Dieta ketogeniczna – możliwe skutki uboczne

Ból podczas diety

Dieta ketogeniczna może powodować szereg skutków ubocznych, np. tzw. grupę ketonową czy obniżenie libido. Jakie jeszcze efekty niepożądane mogą spotkać Cię podczas diety ketogenicznej? Wyjaśniam w artykule.

Dieta ketogeniczna – początkowe skutki uboczne

Dieta ketogeniczna daje doskonałe efekty, o czym możemy się przekonać czytając wypowiedzi na forach internetowych czy oglądając metamorfozy na Facebooku. Niestety, jest także druga strona medalu takiego odżywiania. Dieta ketogeniczna charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów i dużą zawartością tłuszczu – te proporcje są konieczne do wprowadzenia organizmu w stan ketozy. Stan ten ma umożliwić nam o wiele bardziej wydajne spalanie tłuszczu. Powoduje on jednak pewne skutki uboczne, które odczujemy głównie podczas wprowadzania diety. Eksperci wskazują głównie na spadek libido oraz objawy odwykowe i objawy grupopodobne (po odstawieniu węglowodanów). Jednak skutki te występują przede wszystkim na początku diety – gdy organizm przyzwyczai się do nowego trybu metabolicznego, ustąpią wymienione objawy i osoba na diecie keto zacznie czuć się dobrze. Ustąpienie objawów wskazuje, że organizm przystosował się do nowego stylu życia polegającego na spożywaniu mniejszej ilości węglowodanów. Libido ponadto zresetuje się i może być nawet wyższe niż wcześniej, w wyniku utraty wagi.

Możliwa grypa ketonowa

Podczas wprowadzania diety ketogenicznej mnóstwo osób przechodzi tzw. grypę ketonową – jest ona efektem adaptacji organizmu do obniżonej zawartości węglowodanów w diecie. Obniżenie spożycia węglowodanów powoduje, że organizm zaczyna spalać ketony, aby uzyskać energię (zamiast wykorzystywania w tym celu glukozy). Gdy organizm jest wprowadzony w stan ketozy, tylko wtedy dieta ketogeniczna może zadziałać. Na początku tego stanu niestety możesz nie czuć się zbyt dobrze. Osoby, które doznały grypy ketonowej, zaobserwowały u siebie objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, zawroty głowy, ogólne osłabienie, drażliwość, problemy żołądkowe. Objawy te są wynikiem przestawienia się organizmu z używania cukru jako źródła energii, na wykorzystywanie zmagazynowanego w naszym ciele tłuszczu. Podczas rozkładania się tłuszczu wytwarzane są natomiast ketony, po czym organizm usuwa je poprzez zwiększone oddawanie moczu. I to właśnie ten proces – częstsze oddawanie moczu – może prowadzić do wystąpienia objawów grypopodobnych i odwodnienia. Podczas tak częstego oddawania moczu następuje ponadto utrata elektrolitów, co zaostrza objawy. Możemy czuć:

  • brak energii,

  • zawroty głowy,

  • nudności i wymioty,

  • mieć biegunkę lub zaparcia,

  • bolesność mięśni,

  • drażliwość.

Grypa ketonowa u większości osób ustępuje w ciągu 7 dni.

Przygotuj się na tzw. mgłę mózgową

Węglowodany stanową źródło energii dla organizmu oraz stymulują wszystkie układy do pracy. Gdy usuniemy je jako źródło energii, dojdzie do zwiększonego apetytu na cukier, ale nie tylko. Odstawienie węglowodanów u wielu osób powoduje tzw. mgłę mózgową i problemy z koncentracją. Zamglenie mózgowe u większości osób nie trwa dłużej, niż tydzień.

Ostre uszkodzenie nerek i arytmia serca

Niestety, w przypadku zbyt niskiego poziomu elektrolitów oraz płynów, który jest wynikiem zbyt częstego oddawania moczu na początku diety ketogenicznej, może dojść do sporej utraty elektrolitów bardzo istotnych dla funkcjonowania nerek – takich jak sód, potas i magnez. W tej sytuacji może dojść nawet do uszkodzenia nerek czy powstawania kamieni nerkowych. Odwodnienie może również zwiększyć ryzyko arytmii serca, ponieważ elektrolity są konieczne do prawidłowego bicia serca. Niedobory elektrolitów mogą tym samym doprowadzić nawet do zgonu. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby podczas diety ketogenicznej szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i równowagę elektrolitów.

Efekt jo-jo na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna może doprowadzić do efektu jo-jo, jeśli nie potrafimy trzymać się jej zasad na stałe. Dieta ta jest niestety trudna do przestrzegania, zatem wiele osób nie jest w stanie wytrzymać na niej przez dłuższy czas. Tym samym podczas odchodzenia o restrykcyjnych zasad diety ketogenicznej do wcześniejszego sposobu odżywiania, może prowadzić do efektu jo-jo.

Pozostałe skutki uboczne na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna może spowodować jeszcze wiele innych skutków ubocznych. Mówi się np. o nieświeżym oddechu, uczuciu zmęczenia, problemów ze snem, zmniejszeniu gęstości kości, zaburzeń w rytmie cyklów miesiączkowych, problemów trawiennych (zaparcia). Niektóre badania wskazują, że na diecie ketogenicznej dochodzi do wzrostu poziomu cholesterolu, ale tutaj zdania są podzielone, ponieważ niektóre doświadczenia pokazują na jego obniżenie na diecie ketogenicznej – konieczne są zatem dalsze analizy.

Dieta ketogeniczna jest ponadto uboga w wiele cennych produktów, np. owoce, warzywa, zboża czy rośliny strączkowe – produkty te uważane są za bardzo korzystne dla organizmu. Bez nich nie dostarczamy bowiem błonnika, niektórych witamin, minerałów i fitoskładników, które mogą mieć znaczący – w perspektywie długoterminowej – wpływ na profilaktykę chorób przewlekłych.

Kto może stosować dietę ketogeniczną?

Ze względu na możliwe poważne skutki uboczne diety ketogenicznej, nie wszyscy mogą stosować takie żywienie. Diety tej nie powinny szczególnie stosować osoby z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym krwi czy przyjmujące na stałe leki (zmiany w metabolizmie oraz innych układach organizmu podczas stanu ketozy powodują, że skuteczność leków może się zmienić). Osoby, które chcą przeprowadzić dietę ketogeniczną, powinny uzyskać zgodę lekarza oraz być monitorowani przez specjalistę. Być może będzie konieczność włączenia suplementacji elektrolitów, witamin i składników mineralnych. Niektórzy pacjenci wymagają także suplementacji sodu, o ile nie występują u nich problemy z ciśnieniem. Niekiedy wskazana jest suplementacja potasu na receptę lub magnezu. Zanim rozpoczniesz ketozę, warto zatem porozmawiać z lekarzem

Jeśli uzyskasz zgodę lekarza na stosowanie diety ketogenicznej, pamiętaj, że nie jest to dobra dieta do stosowania długoterminowego, ze względu na nieodpowiednie zbilansowanie. Dieta ta jest bowiem pozbawiona wartościowych warzyw i owoców, co skutkuje niedoborami mikroelementów, co ma inne poważne konsekwencje.

Dieta ketogeniczna może być stosowana za zgodą lekarza i tylko krótkoterminowo – do utraty nadmiaru masy ciała i tłuszczu.