Dieta Dukana – czy szkodzi zdrowiu? Skutki uboczne

Dieta Dukana - czy jest szkodliwa? Skutki uboczne

Dieta Dukana uznawana jest przez wielu za bardzo skuteczną, jeśli chodzi o efekty w odchudzaniu. Czy jednak może być niebezpieczna dla zdrowia? Jakie powoduje skutki uboczne? Wyjaśniamy.

Dieta Dukana – zasady

Dietę Dukana opracował francuski lekarz Pierre Dukan, a korzystało z niej wielu celebrytów, m.in. Kate Middleton czy Jeniffer Lopez.

To odmiana diety białkowej i polega na jedzeniu bardzo dużych ilości białka, jednocześnie wykluczając w pierwszym etapie pozostałe składniki odżywcze: węglowodany i tłuszcze. W kolejnych etapach składniki te występują, ale w bardzo ograniczonych ilościach.

Dieta składa się czterech faz: uderzeniowej, naprzemiennej, utrwalania oraz ostatecznej stabilizacji. Na czym polegają poszczególne fazy?

  • Faza I (uderzeniowa) – podczas tego etapu tracimy kilogramy najintensywniej. Zwykle trwa ona od 2 do nawet 10 dni i jest to faza najbardziej restrykcyjna ze wszystkich. Dozwolone są wyłącznie produkty białkowe odzwierzęce i pod żadnym pozorem nie można spożywać ani węglowodanów, ani tłuszczów.
  • Faza II (naprzemienna) – podczas tego etapu do jadłospisu można włączyć owoce. Dukan zaleca, aby spożywać je co 2 dni, a nie codziennie.
  • Faza III (utrwalania) – podczas fazy utrwalania dołączamy do jadłospisu zarówno tłsuzcze, jak i węglowodany złożone.
  • Faza IV (ostatecznej stabilizacji) – to faza polegająca na wprowadzeniu zasad zdrowej diety, co ma na celu utrzymanie obecnej masy ciała i uniknięcie efektu jojo.

Jak zapewnia autor diety, jedzenie dużych ilości białka podczas pierwszych dwóch etapów odchudzania, skutkuje bardzo szybką utratą wielu kilogramów, co wynika z faktu, że jedząc białko, dostarczamy tak naprawdę niewiele kalorii, a do strawienia tego produktu potrzebna jest znaczna ilość energii, w związku z czym organizm musi ją pozyskać z tkanki tłuszczowej.

Okazuje się jednak, że takie odżywianie może mieć poważne skutki dla naszego organizmu, gdyż powoduje szkody zarówno w pracy wątroby czy nerek, jak i w pracy mózgu. W 2013 roku Pierrowi Dukanowi odebrano prawo do wykonywania zawodu lekarza.

Dieta Dukana – jakie powoduje skutki uboczne?

Stosowanie diety Dukana bez wątpienia prowadzi do wielu niedoborów witaminowych i mineralnych, a także do niedoboru błonnika, gdyż zwiększone jest spożycie białka i mocno ograniczone spożycie węglowodanów czy tłuszczów. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż zarówno węglowodany (zdrowe węglowodany złożone), jak i tłuszcze, pełnią ważne role w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. W związku z tym, stosowanie diety Dukana może powodować szereg skutków ubocznych.

1. Skutki psychiczne

Zacznijmy od najbardziej łagodnych skutków ubocznych, takich jak ospałość, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, agresja i rozdrażnienie oraz ogólne osłabienie organizmu. Na „łagodnych” skutkach ubocznych stosowania diety Dukana koniec. Przejdźmy do kolejnych niekorzystnych efektów – które są o wiele poważniejsze.

2. Większy cholesterol i ryzyko miażdżycy

Stosując tak restrykcyjne zasady żywieniowe, jak zaleca Dukan, dochodzi do podwyższenia we krwi stężenia szkodliwego cholesterolu. Istnieje ponadto zwiększone ryzyko miażdżycy, gdyż w diecie Dukana należy spożywać duże ilości białka głównie odzwierzęcego. A produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają niebezpieczne nasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko wpływają na zwiększenie poziomu złego cholesterolu, ale także sprawiają, że cząsteczki cholesterolu wnikają w ściany tętnic, co może prowadzić do poważnych zmian miażdżycowych. A od nich już krótka droga do udaru mózgu czy zawału serca.

3. Kamica nerkowa, moczowodu i pęcherzyka żółciowego

Kolejnym poważnym skutkiem ubocznym stosowania diety Dukana, jest wystąpienie kamicy nerkowej, moczowodu, a także pęcherzyka żółciowego, co jest wynikiem zwiększonej ilości metabolitów białka, mocnego zakwaszenia organizmu, a także wysokim poziomem cholesterolu.

4. Dna moczanowana

Może także wystąpić dna moczanowa, gdyż nadmiar białka przyczynia się do tego, że kwas moczowy i moczany produkowane są w zwiększonych ilościach w stawach pod postacią kryształków, co wywołuje stan zapalny.

5. Problemy z wątrobą

Lekarze wskazują także, że stosowanie diety Dukana może bardzo niekorzystnie odbić się na wątrobie, gdyż to właśnie w tym organie dochodzi do metabolizmu białek. Gdy dostarczamy do organizmu bardzo dużo białek, praca wątroby automatycznie jest wzmożona i niestety nie potrafi sobie ona poradzić z produkowaniem energii koniecznej do procesów oczyszczania organizmu z toksyn. Taki stan może skutkować poważanymi stanami zapalnymi.

6. Problemy z nerkami

Dieta Dukana to także bezpośrednie zagrożenie dla nerek, gdyż prowadzi do powstania bardzo dużej ilości aminokwasów i toksycznych dla organizmu związków, takich jak amoniak czy azot. W tej sytuacji nerki muszą pracować o wiele intensywniej, co prowadzi do odwodnienia i znacznych niedoborów wapnia – a to z kolei skutkuje zapaleniami układu moczowego czy nawet osteroporozą. Ostatecznie może też dojść do niewydolności nerek.

7. Efekt jo-jo

Stosowanie diety Dukana to bardzo często także efekt jo-jo, gdyż taki jadłospis jest mocno ograniczony i organizm – po zakończeniu diety – naturalnie będzie domagał się uzupełniania wszelkich niedoborów witaminowych i mineralnych, aby odbudować utracone zasoby podczas tak drastycznej diety.

8. Problemy z pracą mózgu

Mózg potrzebuje dużo energii do prawidłowej pracy – a dostarcza mu ją głównie glukoza, która natomiast jest węglowodanem. Na diecie Dukana węglowodany są najpierw zakazane, a później mocno ograniczane. Z tego powodu możemy czuć się ospali i mieć problemy z kojarzeniem. Zdecydowanie gorzej funkcjonujemy – zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie.

9. Zakwaszenie organizmu

Równowaga kwasowo-zasadowa jest bardzo istotna dla zdrowia naszego organizmu. Występują miejsca, gdzie korzystne jest np. kwaśne środowisko (np. skóra), jednak dla większości organów oraz procesów fizjologicznych, korzystniejsze jest środowisko zasadowe lub obojętne. W przypadku diety Dukana, podczas której nie jemy warzyw i owoców, tylko w większości samo białko, mocno zakwaszamy organizm i wówczas wszystkie zachodzące w nim procesy są rozregulowane, gdyż nie mają odpowiedniego – sprzyjającego – środowiska. Pojawiają się obrzęki, ciało zaczyna gromadzić wodę, w stawach odkładają się kwasy powodując ból. Bolą również mięśnie, a na skórze zauważamy wypryski.