Czy wybielanie zębów w domu jest skuteczne?

Wybielanie zębów

Zdjęcia celebrytów, które widzimy w gazetach i mediach społecznościowych powodują, że my też chcemy mieć śnieżnobiałe uśmiechy. Taką usługę oferuje obecnie większość gabinetów dentystycznych. Wśród ich usług możemy wybrać wybielanie w gabinecie albo w domu – przy pomocy nakładek. Odpowiadamy na pytanie, jakie efekty daje ta druga metoda.

Jakie metody wybielania zębów wyróżniamy?

W gabinetach dentystycznych najczęściej spotykamy dwie metody wybielania zębów: gabinetową i nakładkową. Ta pierwsza polega na nałożenie na zęby specjalnego żelu wybielającego, a następnie na naświetlaniu go przy pomocy specjalnej lampy. Taki zabieg trwa 1-1,5 godziny i daje natychmiastowy efekt. Wybielanie laserowe to najczęściej stosowana metoda wybielania zębów u dentysty. Drugą metodę nazywamy nakładkową.

Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową?

Jest to bardzo wygodna metoda, która pozostawia pacjentowi decyzję, kiedy ma założyć nakładki. Na początek pacjent musi przyjść do gabinetu stomatologicznego, aby pobrać odcisk szczęki w celu wykonania w pracowni protetycznej szyn, które będą idealne dopasowane do uzębienia pacjenta. Następnie lekarz sprawdza, czy nakładki układają się odpowiednio na zębach i oddaje je pacjentowi do domu wraz z żelem do wybielania. Dentysta tłumaczy pacjentowi, jak ma postępować z nakładkami, a jego działania sprawdza podczas wizyty kontrolnej, która następuje po domowym wybielaniu zębów.

Co pacjent musi robić w domu?

Wybielanie zębów w domu jest bardzo proste. Trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni, w zależności od zaleceń lekarza. Pacjent musi nosić nakładki 4 godziny dziennie albo nakłada je na noc. Wcześniej musi wypełnić nakładki żelem wybielającym, ale tak, żeby nie wychodził on na dziąsła. Taka metoda jest co prawda wolniejsza niż wybielanie gabinetowe, ale może pomóc w przypadku mocniejszych przebarwień. Metoda nakładkowa wymaga od pacjenta cierpliwości i systematyczności. Aby dowiedzieć się, która opcja będzie bardziej odpowiednia w twoim przypadku, sprawdź np. ofertę wybielania zębów w Dental Fraternity.

Kiedy zdecydować się na wybielanie zębów?

Nie ma ku temu żadnych medycznych zaleceń – jest to decyzja podyktowana czynnikami czysto estetycznymi. Żółte i przebarwione zęby mogą wpłynąć na brak pewności siebie i sprawić, że nie będziemy się chętnie uśmiechać. Wybielanie zębów to stosunkowo prosty i nieinwazyjny zabieg, który w łatwy sposób może pomóc nam pozbyć się kompleksów. Jest to też rozwiązanie w przypadku zębów, które są zdrowe i równe (a więc nie wymagają implantów czy licówek), ale które po prostu nie są tak białe, jak byśmy chcieli. Na wybielanie zębów często decydują się na przykład panny młode. 

Skuteczne wybielanie zębów – czy metoda nakładkowa działa?

Niektórzy pacjenci, kiedy słyszą, że mają przeprowadzić wybielanie samotnie w domu, mogą mieć wątpliwości wobec skuteczności tej metody. Warto jednak pamiętać, że takie nakładki, które otrzymamy od naszego stomatologa, są profesjonalnym produktem przeznaczonym właśnie do tego celu. Są idealnie dopasowane do naszych zębów i zapewniają widoczne efekty – wystarczy poczytać opinie klientów i zobaczyć zdjęcia przed i po. 

Koszt wybielania zębów

Koszt jest zależny od metody, którą wybierzemy. Metoda laserowa w gabinecie dentystycznym może kosztować od 600 złotych za łuk zębowy. W przypadku metody nakładkowej jest to koszt 400-800 złotych. Obydwie metody są tak samo skuteczne, polegają po prostu na różnych działaniach. To stomatolog oceni, która metoda lepiej się sprawdzi w naszym przypadku. 

Wpis gościnny