Wypadanie włosów po ciąży – co robić? Odżywki, suplementy, dieta

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży – jak długo trwa i co można zrobić, aby je ograniczyć? Jakie stosować odżywki, maski, suplementy i dietę, aby zahamować wypadanie włosów po porodzie i przyspieszyć wzrost nowych? Wyjaśniamy.

Wypadanie włosów po ciąży – to naturalne!

Włosy wypadają Ci garściami po ciąży? Nie jesteś sama, gdyż z tym problemem zmaga się prawie każda kobieta po urodzeniu dziecka. Wypadanie rozpoczyna się zwykle między 2-3 miesiącem od momentu porodu. U niektórych kobiet łysienie trwa krótko, ale u niektórych jest szczególnie uciążliwe i długotrwałe. Powodem wypadania włosów po ciąży są oczywiście… hormony.

Włosy wypadają nam każdego dnia – wypada ich nawet do 100 na dobę. Każdy włos rośnie ponadto ok. 1 cm na miesiąc i podczas cyklu swojego życia przechodzi 3 etapy: fazę wzrostu (anagen), fazę zaniku (katagen) oraz fazę odpoczynku (telogen). Faza wzrostu może trwać nawet kilka lat, a w tym czasie włos się kształtuje i rośnie. Po kilku latach przechodzi w fazę zaniku i przestaje rosnąć i ostatecznie wkracza w fazę odpoczynku i jest wypychany ze skóry przez nowy włos.

W czasie ciąży cały powyższy proces jest zaburzony przez zmiany hormonalne. Rośnie bowiem mocno poziom estrogenu, przez co włosy stają się mocniejsze i lepiej „trzymają się” skóry głowy. Niestety po porodzie ten stan się diametralnie zmienia, gdyż poziom estrogenu maleje i z włosów mocnych i silnych, dobrze „trzymających się” skóry głosy, zmieniają się w matowe i cienkie kosmyki, które zaczynają wypadać. Pocieszeniem jest fakt, że wypadają wówczas głównie włosy, których żywot był już zakończony na głowie podczas ciąży, tylko siła hormonów sprawiała, że nadal pozostawały i nie wypadały. Dlatego właśnie mamy wrażenie po porodzie, że włosy wypadają garściami – muszą bowiem wypaść setki włosów, które powinny tego doświadczyć przez 9 miesięcy ciąży! Na szczęście gdy tylko wypadną już wszystkie włosy, które miały wypaść podczas ciąży, problem powinien zniknąć – powinny zacząć pojawiać się baby hair i szybko uzupełniać ubytki.

Wypadanie włosów po ciąży – co robić?

Po pierwsze, należałoby zastosować suplement dla kobiet po ciąży, ukierunkowany właśnie na polepszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Najbardziej szkodliwy dla mamy po ciąży jest brak witamin: A, C, E, witamin z grupy B, L-cysteiny, DL-metioniny, a także cynku, miedzi, żelaza i wapnia. Dobierając suplement sprawdź, czy zawiera te składniki. Dobrze, jeśli dodatkowo znajdą się w nim aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów – zwłaszcza aminokwasy siarkowe, takie jak cystyna czy metionina, gdyż są one czynnikiem budulcowym włosów.

Dobrze, aby w suplemencie znalazła się dodatkowo biotyna, gdyż może ona hamować nadmierne wypadanie włosów oraz stymulować nowe włosy do wzrostu. Istotny jest też kwas pantotenowy, czuli witamina B5, ponieważ ma on działanie utrzymujące wodę w łodydze włosa, dzięki czemu włosy są nawilżone, przestają się łamać i rozdwajać.

Wśród popularnych suplementów dla kobiet po ciąży znajdują się np. Vitapil Mama, Kerabione Mama oraz Noble Health Class a Kolagen. Wybierając suplement pamiętaj, aby zwrócić uwagę, czy może być stosowany przez kobiety karmiące piersią, jeśli stosujesz taki system karmienia swojego dziecka.

Wypadanie włosów po ciąży a dieta

Poza stosowaniem suplementów, konieczna jest dobra podstawa w postaci zdrowej diety, gdyż to ona dostarcza witamin i minerałów w najlepszej dla organizmu formie – z najlepszym wskaźnikiem biodostępności poszczególnych składników. Dieta po ciąży – aby wspomagała porost włosów – powinna być bogata w następuje składniki:

  • Białko i aminokwasy siarkowe – to składniki niezbędne, gdyż stanowią budulec włosów. Dzięki nim włosy są grubsze i zdrowsze. Białko i aminokwasy siarkowe znajdziemy w jajkach, mięsie, a także w przetworach zbożowych.
  • Cynk – to jeden z podstawowych składników, jeśli mówimy o dobrej kondycji włosów. Znajdziemy go m.in. w roślinach strączkowych, pestkach dyni, rybach, owocach morza, orzechach oraz w produktach pełnoziarnistych.
  • Krzem – ma działanie przyspieszające wzrost włosów oraz wzmacniające cebulki. Znajdziesz go w płatkach owsianych, mleku i jego przetworach, cebuli, czosnku, burakach, otrębach i ryżu.
  • Żelazo – odpowiada za prawidłowe tempo wzrostu włosa oraz jego odpowiednią budowę. Żelazo znajduje się w mięsie, a także warzywach zielonych liściastych.
  • Magnez – to niezbędny składnik dla utrzymania dobrej kondycji włosów. Znajdziemy go w mięsie, orzechach, różnych zbożach i otrębach, czekoladzie, a także w mleku i jego przetworach.
  • Witaminy z grupy B – są bardzo ważne dla włosów, gdyż regulują wydzielanie sebum, odpowiadają za prawidłową budowę włosa, opóźniają siwienie, a także sprawiają, że włosy są gładkie i błyszczące. Witaminy z grupy B znajdują się m.in. w zbożach, kaszach, drożdżach oraz jajkach.
  • Wapń – ma korzystny wpływ nie tylko na wzrost paznokci, ale i włosów. Znajdziesz go w owocach, warzywach, nabiale.

Wspomaganie dostępu witamin poprzez poprawę krążenia

Niestety żaden sposób nie będzie do końca skuteczny, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniego krążenia obwodowego. Nawet najlepsza, najlepiej ułożona dieta oraz stosowanie drogich suplementów nie zdadzą się na wiele, jeżeli aminokwasy i witaminy nie będą w stanie dotrzeć do cebulki włosa. Z tego względu powinno się wykonywać regularną aktywność fizyczną pobudzającą krążenie oraz wykonywać masaże skóry głowy. Warto również zapewnić organizmowi dostęp do substancji, które poprawiają krążenie – np. witaminy PP (niacyny), która ma działanie rozszerzające drobne naczynia w obrębie skóry głowy, dzięki czemu ułatwia odżywianie włosów.

Wypadanie włosów po ciąży a pielęgnacja

Kolejny ważny aspekt, to odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy po ciąży,. Obecnie dostępne szampony, wcierki, ampułki, odżywki i maski sprawiają, że istotnie wzmacniamy cebulki włosowe i przyspieszamy wzrost włosów. Możemy także dostarczać składników, które będą hamować nadmierne wypadanie.

W przypadku włosów wypadających po ciąży, poleca się ampułki witaminowe. Zawierają one bowiem kompleksy witamin w wysokich stężeniach, np. witaminę H czy witaminy z grupy B, a także ekstrakty z różnych ziół czy naturalne wyciągi. Takie połączenia doskonale wzmacniają cebulki, włosów, hamują ich wypadanie, przyspieszają odrost włosów, pobudzają krążenie skóry głowy. Należy je stosować minimum przez miesiąc, aby zyskać wyraźną poprawę stanu włosów i zmniejszenie ilości wypadających kosmyków. Dodatkowo stosowanie ampułek korzystnie wpłynie na kondycję nowych włosów – będą one mocniejsze, grubsze, o bardziej odpornej na zniszczenia strukturze.

Innym sposobem jest olejowanie włosów po ciąży, np. olejem kokosowym, jojoba, sezamowym, winogronowym, lnianym czy olejem z czarnuszki. Wszystkie te produkty doskonale wpływają na kondycję włosów, a także mają właściwości wspierające skórę głowy. Poleca się także stosowanie olejku rycynowego, gdyż ma on właściwości przyspieszające wzrost włosów (podobnie jak olej z czarnuszki). Olejem szczególnie zasłużonym, jeśli chodzi o hamowanie wypadania włosów oraz przyspieszania wzrostu nowych, jest egzotyczny olejek Sesa, który jest prawdziwą bombą witaminową.

Domowe sposoby na włosy wypadające po ciąży

Poza powyższymi, warto zastosować „babcine” sposoby na wypadające włosy po ciąży, np.:

  • zrobić maseczkę z podgrzanego olejku rycynowego, surowego jajka oraz banana, po czym nałożyć ją na skalp i włosy na godzinę,
  • stosować kompresy z soku z czarnej rzodkwi,
  • stosować kompresy z ziół i oleju kokosowego,
  • regularnie robić płukanki i wmasowywać wcierki z naturalnych składników, np. z octu, aloesu, soku z cebuli lub czosnku, rumianku, pokrzywy, skrzypu polnego, kiełków przenicy,
  • regularnie masować skórę głowy przez ok. 10 minut (najlepiej codziennie),
  • zaprzestać suszenia włosów ciepłym powietrzem i zrezygnować ze stosowania prostownicy i lokówki.