Czy psychoterapie online są skuteczne?

Psychoterapia online - czy to działa?

Prowadzenie terapii online w Polsce jest stosunkowo nowym tematem, który swoje pojawienie się zawdzięcza w większości wybuchowi pandemii. Zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia naszego prawie całego życia na łącza internetowe. To spowodowało, że wiele firm musiało nagle odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości, często nie będąc zupełnie na to gotowym. Na szczęście, co niektórych może dziwić, w kwestii zdrowia psychicznego takie rozwiązanie było znane już wcześniej. Na świecie od ponad 20 lat interwencje online stanowią alternatywę dla tradycyjnych terapii, jednak w Polsce to nadal nowość.

Pytanie, które najczęściej pojawia się w odniesieniu do tego typu terapii brzmi: Czy takie leczenie jest w ogóle skuteczne?

Co mówi praktyka?

Psycholodzy i terapeuci prowadzący taką praktykę wskazują jednoznacznie, że terapie w tak zwanym trybie online nie ustępują niczym terapiom tradycyjnym. Od połowy lat 90. klinicyści wdrażają i poddają weryfikacji metody interwencji online, które sami stosują na co dzień w swojej pracy. Dzięki temu w tym momencie posiadamy dużą bazę danych do badań oraz metaanaliz, które wskazują na braki ewidentnych różnic pomiędzy terapiami prowadzonymi na żywo, a tymi w Internecie. Dodatkowo coraz więcej narzędzi do badań i diagnoz jest standaryzowana pod kątem korzystania z nich w formie cyfrowej. To znacznie ułatwia pracę specjalistów, którzy na co dzień stosują tradycyjne metody papier-ołówek, a które przystosowane są do warunków pracy stacjonarnej.

Czy autentyczna relacja z terapeutą jest możliwa na terapii online?

Tak. Okazuje się, że odległość oraz szklany ekran komputera czy telefonu, nie mają wpływu na zawiązywanie takich relacji. Terapia może być dobrze prowadzona dopiero w momencie, kiedy ta relacja jest prawdziwa i zbudowana na zaufaniu. To zaufanie ma dać komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentom w trakcie sesji. Pomimo występujących ograniczeń związanych z technologią, terapeuci nadal widzą nas na kamerkach internetowych i są w stanie zauważyć zmiany w naszej komunikacji niewerbalnej. Prawda, nie dostrzegą minimalnych gestów jak zaciśniecie pięści pod stołem, drżenia rąk czy nie usłyszą przyśpieszonego oddechu, ale w dalszym ciągu będą widzieli naszą mimikę, która i tak bardzo wiele jest w stanie powiedzieć o naszych przezywanych emocjach. Prowadząc taką praktykę, rozwijają również swoje umiejętności w zauważaniu zupełnie innych sygnałów płynących ze strony pacjentów, na podstawie których są w stanie trafnie stawiać diagnozy i prowadzić leczenie.

Jakie korzyści daje psychoterapia online?

Zasadniczą różnicą między terapią stacjonarną, a terapią online jest forma jej prowadzenia. Ze względu na możliwości Internetu i dzisiejszej technologii, terapie online możemy przeprowadzać w dowolnym miejscu na ziemi – które ma dostęp do sieci oczywiście. To zdecydowanie ułatwia dostęp do wsparcia osobom, które nie mogą pozwolić sobie na stacjonarny pobyt w ośrodku. Ponadto nie ma wtedy potrzeby rezygnowania z pracy, edukacji, zawieszania działalności firmy czy zupełnego odcięcia się od codziennego życia. Zdalną terapię można dostosować do siebie i swojego trybu życia, właśnie ze względu na jej elastyczność w dostępności.

Co więcej, terapie online oferują nowe możliwości i ciekawe rozwiązania, które proponuje nam Internet. Takie działania są szczególnie przydatne w przypadku pracy z młodzieżą i dziećmi.

Czy da się walczyć z uzależnieniami online?

Tak, walka z uzależnieniem jest możliwa również za pomocą terapii prowadzonej przez Internet. Podstawą zwalczania jest tutaj nabywanie i rozwijanie umiejętności, które mają pomóc choremu radzić sobie ze swoim problemem. Odpowiednio dobrany i dopasowany do potrzeb pacjenta program, przy współpracy specjalisty pomoże mu wyjść z nałogu. Co więcej, realizując program terapii online mamy komfort i bezpieczeństwo własnego zacisza domowego, co również przekłada na większą anonimowość w trakcie leczenia.

Korzystanie z terapii online to nie zawsze video rozmowa na kamerkach. Często kontakt między pacjentem a terapeutą odbywa się poprzez czat internetowy. Badania naukowe już dawno potwierdziły, że wśród niektórych osób, pisanie samo w sobie ma działanie terapeutyczne. Czasem napisanie o swoim problemie przychodzi choremu łatwiej niż powiedzenie tego terapeucie wprost, w trakcie rozmowy.

Gdzie można skorzystać z takiej pomocy?

Wiele poradni psychologicznych w dobie pandemii wdrożyło usługę konsultacji online do swojej oferty. Ośrodek Terapii Uzależnień NEFO jako pierwszy w Polsce oferuje autorski program NEFO Online, będący alternatywą dla stacjonarnych terapii uzależnień. Kompleksowy i intensywny plan sesji terapeutycznych pod opieką certyfikowanych specjalistów to doskonałe wsparcie w walce z nałogiem. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, żeby walczyć o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Wpis gościnny