Blond włosy – jak o nie dbać? 5 kroków w pielęgnacji

Jak dbać o blond włosy? Pielęgnacja w 5 krokach

Jak dbać o blond włosy, aby się nie puszyły, nie były suche, a kolor nie stawał się zbyt żółty? Czy włosy blond po rozjaśnianiu muszą pozostać zniszczone? Wyjaśniamy.

Odcienie blond = zniszczone włosy? Niekoniecznie!

Wiele osób uważa, że rozjaśnianie włosów i utrzymywanie włosów blond przez cały czas, wiąże się z tym, że prędzej czy później stają się one zniszczone, łamliwe, suche, puszące i do tego wypadają. To prawda, że włosy blond są trudne w pielęgnacji i niestety często pofarbowanie się na odcienie blond oznacza katastrofę fryzjerską w postaci żółtego koloru blond albo o wiele cieńszymi i łamliwymi pasmami. Ale z drugiej strony, na ulicach widzimy wiele blondynek, które mają przepiękne, zdrowo wyglądające włosy – mimo że są stale farbowane na jasne odcienie! Jak to możliwe? Słowem klucz jest w tym miejscu odpowiednia pielęgnacja! Jeśli nie chcesz, aby Twoje włosy blond wyglądały jak tzw. siano, nie miały blasku czy sprężystości, a końcówki nie były rozdwojone, zainwestuj po pierwsze w dobrego fryzjera, a po drugie – w dobre kosmetyki do włosów blond.

Dlaczego blond włosy są tak trudne w pielęgnacji?

Prawdziwie jasny, naturalny odcień blond spotykany jest praktycznie tylko u Skandynawek. Polki w większości są blondynkami, jednak jest to blond ciemniejszy, często zwany „mysim blondem”. Nie jest to kolor, który lubimy – wydaje się on nam mało atrakcyjny i nijaki. Z tego powodu wiele Polek farbuje swoje włosy na inne odcienie blondu, głównie jaśniejsze – przez co włosy są poddawane wielokrotnym zabiegom rozjaśniania.

Warto wiedzieć, że blond włosy są z reguły cieńsze niż włosy brązowe, rude czy czarne, ale jest ich natomiast więcej. Niestety nie jest to widoczne, ponieważ cienkie włosy nie gwarantują, że fryzura będzie wyglądała na tak bujną, jak w przypadku mniejszej ilości, ale grubszych włosów brąz.

Blondynki ponadto zmagają się z częstym plątaniem pasm i tym, że ich włosy są bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia. Blond włosy szybciej tracą wodę, brakuje im nawilżenia, są łamliwe, puszą się i są przesuszone. Ponadto są to włosy wysokoporowate, a więc bardzo podatne na czynniki zewnętrzne (np. wysoką temperaturę).

Czego unikać, jeśli masz blond włosy?

Dbanie o blond włosy powinno w głównej mierze skupiać się na maksymalnym ich nawilżaniu i ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo należy unikać częstego farbowania czy drastycznego rozjaśniania włosów, ponieważ to sprawi, że staną się one jeszcze słabsze (a już są dość słabe ze swojej natury). Z pewnością nie stylizuj włosów blond na gorąco, czyli np. jeśli używasz suszarki, wykorzystaj zimny nawiew. Prostownicę czy lokówkę lepiej używaj tylko na wielkie wyjścia, nie na co dzień, gdyż takie zabiegi każdorazowo osłabiają strukturę włosa. To samo tyczy się farbowania – wykonuj je możliwie jak najrzadziej. Dobrym pomysłem jest tutaj koloryzacja sombre lub ombre, dzięki której farbowanie można wykonywać nawet raz na dobrych kilka miesięcy, ponieważ odrost nie odznacza się od reszty.

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, nie można też przesadzić, ponieważ blond włosy łatwo obciążyć. Zrezygnuj m.in. z pianek do włosów, lakierów czy pozostawiania niespłukanej odżywki. Nie myj ponadto często włosów mocno oczyszczającymi szamponami, ponieważ mogą je wysuszać.

Blond włosy – pielęgnacja w 5 krokach

Już wiesz, że blond włosy wymagają o wiele więcej uwagi, niż inne włosy w innych, ciemniejszych kolorach. Jak dokładnie je pielęgnować, aby cieszyć się zdrowo wyglądającymi pasmami? Zobacz poniżej 5 ważnych kroków pielęgnacji blond włosów.

Krok 1. Delikatne oczyszczanie

Pielęgnacja włosów blond to przede wszystkim dobre oczyszczanie, ale jednocześnie delikatne. Myciu włosów należy poświęcić należytą uwagę, gdyż to właśnie na tym etapie często popełnia się błędy, np. mycie włosów zbyt ciepłą lub zbyt zimną wodą (woda w przypadku włosów blond powinna być letnia). Szampon ponadto najpierw powinien być rozprowadzony w dłoni, a dopiero potem nałożony na włosy i skórę głowy. Istotny jest oczywiście także sam kosmetyk. Szampon do włosów blond powinien mieć naturalny skład zawierający delikatne substancje, które nie będą podrażniać naturalnej bariery ochronnej skóry głowy. Jeśli dobrze dobierzesz szampon do swojego gatunku włosów i poziomu nawilżenia skóry, ograniczysz częstotliwość ich mycia! Warto zatem dokładniej przemyśleć wybór odpowiedniego szamponu, a najlepiej doradzić się trychologa w tej kwestii.

Krok 2. Regularne olejowanie włosów blond

Włosy blond wymagają zapewnienia im ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i jednocześnie dostarczenia wielu składników odżywczych. Te dwie funkcje pomoże Ci spełnić olejowanie włosów z wykorzystaniem olejów roślinnych. Dzięki regularnym zabiegom olejowania, włosy blond zyskają nawilżenie, staną się miękkie i gładsze, a także nabiorą sprężystości. Co ważne, olejowanie sprawia, że włosy blond w końcu przestają się puszyć.

Wybierając olej należy uważać, aby nie sięgnąć po produkt, który zbyt mocno obciąży włosy blond lub co gorsza – zmieni ich odcień! Do olejowania włosów blond wybieraj oleje do włosów wysokoporowatych, czyli np. olej z kiełków pszenicy, z pestek wiśni, z pestek winogron, lniany, z pestek moreli.

Krok 3. Nawilżanie włosów blond

Poza olejowaniem, podstawą pielęgnacji włosów blond jest ich nawilżanie za pomocą odżywek po każdym myciu czy masek nawilżających np. raz w tygodniu. Odżywkę stosuj po myciu włosów, trzymając ją przynajmniej 2 minuty na włosach, po czym spłucz letnią wodą. Z kolei maskę do włosów warto nakładać przynajmniej raz na tydzień i to na 20-30 minut (włosy warto owinąć na ten czas czepkiem, aby składniki odżywcze mogły się lepiej wchłonąć). Przed nałożeniem maski warto wykonać dokładne oczyszczanie włosów – np. wykonując peeling skóry głowy.

Poza tym, jeśli chodzi o nawilżanie blond włosów, należy sięgać po kosmetyki lekkie, bez silikonów, za to zawierające naturalne emolienty (powinny przeważać w składzie kosmetyku). Raczej nie stosuj odżywek bez spłukiwania, gdyż zwykle obciążają one delikatne włosy i powodują efekt przyklapniętych pasm.

Krok 4. Ochrona

Włosy blond należy dobrze chronić przed wysoką temperaturą czy wilgocią. Najlepiej zrobisz to poprzez regularne olejowanie – np. na mokro – ale warto na co dzień stosować także różne sera na końcówki włosów czy olejki bez spłukiwania. Jeśli zamierzasz użyć prostownicy lub lokówki, zastosuj najpierw na pasmach specjalny kosmetyk chroniący włosy przed działaniem wysokich temperatur.

Krok 5. Stylizacja dostosowana do delikatnych włosów

Posiadanie blond włosów nie oznacza, że nie możesz w ogóle używać suszarki czy innych urządzeń do stylizacji! Blond pasma możesz okiełznać z użyciem dobrodziejstw technologii, jednak powinny one wykazywać jak najbardziej delikatne działanie. Np. w przypadku suszarki istotna jest funkcja jonizacji oraz zimny nawiew, a w przypadku prostownicy – dbanie o to, by włosy nie były wilgotne a samo urządzenie posiadało płytki minimalizujące potencjalne zniszczenia podczas stylizacji.