Chcesz żyć w zdrowiu? Wykonuj podstawowe badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne w laboratorium

Wciąż zbyt mało dorosłych osób docenia znaczenie, jakie dla zdrowia i życia mają badania profilaktyczne. A to właśnie profilaktyka jest często kluczem do zdiagnozowania rozwijającej się bezobjawowo choroby. Dowiedz się, dlaczego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne i kto szczególnie powinien pamiętać o tym, by uwzględniać je w swoich planach na każdy rok.

Wykryj chorobę we wczesnym stadium

Liczne jednostki chorobowe, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, mogą rozwijać się, nie dając przez długi czas żadnych objawów. Do chorób tych należą m.in. choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, a także niektóre nowotwory. Objawy i różne dolegliwości mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Późna diagnoza zmniejsza szanse na podjęcie skutecznego leczenia, przez co pacjent jest narażony na poważniejsze powikłania, nie wyłączając nawet ryzyka zgonu. Regularna profilaktyka zwiększa szanse na wykrycie choroby na jej wczesnym etapie i zwiększa szanse na zdrowe i długie życie.

Jak wyglądają profilaktyczne badania diagnostyczne?

Profilaktyczna diagnostyka laboratoryjna polega na analizie próbek materiału, pobranych od pacjenta. Próbkami tymi mogą być m.in. krew, płyny ustrojowe, mocz, kał czy wymaz z nosogardzieli. Celem analizy jest wykrycie nieprawidłowości, które mogą wskazywać na występowanie poszczególnych jednostek chorobowych. Nieprawidłowe wyniki są wskazaniem do wykonania specjalistycznej diagnostyki w kierunku konkretnych schorzeń.

Badania laboratoryjne nie są jedyną formą diagnostyki profilaktycznej. Oprócz tego osoby dorosłe powinny wykonywać także takie badania, jak:

  • kolonoskopia – badanie wykonuje się w celu wykrycia raka jelita grubego;

  • EKG – badanie pozwalające ocenić pracę serca;

  • USG piersi i mammografia – dotyczy kobiet, pozwala zdiagnozować raka piersi.

Kto powinien wykonywać badania profilaktyczne i jak często należy je robić?

Na podstawowe badania profilaktyczne powinny decydować się wszystkie osoby dorosłe. Nie należy sugerować się stanem swojego zdrowia, ponieważ nawet osoby, które nie odczuwają żadnych dolegliwości, mogą znajdować się we wczesnym stadium jednostki chorobowej. Jej wczesne wykrycie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważnych komplikacji.

Badania profilaktyczne są wskazane szczególnie w przypadku osób, u których występują czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób. Do czynników tych należą:

  • siedzący tryb życia;

  • obciążenie genetyczne;

  • niezdrowa, niezbilansowana dieta;

  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz innych używek;

  • ryzykowne zachowania seksualne, w wyniku których może dojść do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Badania profilaktyczne – gdzie je wykonać?

Podstawowe badania profilaktyczne wykonasz w ALAB laboratoria. Punkty Pobrań, w których możesz oddać materiał do analizy, rozmieszczone są w dogodnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Dzięki temu możesz wybrać placówkę najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Co więcej, rejestrację, płatność oraz odbiór wyników badań możesz załatwić przez Internet, nie wychodząc z domu. Dostępne pakiety badań profilaktycznych umożliwiają skontrolowanie swojego stanu zdrowia w podstawowym lub rozszerzonym zakresie.

Wpis gościnny