Cellulit – jak się go szybko pozbyć? TOP sposoby!

Usuwanie cellulitu

Cellulit – jego pozbycie się nie jest łatwe i nie da się wygładzić skóry w kilka dni. Jednak nie oznacza to, że nie można go skutecznie usunąć – zarówno domowymi, jak i profesjonalnymi sposobami. Poznajcie najbardziej polecane metody!

Co to jest cellulit?

Cellulit jest zaburzeniem w budowie tkanki podskórnej, które prowadzi m.in. do zmian wyglądu skóry w danym obszarze. Powoduje tworzenie się zagłębień i wzgórków, które w efekcie przypominają skórkę pomarańczy (stąd nazwa potoczna cellulitu to „skórka pomarańczowa). Cellulit dotyka kobiet w każdym wieku i niezależnie od ich wagi. Najczęściej lokalizuje się na udach i brzuchu, ale występuje też na brzuchu, a niekiedy i łydkach.

Cellulit dla wielu osób stanowi duży problem estetyczny. Osoby z cellulitem zakrywają niedoskonałości i unikają np. opalania się w miejscach publicznych czy chodzenia na basen. Ponadto cellulitem jest nie tylko problemem wizualnym – może powodować także dyskomfort, np. miejscowy ból.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania cellulitu, w dużej mierze jest on powodowany genetyką. Ponadto częściej występuje u kobiet z wyższym poziomem estrogenów. Okazuje się, że również rasa nie jest bez znaczenia: dowiedziono, że kobiety rasy białej mają częściej cellulit, niż np. Azjatki. Oczywiście te wszystkie czynniki nie muszą decydować o tym, czy cellulit się pojawi, czy nie, gdyż najważniejsze znaczenie ma styl życia, zwłaszcza dieta (diety wysokowęglowodanowe szczególnie sprzyjają rozwojowi cellulitu) i aktywności. Przyczyną może być ponadto ciąża, gdyż w tym okresie dochodzi do podwyższenia stężenia estrogenu, prolaktyny i insuliny w organizmie, co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej i zatrzymywaniu wody.

Sposoby na cellulit: kremy, zabiegi, dieta, ćwiczenia

Poniższa tabela przedstawia możliwe sposoby na usuwanie cellulitu – zarówno do stosowania w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie.

Jak usunąć cellulit? Sposoby
Jak usunąć cellulit? Sposoby
  • Kremy przeznaczone do usuwania cellulitu stopniowo sprawiają, że skóra zaczyna się wygładzać, jest bardziej elastyczna i zyskuje jędrności. To wszystko sprzyja usuwaniu cellulitu. Aby jednak krem był skuteczny, należy go nakładać energicznymi ruchami (tym sposobem pobudzisz skórę do regeneracji). Dobrze, jeśli wcześniej zostanie wykonany peeling – wówczas krem będzie wchłaniał się lepiej, co przyniesie lepsze efekty. Stosowanie kremów na cellulit można też połączyć z body wrappingiem.
  • Peeling to doskonały sposób na przyspieszenie odbudowy skóry, pobudzenie jej do produkcji kolagenu, a także miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto świetnie przygotowują skórę do absorpcji innych kosmetyków – np. kremów antycellulitowych. Do okolic ud wybierz peeling gruboziarnisty zawierający substancje, takie jak kofeina, guarana czy inne składniki, które pobudzą krążenie i zastymulują regenerację. Peeling wykonuj 3 razy w tygodniu, a po osuszeniu ciała, nałóż dobry krem antycellulitowy.
  • Masaże to bardzo ważna część walki z cellulitem, gdyż pobudzają krążenie i stymulują skórę do regeneracji. Nie musisz chodzić na masaże do profesjonalisty: wystarczy, że zaopatrzysz się w szeroką szczotkę do masażu lub roller do ciała.
  • Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w usuwaniu cellulitu – powinna mieć miejsce codziennie, przynajmniej przez 30 minut. Nie muszą to być sporty wyczynowe – wystarczy 30 minut aerobiku, treningu cardio, joggingu czy nawet szybkiego spaceru. Najważniejsza jest regularność.
  • Picie wody sprzyja usuwaniu cellulitu i redukcji tkanki tłuszczowej. Warto zaopatrzyć się w ekologiczną butelkę filtrującą wodę, którą będziemy mogli cały czas uzupełniać i mieć stały dostęp do czystej wody. Powinno się wypijać minimum 2 l wody dziennie.
  • Z diety należy wyeliminować sól, słodycze i produkty smażone. Warto ograniczyć także picie kawy i alkoholu.
  • Zabiegi kosmetyczne świetnie działają na cellulit i dają szybkie efekty. Niektóre z nich możesz wykonać sama w domu – np. body wrapping. Są również zabiegi dedykowane usuwaniu cellulitu, które wykonuje się wyłącznie w gabinecie – np. elektrostymulacja, cellulolipoliza, karboksyterapia, mezoterapia, krioterapia, drenaż limfatyczny, endermologia LPG czy liposukcja laserowa.

Cellulit na udach – jak można się go pozbyć?

Cellulit zwykle występuje na udach i jest zmorą większości kobiet. Tzw. pomarańczowa skórka często wynika ze stojącej lub siedzącej pozycji w pracy. Bardzo często jest po prostu wynikiem genetyki: jedne osoby mają większą tendencję do gromadzenia się w tym miejscu tkanki tłuszczowej niż inne. Niezależnie od przyczyny cellulitu, zawsze jest możliwość usunięcia go (nie jest to tak karkołomne jak usuwanie rozstępów) i to niekonieczne udając się do gabinetu kosmetycznego. Wystarczy odpowiedni krem, pewne ćwiczenia nakierowane na obszar nóg, picie dużych ilości wody, zdrowa dieta i regularne wykonywanie peelingów. Na udach stosujemy peelingi gruboziarniste, a także kremy o silniejszym działaniu. Można również z powodzeniem używać dermarollerów i innych masażerów, które przyspieszą regenerację skóry i pobudzą ją do działania. W przypadku cellulitu na udach sprawdzają także masażery próżniowe i bańki chińskie.

Cellulit na pośladkach – jak go usunąć?

Cellulit na pośladkach występuje rzadziej niż na udach, ale nadal jest to powszechny problem i wynika z tendencji do gromadzenia się w tym miejscu tkanki tłuszczowej, a także z siedzącego trybu życia. Jeżeli pracujesz w biurze i poza nim nie wykonujesz regularnie aktywności fizycznych, jest duże prawdopodobieństwo, że na pośladkach masz lub w niedalekiej przyszłości będziesz mieć cellulit, gdyż siedzenie przez wiele godzin powoduje, że jest zaburzona swobodna cyrkulacja krwi w tym obszarze. W efekcie istotnie pogarsza się usuwanie toksyn z tkanek na pośladkach i pojawia się cellulit.

W przypadku cellulitu na pośladkach, najlepszym sposobem jest włączenie do codziennych zajęć min. 30 minut aktywności nakierowanej na ćwiczenie pośladek i uda. Skutecznym ćwiczeniem na pośladki jest np. unoszenie nogi w siadzie podpartym: klękamy, układając dłonie i łokcie na podłodze. Zginamy jedną nogę w kolanie i unosimy ją do góry – tam zatrzymujemy na kilka sekund i powoli opuszczamy. Ćwiczenie powinno być powtórzone kilkanaście razy na obie nogi. Poza nim, na usuwanie cellulitu z pośladek poleca się wykonywać przysiady oraz przysiady z wyskokiem.

Po ćwiczeniach warto wziąć prysznic, stosując naprzemiennie ciepłą i chłodną wodę, aby jeszcze lepiej pobudzić krążenie. Można dodatkowo zrobić peeling (najlepiej 3 razy w tygodniu). Po prysznicu i osuszeniu skóry, każdorazowo nakładamy krem antycellulitowy.

Jak usunąć cellulit z brzucha?

Cellulit na brzuchu występuje najrzadziej i wynika z nadmiernego magazynowania się tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Często też cellulit na brzuchu jest wynikiem ciąży – pojawia się po urodzeniu dziecka, na co nie mamy większego wpływu, ponieważ powodem jest szybka zmiana napięcia tkanek, które nie zawsze potrafią od razu powrócić do wyjściowego stanu.

W przypadku cellulitu na brzuchu, również najważniejsze są ćwiczenia. Pomocne będą wszelkiego rodzaju brzuszki i treningi typu ABS nakierowane na spalanie tkanki tłuszczowej z tego miejsca. Dobrym ćwiczeniem jest ponadto wioślarz, który polega na tym, że siadamy na macie ze zgiętymi kolanami, stopami położonymi płasko na podłożu i rękoma splecionymi na wysokości klatki. Odrywamy stopy od podłogi i powoli przenosimy je do przodu, jednocześnie odchylają klatkę piersiową do tyłu. Następnie powracamy „do środka” i ponawiamy ćwiczenie kilkanaście razy. Oczywiście warto również wykonywać ćwiczenia cardio całego ciała, aby pobudzić organizm do wydalania toksyn i nadmiaru wody, co również przyspieszy efekty. Dobrym ćwiczeniem ogólnym jest np. jogging, jazda na rowerze, aerobik.

Jakie są domowe sposoby na cellulit?

Metody domowe na cellulit są bardzo skuteczne, o ile wykonujemy je prawidłowo i regularnie. Warto ich spróbować, zanim wydamy majątek w gabinecie medycyny estetycznej. Wśród domowych sposobów polecane są różnego rodzaju peelingi (np. kawowy lub cukrowy), stosowanie pryszniców z wodą ciepłą i zimną (naprzemiennie – co pobudza krążenie), masaży rękawicą podczas prysznica, masaży rollerami lub urządzeniami do masażu próżniowego z przeznaczeniem domowym, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, dobrego kremu antycellulitowego. Poniżej opiszemy dokładniej każdy ze sposobów.

1. Kremy na cellulit

Kremy na cellulit to właściwie najprostszy sposób na pozbycie się tego problemu. Aby jednak krem był skuteczny, musi mieć dobry skład i dużo substancji aktywnych, które przeciwdziałają przyczynom powstawania skórki pomarańczowej – a nie tylko objawom. Krem powinien zatem nie tylko łagodzić objawy i polepszać wygląd skóry, ale także niwelować przyczyny cellulitu. Jak działają takie kremy? Przede wszystkim są nakierowane na poprawę mikrokrążenia, ponieważ dzięki temu naczynia krwionośne są wzmacniane i uszczelnione, a skóra jest lepiej natlenowana i odżywiona. To wszystko sprzyja łatwiejszemu usuwaniu z organizmu toksyn, które powodują powstawanie cellulitu. Takie działanie zapewnia m.in. kofeina, wyciąg z alk, ekstrakt z bluszczu oraz ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Dodatkowo, aby krem sprzyjał usuwaniu toksyn i wody, powinien zawierać np. ekstrakt z kasztanowca.

Warto kupić krem, który będzie zawierał przede wszystkim kofeinę, gdyż ma ona również działanie rozbijające lipidy – czyli tkankę tłuszczową – dzięki czemu jest ona łatwiej redukowana, a tym samym – cellulit szybciej zostaje zlikwidowany.

Unikaj kremów, które mają chemiczne składy i stawiaj na naturalne rozwiązania, gdyż składniki, takie jak silikon, co prawda powoduje, że krem ma lepszą konsystencję i łatwiej się wchłania, ale niestety zatyka pory i substancje aktywne zawarte w preparacie, często nie mają możliwości dostania się w głębsze partie skóry.

2. Dobra dieta na cellulit

Bez zdrowej diety nie pozbędziesz się cellulitu na stałe żadnymi kremami czy zabiegami – prędzej czy później problem powróci, jeżeli nie zmienisz swoich nawyków żywieniowych. W walce z cellulitem polecamy przede wszystkim picie dużych ilości wody, aby wspomagać oczyszczanie organizmu z toksyn, a także stosowanie diety lekkostrawnej, pełnej warzyw, owoców, pełnych ziaren i zdrowych tłuszczów omega, a ubogiej w mięsa, potrawy smażone czy typu fast-food. Należy także ograniczyć kawę, alkohol i papierosy, gdyż dostarczają one do organizmu szkodliwych toksyn – a te mogą być bezpośrednią przyczyną cellulitu. Oczywiście picie kawy jest z drugiej strony zdrowe, ale należy to robić z umiarem i wypijać np. 2-3 filiżanki kawy dziennie, zamiast np. 5. Zamiast picia kawy w zwiększonych ilościach, warto pić zieloną i czerwoną herbatę, które świetnie sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej.

3. Ćwiczenia na cellulit

Domowym sposobem na cellulit jest regularna aktywność fizyczna. Wybierz się codziennie na szybki spacer trwający przynajmniej 30 minut. Idź pobiegać lub wybierz się na basen. Możesz także wykonywać ćwiczenia w domu – np. korzystając z filmików instruktażowych na YouTube, których jest bardzo dużo. Szukaj ćwiczeń, które pobudzą krążenie i spalanie tkanki tłuszczowej z całego ciała, a także ćwiczeń nakierowanych na daną partię ciała, z której chcesz się pozbyć cellulitu. Najlepiej, aby wykonywać najpierw trening całego ciała, aby pobudzić krążenie i podnieść tętno (np. trening 15-minutowy cardio), a następnie przejść do wykonywania treningu nastawionego na daną partię (np. trening spalający tkankę tłuszczową z brzucha – ABS – trwający 15-30 minut). Podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu staraj się pić wodę.

4. Masażery na cellulit

Masażery to świetne gadżety, które umożliwiają usuwanie cellulitu w sposób bardzo wygodny i przyjemny. Masaże najlepiej wykonywać po prysznicu, stosując dodatkowo krem antycellulitowy. Dzięki temu nie tylko pobudzimy krążenie, będziemy rozbijać lipidy i sprawimy, że skóra będzie stymulowana do produkcji kolagenu, ale także wzmocnimy ten efekt i nawilżymy skórę, właśnie dzięki składnikom aktywnym zawartym w kremie.

Na rynku dostępne są różne masażery i ich ceny zaczynają się już od 20-30 złotych. Oczywiście są też droższe urządzenia. Wśród podstawowych masażerów wyróżnia się np. rollery i nakładki z wypustkami. Istnieją też masażery elektryczne i ultradźwiękowe do użytku domowe – i te już są droższe.

Ponadto coraz popularniejsze jest stosowanie baniek chińskich – ten sposób uznaje się za bardzo skuteczny w usuwaniu cellulitu, nawet zaawansowanego. Niestety po zabiegu bańkami mogą powstawać zasinienia.

5. Body wrapping

Body wrapping to świetny sposób na usunięcie cellulitu w warunkach domowych. Zabieg można też oczywiście wykonać w profesjonalnym gabinecie, ale nie wymaga on specjalistycznych sprzętów czy narzędzi, więc dla chcącego, nic trudnego – można go z powodzeniem przeprowadzić w domu. Kluczem jest zastosowanie dobrych preparatów do body wrappingu i odpowiednie „zawinięcie” wybranej partii ciała w folię. Zabieg body wrappingu składa się z trzech części i polega na: oczyszczeniu skóry i pobudzeniu krążenia peelingiem, nałożeniu na ciało specjalnego preparatu do body wrappingu, owinięciu wybranych miejsc folią i odczekaniu w takim stanie określonego czasu. Zabieg już po kilku zastosowaniach przynosi świetne efekty, czego dowodzi mnóstwo pozytywnych opinii na forach internetowych. Nie jest przy tym drogi, jeśli wykonujemy go w domu i możemy go przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy innej osoby.

Bibliografia

  • Żyłka-Załęska I. Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491.
  • Mlosek K, Woźniak W, Dębowska R, Nowicki A, Migda B, Malinowska S. Zmiana elastyczności tkanki podskórnej a poprawa wyglądu skóry objętej cellulitem – doniesienia wstępne. Ultrason 2011, 44: 40-45.
  • K. Kuszkowska, Współczesna kosmetologia. Nowoczesne urządzenia. Szklane bański, tzw. bańki chińskie, Atena, Warszawa 2012, 143-144.
  • Pura-Rynasiewicz A., Cellulit – choroba czy defekt kosmetyczny? 2010.
  • Sobańska K, Głuszek S. Wybrane zabiegi chirurgiczne i kosmetyczne stosowane w leczeniu otyłości i cellulitu. Studia Med 2010, 19: 7-11.