Czy możliwe jest uzyskanie e-recepty na leki psychotropowe?

E-recepta online to coraz popularniejszy sposób na otrzymanie potrzebnego leku – z pewnością szczególnie wśród młodszych osób. To zdecydowanie oszczędność czasu. Każdy z nas przecież nie raz czekał w długiej kolejce, aby na przykład otrzymać receptę na przyjmowany przez nas preparat na stałe. Pamiętaj jednak, że czasem konsultacja stacjonarna u lekarza jest niezbędna. Dziś rozważymy, czy e-recepta na leki psychotropowe jest możliwa do zrealizowania drogą online.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty wydawanej przez lekarza podczas wizyty. Zamiast drukowanego dokumentu, otrzymujesz go na swój adres e-mail bądź na numer telefonu – w wiadomości SMS.

Dzieje się tak, ponieważ każdy obywatel naszego kraju ma Internetowe Konto Pacjenta, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne dane, do wystawienia e-recepty. Możesz również zalogować się na nim, a tak zobaczysz między innymi swoją historię przepisanych leków czy inne informacje.

W otrzymanych wiadomościach SMS lub e-mail i na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta) znajdziesz kod, który każdorazowo jest przypisany do jednej recepty. Wystarczy udać się z nim do apteki i podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL.

Jak otrzymać e-receptę?

Tak jak już wspomnieliśmy, e-receptę otrzymuje się podczas wizyty u lekarza. To tradycyjny sposób, aby dostać potrzebne leki. Istnieją jednak także inne drogi – chodzi o specjalne portale, na których skonsultujesz się online z danym lekarzem specjalistą za pomocą specjalnego formularza. Może być to nowy lek bądź taki, który przyjmujesz na stałe – w tej sytuacji dobrze będzie dołączyć do wypełnianego arkusza skan, poświadczający o ich zażywaniu. To zdecydowanie ułatwi oraz usprawni cały proces.

W formularzu podasz dane takie jak masa ciała, wzrost, aktualne ciśnienie oraz odpowiesz na szereg pytań, ściśle związanych ze swoimi dolegliwościami, obecnym samopoczuciem bądź informacje o uczuleniach, przyjmowanych lekach czy chorobach przewlekłych.

Następnie wyznaczony lekarz zajmie się analizowaniem przesłanych przez Ciebie informacji. Pamiętaj, że zawsze ma on prawo odmówić wystawienia e-recepty, jeśli coś będzie budziło jego wątpliwości. Jeśli natomiast weryfikacja przejdzie pomyślnie, to otrzymasz kod e-recepty na maila bądź w formie wiadomości SMS.

Jakie są zalety zamawiania recepty przez Internet?

Zamawianie recepty w formie elektronicznej ma kilka wyraźnych zalet, o których już dziś wspomnieliśmy – jest jednak ich o wiele więcej. Czas, abyś poznał je wszystkie:

  • Wygoda, ponieważ pacjenci mogą zamówić e-receptę z dowolnego miejsca i o każdej porze, bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.

  • Oszczędność czasu – proces zamawiania e-recepty jest szybszy i bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnej recepty papierowej.

  • E-recepty nie da się zgubić, gdyż jej kopia będzie na Internetowym Koncie Pacjenta.

  • Dostępność – farmaceuci i lekarze mają natychmiastowy dostęp do informacji o e-receptach, co umożliwia szybszą oraz bardziej efektywną obsługę pacjenta.

  • Oszczędność papieru, bo zamawianie e-recept zmniejsza zużycie papieru i jest bardziej przyjazne dla środowiska niż w przypadku tradycyjnej recepty drukowanej bądź wypisywanej ręcznie.

E-recepta na leki psychotropowe – kto i kiedy decyduje o tym, że należy zacząć brać leki psychotropowe?

Decyzja o tym, kiedy zacząć przyjmować leki psychotropowe, należy ostatecznie do pacjenta i jego lekarza. Zanim jednak leki psychotropowe zostaną przepisane, pacjent musi zostać poddany ocenie przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia – w tym przypadku lekarza psychiatry.

Ocena ta powinna obejmować badanie fizyczne, szczerą rozmowę na temat stanu zdrowia psychicznego, przegląd historii choroby pacjenta oraz omówienie korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem leków psychotropowych. Po zakończeniu badania i postawieniu diagnozy lekarz może zdecydować, czy leki psychotropowe są konieczne oraz wskazane w procesie leczenia.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Często pomogą one w odbudowaniu swojej codzienności oraz znalezieniu spokoju. Dobrze dobrane leki tego typu dla wielu osób są prawdziwym punktem zwrotnym w dobrą stronę.

E-recepta na leki psychotropowe

E-recepta na psychotropy – czy to możliwe, aby otrzymać ją bez stacjonarnej wizyty u lekarza specjalisty? Otóż okazuje się, że i tak i nie. Przede wszystkim przypomnijmy, że tego typu leki muszą być wydane i przepisane przez lekarza psychiatrę. Jednak kiedy przyjmujesz je na stałe i masz zaświadczenie, które dołączysz do wypełnianego formularza, istnieje szansa, że lekarz przepisze Ci dany preparat. Dlatego warto poprosić swojego psychiatrę o taki dokument, ponieważ może on przydać się nie tylko w takiej sytuacji.

Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, ściśle związana z regulaminem działania danego portalu. Najlepiej w takiej sytuacji, oprócz wykazania zaświadczenia, umówić się na konsultację – na przykład w formie rozmowy telefonicznej bądź spotkania online.