Wszystkie podstawy, które musisz wiedzieć o L4 w ciąży

Kobieta w ciąży

Każda kobieta będąca w ciąży posiada specjalne uprawnienia, które określone są w przepisach prawa. Często zdarza się, że przyszłe mamy pracują do ostatnich chwil. Jednak w sytuacji, gdy kobieta czuje, że jej stan nie pozwala na dalsza pracę, przechodzi na zwolnienie lekarskie. Ile może trwać takie zwolnienie? W jakiej wysokości pracownica otrzyma zasiłek chorobowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Od kiedy L4 w ciąży?

Każda pracownica, która posiada ubezpieczenie chorobowe i jest w ciąży ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Z L4 może skorzystać nawet od dnia stwierdzenia ciąży, jeżeli tylko istnieją do tego wskazania lekarskie. Dużą rolę odgrywa tutaj samopoczucie oraz charakter pracy wykonywanej przez daną osobę. W sytuacji, kiedy praca wymaga dużego wysiłku fizycznego lub odbywa się w szkodliwych warunkach, a ciężarna nie czuje się najlepiej zwolnienie lekarskie może otrzymać na etapie wczesnej ciąży. Owe zwolnienie wydawane jest przez lekarza, zarówno ginekologa, jak i lekarza rodzinnego, czy też lekarza o innej specjalności. Zwolnienie lekarskie w ciąży wystawiane jest z kodem „B”. Stanowi to informacje dla pracodawcy, że kobieta spodziewa się dziecka.

Okres zasiłkowy i jego wysokość

W przypadku niezdolności do pracy z powodu ciąży okres zasiłkowy wynosi 270 dni, czyli w praktyce 9 miesięcy. Przez ten czas kobieta ma prawo pobierać świadczenia z tytułu wystawionego L4. Standardowe zwolnienie lekarskie zazwyczaj skutkuje wypłatą wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku ciąży jednak kobiecie spodziewającej się dziecka przysługuje za okres przebywania na zwolnieniu 100% średniomiesięcznego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że aby było to możliwe konieczne jest umieszczenie na zwolnieniu lekarskim kodu literowego „B”. W przypadku jego braku przysługujący zasiłek będzie wynosił jedynie 80% wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się biorąc pod uwagę przeciętny przychód z 12 miesięcy, które poprzedzały okres zwolnienie lekarskiego. W przypadku, kiedy L4 zostanie wystawione przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmowany jest przychód za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Należy również pamiętać, że do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się oprócz wynagrodzenia zasadniczego premie oraz dodatki, od których odprowadzane były składki na ubezpieczenie chorobowe. Zalicza sie tutaj między innymi wynagrodzenie za czas urlopu, za nadgodziny, czy też premie miesięczne, uznaniowe lub kwartalne. Więcej informacji na temat naliczania zasiłku chorobowego w ciąży można znaleźć w artykule, który jest dostępny na: https://www.aplikuj.pl/

Zasiłek chorobowy – kto opłaca?

Wypłata zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy z powodu ciąży następuje na takich samych zasadach jak w przypadku innych zwolnień L4. Oznacza to, że przez pierwsze 33 dni w roku pracownika, który dodatkowo nie ukończył 50 roku życia, wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Z kolei, od 34 dnia zasiłek ten wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób, to na nim spoczywa obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przez okres trwania ciąży pracownicy. Warto także pamiętać, że zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo skontrolować prawidłowość wykorzystania L4 oraz to, czy niezdolność do pracy jest uzasadniona. W sytuacji, kiedy okaże się że zasadność zwolnienia lekarskiego zostanie podważona, konsekwencją może okazać się nawet utrata prawa do zasiłku i to na cały okres na jaki jest wystawione L4. ZUS ma prawo również podjąć decyzje o skróceniu zwolnienia pracownicy, a także pozbawić ja prawa do zasiłku chorobowego.

Pracownica będąca w ciąży, która zatrudniona jest na podstawy umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej, pod warunkiem że miała odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne może otrzymać zwolnienie lekarskie. Należy jednak pamiętać, że podczas przebywania na L4 należy przestrzegać pewnych zasad, których złamanie może skutkować wstrzymaniem zasiłku chorobowego.

Wpis gościnny