Cukier niejedno ma imię - rodzaje cukru

Cukier i zamienniki cukru

Cukier znajdziemy obecnie nie tylko w słodkich przekąskach, ale również zdrowych warzywach i owocach. Występuje w różnych postaciach – cukru białego, żelującego, waniliowego czy kokosowego. Na popularności zyskuje również ksylitol, erytrol czy stewia będąca słodzikiem prosto z Ameryki Południowej! O tym jakie rodzaje cukru możemy spotkać na sklepowych półkach oraz czym się charakteryzują dowiesz się z poniższego materiału.

Cukier – co to takiego?

Cukier to przede wszystkim źródło łatwo dostępnej energii, wykorzystywanej do pracy całego organizmu człowieka. Występuje w wielu dziedzinach życia, jednak większość z nas ma z nim najczęściej styczność w kuchni. Zapoznaj się z różnymi rodzajami cukru i zdecyduj, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Różne rodzaje cukru

Dzisiaj mając dostęp do różnego rodzaju technologii pozwalających na pozyskiwanie i wytwarzanie cukru możemy korzystać z ich wielu rodzajów. Wśród najpopularniejszych znajduje się cukier biały i cukier trzcinowy. W kuchni często korzystamy również z cukru żelującego, cukru pudru czy cukru waniliowego do wypieków. Hitem ostatnich lat jest zdecydowanie cukier kokosowy.

Cukier trzcinowy

To cukier produkowany z trzciny cukrowej, który w zależności od swojego rodzaju może posiadać delikatny smak lub aromat wanilii czy karmelu. Jego barwa najczęściej jest złotawa, chociaż może przybierać również kolor ciemnego brązu, stąd powszechnie nazywany jest „cukrem brązowym”. Wiele konsumentów wskazuje, że jest on zdrowszy od cukru białego, co nie jest prawdą. Wynika to z faktu, że w przypadku tego cukru pomija się w procesie jego produkcji etap rafinacji. Z tego powodu często mylnie jest uważany za bardziej zasobny w składniki odżywcze.

Jeśli chcesz poznać bliżej właściwości cukru trzcinowego, zapoznaj się z materiałem: https://uczymyjakslodzic.pl/cukier-trzcinowy-co-to-za-produkt/

Cukier kokosowy – właściwości

To rodzaj cukru, który zdecydowanie wyrasta na ulubieńca wielu szefów kuchni i pań domu. Pozyskuje się go z kwiatostanów palmy kokosowej i z tego względu bywa często nazywany także cukrem palmowym. Ten nierafinowany cukier ma najczęściej brązową barwę i pyszny lekko kokosowo – karmelowy smak. Na półkach sklepowych często występuje pod indonezyjską nazwą „gula java”, skąd pochodzi. Z racji swoich prozdrowotnych właściwości coraz częściej wykorzystywany jest w dietach bogatych w błonnik czy składniki mineralne takie jak wapń, cynk, potas, sód czy żelazo. W przypadku żelaza i cynku ilości te mogą być nawet dwa razy większe niż w tradycyjnym cukrze białym. Z kolei dzięki zawartości inuliny, która stanowi frakcję błonnika pokarmowego i wykazuje działanie probiotyczne, polecany jest w szczególności wśród osób dbających o florę bakteryjną. Wykazuje również właściwości anti-ageing dzięki zawartości polifenoli.

Więcej o cukrze kokosowym przeczytasz w artykule: https://uczymyjakslodzic.pl/cukier-kokosowy-czy-to-zdrowszy-zamiennik-cukru-spozywczego/

Erytrol - z czego powstaje?

Erytrol to zdrowszy zamiennik cukru, który pokochali dietetycy ze względu na fakt, że jego indeks glikemiczny wynosi 0 i jest bezpieczny dla cukrzyków oraz polecany do stosowania u osób zmagających się z insulinoopornością. 

Powstaje w wyniku syntezy przez drożdże z rodziny Yarrowia lipolytica Wratislavia występujące w glebie i niektórych produktach spożywczych, m.in. olejach roślinnych, margarynie, majonezie i serach z przerostem pleśniowym.

Stewia - słodzik z Ameryki Południowej

Ten pochodzący z Ameryki Południowej słodzik polecany jest szczególnie osobom na diecie odchudzającej lub nietolerującym sacharozy. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, immunosupresyjne oraz hipoglikemizujące. Jest również słodszy w smaku i łatwiej wydalany z organizmu.

Podsumowanie

Cukry są obecne w naszym życiu pod różnymi postaciami. Ważne by dbać o właściwy bilans posiłków i świadome spożywanie służących nam produktów.