Trądzik u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Trądzik u dziecka

Trądzik to dolegliwość, która kojarzona jest przede wszystkim z okresem dojrzewania. Przypadłość ta dotyka jednak czasami również najmłodszych. Trądzik u dziecka może pojawić się zarówno u noworodka jak i u kilkulatka. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Trądzik u dziecka – charakterystyka ogólna

Trądzik pospolity jest powszechną i przewlekłą chorobą skóry. Może występować w każdym wieku. Najczęściej cierpi na niego młodzież w okresie dojrzewania. Czasami jednak pojawia się już u najmłodszych.

Trądzik u dziecka jest chorobą, która dotyczy maluchów od urodzenia do 11. roku życia. Jeżeli dolegliwość ta występuje w późniejszym wieku uznawana jest już za trądzik młodzieńczy.

Podział

Trądzik dziecięcy podzielić można na 4 grupy:

  • trądzik noworodkowy – występuje u maluszków od urodzenia do ukończenia 1. miesiąca życia;

  • trądzik niemowlęcy – dotyka dzieci od 1. miesiąca życia do skończenia 1. roku życia;

  • trądzik wczesnodziecięcy – jest obecny u maluchów między 1. a 6. rokiem życia;

  • trądzik późnodziecięcy – to dolegliwość występująca u dzieci między 7. a 11. rokiem życia.

Wspomniany podział na grupy uzasadniony jest różnymi przyczynami, objawami i sposobami leczenia trądziku na poszczególnych etapach życia dziecka.

Sprawdź, jaki masz rodzaj trądziku - klik >>

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy
Trądzik noworodkowy

Przyczyny

Powody powstawania trądziku u noworodków nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Najczęściej wskazywane są dwie przyczyny pojawienia się trądziku noworodkowego na skórze dziecka.

Pierwszą z nich są hormony matki, a dokładnie androgeny, które pobudzają gruczoły łojowe maluszka jeszcze w okresie ciąży i już po porodzie w czasie karmienia piersią. Nadmierne wydzielanie łoju sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.

Druga przyczyna również związana jest z hormonami, jednak tymi, które wytwarza po przyjściu na świat organizm noworodka. Zwiększa się wówczas praca jego gruczołów nadnerczy, które wytwarzają hormon DHEA.

Oba wspomniane czynniki odpowiadają za zwiększoną produkcję łoju, co w konsekwencji prowadzi do powstania trądziku noworodkowego.

Objawy

Trądzik u dziecka, które dopiero przyszło na świat, czyli trądzik noworodkowy, ma zazwyczaj łagodny przebieg. Z wszystkich rodzajów trądziku dziecięcego jest on bowiem najmniej dokuczliwy. Pojawia się najczęściej w pierwszych czterech tygodniach życia dziecka. Zmiany skórne ustępują zazwyczaj w ciągu kilku tygodni, a maksymalnie kilku miesięcy.

Opisywany trądzik u dziecka dotyka co piątego noworodka. Znacznie częściej zmagają się z nim chłopcy.

Trądzik noworodkowy objawia się poprzez:

  • zmiany skórne na twarzy, w tym przede wszystkim na czole, policzkach i brodzie, a znacznie rzadziej na szyi czy głowie;

  • zaskórniki zamknięte i otwarte;

  • wykwity zapalne takie jak krosty i grudki.

Leczenie

Trądzik u dziecka, który pojawił się w okresie noworodkowym, najczęściej nie wymaga żadnego leczenia. Należy jednak unikać kosmetyków do pielęgnacji, które zawierają dużo lipidów.

W ciężkich i przewlekłych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków zawierających erytromycynę, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy. Wybór substancji zależy od konkretnego rodzaju zmian skórnych występujących u noworodka.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcy

Przyczyny

Trądzik niemowlęcy jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie. Może być również związany z zburzeniami hormonalnymi. W związku z tym wymaga konsultacji lekarskiej i szczegółowej diagnostyki.

Objawy

Trądzik u dzieci w wieku niemowlęcym to przypadłość, która dotyka maluszki między 1. miesiącem życia a pierwszymi urodzinami.

Schorzenie to występuje rzadziej niż trądzik noworodkowy. Jednak podobnie jak on częściej dotyka chłopców.

Trądzik niemowlęcy:

  • ma dłuższy i cięższy przebieg niż trądzik noworodkowy;

  • charakteryzuje się większym ryzykiem pozostawienia po sobie blizn;

  • zmiany skórne występują zwłaszcza na twarzy, a rzadziej na plecach czy dekolcie;

  • objawia się w postaci zaskórników, a także wykwitów zapalnych takich jak krosty i grudki, czasami występują też cysty, guzki i torbiele.

Leczenie

Trądzik niemowlęcy – w przeciwieństwie do noworodkowego – wymaga zazwyczaj leczenia. Specjalistyczna pomoc jest tutaj potrzebna nawet częściej niż w przypadku trądziku młodzieńczego.

W skutecznym leczeniu istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W zależności od rodzaju zmian skórnych i ich nasilenia – w leczeniu stosuje się różne środki. W przypadku łagodniejszych zmian zazwyczaj wystarczy leczenie miejscowe, w tym przede wszystkim nadtlenkiem benzoilu i tlenkiem cynku. Natomiast w przypadku nasilonych objawów czasami konieczna jest antybiotykoterapia, między innymi erytromycyną.

Trądzik u dziecka – pielęgnacja skóry

W przypadku problemów z trądzikiem u noworodka i niemowlęcia warto pamiętać o właściwej pielęgnacji delikatnej skóry. Oto kilka zasad higieny i profilaktyki:

  • unikanie przegrzewania maluszka – nadmierne pocenie się dziecka sprzyja namnażaniu się bakterii i zaostrza zmiany trądzikowe;

  • przeciwdziałanie nadmiernemu wysuszeniu skóry – sucha skóra bowiem zaczyna nadmiernie wydzielać łój, co także sprzyja rozwojowi trądziku;

  • unikanie ciężkich i tłustych kosmetyków, które zapychają pory i nie pozwalają skórze prawidłowo oddychać;

  • regularne mycie i pielęgnacja zmian trądzikowych za pomocą łagodnych środków; osuszanie skóry po myciu jednorazowymi ręcznikami papierowymi, na których nie gromadzą się bakterie;

  • stosowanie ubranek z naturalnych i oddychających materiałów oraz pranie ich w hipoalergicznych i delikatnych środkach.

Trądzik wczesnodziecięcy

Mała dziewczynka
Trądzik wczesnodziecięcy

Przyczyny i objawy

O trądziku wczesnodziecięcym mówimy, kiedy występuje u dzieci między 1. a 6. rokiem życia. Jest on schorzeniem bardzo rzadkim. W tym bowiem okresie życia następuje u dzieci zahamowanie wydzielania przez nadnercza androgenów odpowiedzialnych za zwiększone wydzielanie łoju.

Ten trądzik u dzieci może objawiać się w postaci wykwitów zapalnych takich jak krostki i grudki oraz zmian niezapalnych, czyli zaskórników otwartych i zamkniętych.

Leczenie

W przypadku podejrzenia trądziku wczesnodziecięcego niezwykle istotna jest szczegółowa diagnostyka.

W pierwszej kolejności należy przebadać małego pacjenta pod kątem endokrynologicznym. Wszystko po to, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne takiej jak między innymi hiperandrogenizm, czyli nadmierne wydzielanie androgenów.

Trądzik późnodziecięcy

dziewczynka 10 lat
Trądzik późnodziecięcy

Przyczyny

Trądzik późnodziecięcy uznawany jest zazwyczaj za jeden z pierwszych objawów dojrzewania płciowego. Nie jest on zazwyczaj związany z zaburzeniami hormonalnymi. Trądzik ten bardzo często związany jest z naturalnie zwiększającą się już produkcją androgenów przez nadnercza u dzieci przed okresem dojrzewania.

Objawy

Trądzik późnodziecięcy dotyczy dzieci w wieku między 7. a 11. rokiem życia. Jego objawy są zazwyczaj łagodne. Zaobserwować można zmiany skórne przede wszystkim na czole, nosie i brodzie, czyli w tak zwanej strefie „T”. Są to zazwyczaj zaskórniki, a sporadycznie wykwity zapalne.

W przeciwieństwie do wcześniej opisanych odmian trądzik późnodziecięcy występuje częściej u dziewczynek.

Leczenie

Trądzik u dziecka, który występuje przed okresem dojrzewania, zasadniczo leczy się bardzo podobnie jak ten występujący u młodzieży. Jednak ze względu na to, że skóra dzieci wytwarza mniej łoju i jest przez to bardziej wrażliwa, leki podaje się rzadziej niż u starszych pacjentów – najczęściej od 2 do 4 razy w tygodniu.

W leczeniu stosuje się między innymi erytromycynę i amoksycylinę.

Trądzik u dziecka – co jeszcze warto wiedzieć?

dziecko z trądzikiem
Co warto wiedzieć o trądziku u dziecka?

Czy to na pewno trądzik u dziecka?

Małe dzieci czasami zmagają się z różnymi zmianami skórnymi, które niekoniecznie muszą być trądzikiem. Problemy te niezmiennie jednak wywołują niepokój u młodych rodziców.

W przypadku większych zmian pojawiających się na skórze maluszka, które dodatkowo nie ustępują przez dłuższy czas, zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Problemy skórne mogą być bowiem zarówno objawem choroby skóry jak również alergii (może tak objawiać się np. atopowe zapalenie skóry u dziecka). Ważna jest tutaj uważna obserwacja zachowań dziecka i jego reakcji na różne składniki pokarmowe oraz konkretne preparaty kosmetyczne stosowane do pielęgnacji delikatnej skóry malucha.

Warto pamiętać o tym, że trądzik u dziecka występuje przede wszystkim na twarzy (policzkach, czole, nosie i brodzie). Jeżeli więc zmiany skórne pojawiają się na całym ciele – jest to wyraźna wskazówka do szukania innej ich przyczyny niż trądzik.

W pierwszych miesiącach i latach życia malucha zaczerwienienia na skórze, krostki czy grudki mogą oznaczać – poza trądzikiem i alergią – również szereg innych schorzeń. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • potówki;

  • rumień noworodkowy;

  • skaza białkowa;

  • prosaki;

  • dziecięce łojotokowe zapalenie skóry.

Trądzik u dziecka – problemy w leczeniu

Trądzik dziecięcy jest chorobą dosyć rzadką. Często jest również trudny do właściwego zdiagnozowania. Bywa więc leczony niewłaściwie. Natomiast w przypadku jego ciężkiego przebiegu – wiele lekarstw skutecznych u starszych pacjentów, nie może być stosowanych u maluchów. Brak bowiem badań klinicznych potwierdzających możliwość ich bezpiecznego używania u dzieci. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trądzik u dziecka jest leczony niewłaściwie, a to prowadzi do powstawania nieestetycznych blizn. Te z kolei mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartości dorastającego młodego człowieka.

Bibliografia