Białko serwatkowe – czy tylko dla sportowców?

mikser wypełniony składnikami na koktajl

Różnego rodzaju odżywki białkowe zwykle kojarzone są z osobami regularnie uczęszczającymi na siłownię, uprawiającymi sporty wytrzymałościowe lub kulturystami. Choć faktycznie białko jest w przypadku tych osób szczególnie potrzebne, to jednak może, a nawet powinno być w rozsądnych ilościach stosowane także przez osoby niećwiczące. Wyjaśniamy dlaczego!

Białko to bardzo ważny makroskładnik odżywczy, który odgrywa istotną rolę między innymi w budowaniu mięśni. Nie oznacza to jednak, że preparaty na bazie białka serwatkowego mogą stosować wyłącznie osoby regularnie pracujące nad wzmacnianiem swoich mięśni i kondycji. Białko serwatkowe niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia organizmu i wspiera odchudzanie oraz utrzymanie pożądanej sylwetki. Jak to możliwe? Sprawdź!

Dobrej jakości białko – ważne dla każdego organizmu

Pełnowartościowe źródła białka są niezbędne w diecie każdego człowieka – zarówno tego trenującego na siłowni, jak i osób o niższej aktywności fizycznej. Białko pełni bowiem w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Dostarcza mu niezbędnych aminokwasów, pozwala utrzymać masę mięśniową (np. podczas procesu starzenia), a także ułatwia kontrolę wagi, zwiększając poczucie sytości. Można więc uznać, że dobrej jakości białko ma pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowego stylu życia nie tylko przez osoby trenujące.

W czym może Ci pomóc białko serwatkowe?

Nawet jeśli nie ćwiczysz regularnie, a Twoja aktywność fizyczna jest zaledwie umiarkowana, możesz odnieść wiele korzyści ze stosowania preparatów na bazie białka serwatkowego. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

  • Wsparcie w odchudzaniu
    Osoby, które chcą stracić nadprogramowe kilogramy lub utrzymać pożądaną wagę, powinny zaopatrzyć się w dobrej jakości białko serwatkowe. Pomaga ono ograniczyć spożycie kalorii poprzez zapewnienie uczucia sytości, a dodatkowo przyspiesza metabolizm i sprzyja spalaniu tłuszczu. Co więcej, białko serwatkowe można łatwo włączyć do diety redukcyjnej, na przykład jako dodatek do koktajlu, owsianki czy innego posiłku.
  • Radzenie sobie ze stresem
    Badania przeprowadzone na grupie osób znajdujących się w stresującej sytuacji wykazały, że ta część z nich, która regularnie spożywała białko serwatkowe, wydawała się być w lepszym nastroju i mieć o wiele mniej negatywnych, depresyjnych myśli niż pozostali. Może to mieć związek z wytwarzaniem serotoniny – hormonu szczęścia.
  • Regulacja procesów w organizmie
    Białko serwatkowe pełni nie tylko rolę budulca mięśni i przyspieszenia metabolizmu, ale może także transportować niektóre istotne dla organizmu substancje, takie jak żelazo. Ponadto jest niezbędne do regulowania gospodarki wodnej, procesów metabolicznych oraz gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka.

Jak widać, spożywanie preparatów na bazie białka serwatkowego przynosi wiele korzyści dla zdrowia również w przypadku osób, które nie są stałymi bywalcami siłowni i klubów fitness. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one stanowić substytutu zróżnicowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Wpis gościnny