Nieświeży oddech podczas ketoadaptacji – jak sobie z nim poradzić?

nieświeży oddech

Dieta ketogeniczna opiera się na przyjmowaniu pokarmów o niskiej ilości węglowodanów. Ketoadaptacja jest to czas, w którym organizm uczy się efektywnie korzystać z ciał ketonowych. Nieświeży oddech często pojawia się zwłaszcza na początku diety wysokotłuszczowej jako pierwsze oznaki ketozy, do czasu aż nasz organizm dostosuje się do wykorzystywania tłuszczu jako głównego źródła energii.

Czy to już ketoza?

Symptomy ketozy mogą być różne, ich występowanie to kwestia indywidualna. Patrząc od strony technicznej, ketoza jest wtedy gdy poziom ketonów we krwi wynosi około 0,5 mmol/l. Możemy zaobserwować kilka symptomów, które wskazują na taki stan. Pierwszym z nich jest suchość w ustach i większe pragnienie. Redukcja węglowodanów powoduje uszczuplenie glikogenu. Ponieważ glikogen wiąże wodę, to jego ubytek powoduje utratę wody. Kolejne symptomy to: zwiększone oddawanie moczu, zmniejszone poczucie głodu, problemy trawienne (zaparcia, biegunka), krótkotrwałe zmęczenie, bezsenność, przypływ energii i zwiększona zdolność koncentracyjna, utrata wagi oraz nieświeży oddech. Skupimy się jednak na ostatnim symptomie, ponieważ to jego staramy się usilnie zatuszować, aby nie czuć się niekomfortowo w towarzystwie innych ludzi.

Dlaczego ketoadaptacja równa się nieświeży oddech?

Pojawienie się keto oddechu świadczy o tym, że Twój organizm zaczął już produkować ketony, jednak nie potrafi ich jeszcze wykorzystywać, pozbywa się ich na wszystkie możliwe sposoby, jednym z nich jest właśnie wydychane powietrze. Oddech ma wtedy zapach nieświeżych owoców, acetonu.

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Najważniejsze to nie wpadać w panikę! Musimy na spokojnie przetrwać stan adaptacji, a pierwsze objawy ketozy ustąpią samoistnie. Zazwyczaj trwa to od dwóch do czterech tygodni od rozpoczęcia procesu ketoadaptacji. Po takim czasie Twój organizm nauczy się wykorzystywać ketony i po nieświeżym oddechu nie pozostanie śladu. Jednak jak radzić sobie do tego czasu? Istnieje kilka sposobów na skuteczne "ukrycie" nieprzyjemnego zapachu:

  • Picie większej ilości wody
    Picie dużej ilości wody pomaga pozbyć się przykrej oznaki ketozy jaką jest nieświeży oddech. Dzieje się tak dlatego, że ciało wydala więcej ketonów z moczem niż z oddechem. Woda pitna pomaga również wypłukać bakterie z ust.
  • Dodawanie mięty do wody pitnej
    Mięta to naturalny i przyjazny dla naszego oddechu odświeżacz. Wystarczy dodać pokruszone liście mięty do wody pitnej!
  • Częste płukanie oraz mycie jamy ustnej
    Płyn do płukania ust bez dodatku substancji słodzących, a także pasta do zębów zabijają przykry zapach i usuwają bakterie z jamy ustnej.
  • Kupno odświeżacza do ust
    Odświeżacz do ust to stosunkowo nie drogi gadżet, a w okresie ketoadaptacji może okazać się niezastąpiony.
  • Kontrola białka
    Dieta ketogeniczna wymaga ściślej kontroli tego co jemy. Keto jadłospis musi zawierać określoną ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Niestety białko przyczynia się do zapachu amoniaku w naszym oddechu. Upewnij się, że jesz odpowiednie proporcje białka w swoich makroskładnikach. Jeśli to konieczne, jedz mniej białka.
  • Lekkie zwiększenie ilości węglowodanów w diecie
    Przeglądnij swój jadłospis keto pod kątem węglowodanów. Nieznacznie większe spożycie węglowodanów może pomóc pozbyć się przykrego oddechu. Możesz zacząć od dodania 5 gramów dziennie, pamiętając o kontroli ketonów i glukozy we krwi.


Pamiętajmy, że adaptacja do stanu ketozy nie powinna trwać dłużej niż cztery tygodnie. Po tym czasie przykry zapach zniknie!

Wpis gościnny