholu na rzecz wody i herbaty

Warto zrezygnować przy świątecznym stole z kawy oraz alkoholu, ponieważ napoje te znacznie podrażniają błony śluzowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Łącząc je z ciężkostrawnymi potrawami, niestety stawiamy nasz układ pokarmy przed ogromnym wyzwaniem. Poprzestańmy więc na jednej filiżance kawy i jednej lampce wina czerwonego. Warto do posiłków wypijać herbatki ziołowe, które usprawniają pracę jelit.

4. Ostatni posiłek na min. 3 godziny przed snem

Aby niestrawność była mniejsza, nie jedz na krótko przed snem. Ostatnią potrawę zjedz min. 3 godziny przed pójściem spać. Dodatkowo, gdy już położysz się do łóżka, zadbaj o odpowiednią pozycję, która nie będzie sprzyjać cofaniu się kwasów żołądkowych do przełyku – a więc ułóż się tak, aby tułów był lekko uniesiony.

5. Wypicie szklanki ciepłej wody lub naparu z imbiru

W łagodzeniu niestrawności (i jej zapobieganiu) bardzo pomocne okazuje się wypicie szklanki ciepłej, przegotowanej wody (lub szklanki gorzkiej, ciepłej herbaty). Polecamy również napar z imbiru – to idealny sposób na niestrawność (a co więcej, mogą go także stosować kobiety w ciąży). Aby go przygotować, wystarczy obrać korzeń imbiru, zetrzeć kawałek na średnich oczkach tarki, a następnie zalać wrzątkiem i chwilę parzyć. Wywar jest mocny, dlatego warto połączyć go z innymi składnikami – np. z pomarańczą, jabłkami i cytryną.

6. Siemię lniane na kwasy żołądkowe

Częstym objawem niestrawności jest zgaga – wówczas z pomocą przychodzi… siemię lniane, które doskonale zobojętnia kwasy żołądkowe. W jaki sposób zjeść siemię lniane, aby pomogło na niestrawność? Wystarczy zalać je wrzątkiem, odstawić pod przykryciem na 10 minut i powstałą „galaretkę” wypić w przypadku dolegliwości, gdy nieco ostygnie. Taki napój doskonale powleka układ pokarmowy, tworząc ochronną barierę i łagodząc dolegliwości związane z nadmiernym wytwarzaniem kwasów.

7. Zrezygnuj z przystawek – sięgaj po bakalie i suszone owoce

Zamiast nakładać sobie na talerz kolejne przystawki, śledziki i inne specjały, które wydają się niewielkie i nic nieznaczące dla naszego żołądka, pomiędzy posiłkami podjadaj bakalie czy suszone owoce. Jeżeli samodzielnie organizujesz ucztę, postaraj się przygotować lekkostrawne przystawki – np. zamiast żółtego sera w koreczkach wybierz suszone śliwki lub żurawinę. Warzywne sałatki również lepiej zamienić na lekkie – bez majonezu (a zamiast tego np. z jogurtem odtłuszczonym) lub owocowe.

Jak leczyć niestrawność po świętach lekami?

Jeśli powyższe metody nie dadzą skutku i będziemy odczuwać mocną niestrawność, możemy w pierwszej kolejności sięgnąć po środki farmakologiczne bez recepty, np. Ranigast, Piastprazol czy Iberogast. Zanim jednak zażyjesz jeden z tych leków, sprawdź, czy nie spowoduje on interakcji z innymi przyjmowanymi na co dzień lekami oraz czy nie istnieją w Twoim przypadku przeciwwskazania.

Niestrawność można też leczyć środkami dostępnymi na receptę. Do nich należą np. Metoclopramidum czy Famogastoraz Omeprazol. Należy jednak przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać przepisanych dawek czy czasu leczenia.

Czego unikać podczas świąt, aby nie mieć niestrawności?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta uniwersalna prawda jest bardzo aktualna w temacie niestrawności poświątecznej. Podczas ucztowania najlepiej zrezygnować z niektórych produktów, aby nie musieć zmagać się później z naprawdę nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z niestrawnością, jak zgaga, wzdęcia czy kłujący ból brzucha. Czego warto unikać? Oto lista niewskazanych produktów:

  • słodycze,
  • mak,
  • kapusta,
  • grzyby
  • sernik.

Ponadto przed świętami warto przeprowadzić parę dni diety lekkostrawnej, aby oczyścić jelita i nieco odciążyć układ pokarmowy (przygotować go na wzmożoną pracę w okresie świątecznym). Ważne, aby zrobić sobie też przerwę od ciężkiego jedzenia między świętami a Sylwestrem.