Drzazga, opiłek, szkło, rzęsa w oku - jak pozbyć się ciała obcego z oka?

Drzazga w oku

Jeśli wpadło Ci kiedyś jakieś ciało obce do oka, kłujący ból oraz intensywne łzawienie były pewnie pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. Przeważnie ziarnko piasku, pyłek czy mała muszka to nic strasznego i można sobie z tym poradzić samodzielnie w domu. W niektórych przypadkach lepiej jednak skonsultować się z okulistą – dokładne badania mogą zmienić punkt widzenia. Sprawdź, jak wyciągnąć opiłek z oka, drzazgę, szkło oraz rzęsę i pozbyć się uczucia dyskomfortu.

Drzazga lub opiłek w oku – jak usunąć ciało obce?

Ciało obce w oku najczęściej można zlokalizować pod powieką, w spojówce albo rogówce, czyli powierzchniowo. Zdecydowanie rzadziej znajduje się w soczewce, tęczówce, komorze przedniej lub tylnej czy oczodole, a więc wewnątrzgałkowo. Pierwszą reakcją organizmu jest przede wszystkim piekący ból oraz silne łzawienie, które w wielu przypadkach powoduje, że narząd wzroku sam się oczyszcza. Nie zawsze jednak przemycie gałki ocznej solą fizjologiczną czy mruganie sprawi, że dyskomfort zniknie. Jak wyciągnąć opiłek z oka? Na pewno nie samemu! Najlepiej skonsultować się z okulistą lub od razu pojechać do szpitala, aby specjalista mógł wyciągnąć ciało obce w całości.

Warto wiedzieć: Metaliczne ciało w oku takie jak opiłek to duże zagrożenie dla prawidłowego widzenia – nie warto bagatelizować sprawy ani odkładać wizyty u lekarza w czasie.  

Jeśli chcesz zadbać o swój narząd wzroku, możesz zabezpieczyć oko z pomocą jałowej gazy. Wyjęciem opiłka zajmie się już lekarz i to z pomocą specjalnych narzędzi i bomikroskopu. Następnie specjalista założy opatrunek oraz najprawdopodobniej zaleci konkretny antybiotyk lub krople. Tak samo należy postępować, nie tylko w przypadku opiłka w oku, ale również drzazgi.

Ciało obce w oku, czyli jak pozbyć się szkła?

W przypadku ostrego ciała obcego w oku, jakim jest np. szkło, nie warto samodzielnie go wyciągać. Lepiej pozostawić wszystko w rękach lekarza, który oczyści gałkę oczną i oceni prawidłowość działania narządu wzroku. Kluczowe jest badanie w lampie szczelinowej. Jeżeli ciało obce w oku znajduje się wewnątrz gałki ocznej albo oczodole, diagnoza jest stawiana na podstawie badania obrazowego takiego jak USG, rentgen czy tomografia komputerowa. Rezonans magnetyczny uznaje się za niewskazany w sytuacji, gdy ciało obce w oku ma charakter ferromagnetyczny i może się przesuwać, uszkadzając tym samym wzrok.

Sprawdź, jak problemy z widzeniem rozwiązuje Optegra: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Rzęsa w oku – co robić?

W porównaniu do opiłka, drzazgi czy szkła rzęsa w oku jest zdecydowanie mniej niebezpieczna. Przede wszystkim podrażnia gałkę oczną i wywołuje uczucie swędzenia, a wskutek intensywnego pocierania najczęściej zaczynają płynąć łzy. Nie jest to jednak najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemem.

  1. Na początek warto kilkakrotnie mrugnąć
  2. Możliwe, że rzęsa z oka wydostanie się sama, gdy tylko zaczniesz płakać.
  3. Jeśli jednak ta metoda okaże się niewystarczająca, spróbuj chwycić za górną powiekę i pociągnij ją w kierunku dolnej. Następnie postaraj się przesunąć rzęsę do środka, patrząc w różną stronę. Gdy ciało obce w oku zacznie przemieszczać się ku dołowi, wyjmij je z pomocą wacika albo chusteczki.

Pamiętaj, że przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności należy umyć najpierw dokładnie ręce. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je. Do wyciągnięcia rzęsy z oka nie używaj również żadnych ostrych przedmiotów ani pęsety.

Wpis gościnny