Esperal czy psychoterapia? Skuteczne leczenie alkoholizmu

Esperal psychoterapia Katowice

Esperal należy do najczęstszych farmakologicznych metod wspierania leczenia choroby alkoholowej. Lekarze zaznaczają jednak, że dla pełnej skuteczności oddziaływań terapeutycznych nie powinno się wszywki alkoholowej stosować samej.

Gdy jest ona oderwana od innych metod, m.in. psychoterapii, wzbudza u pacjenta jedynie chwilową motywację zewnętrzną do walki z nałogiem. Praca z psychoterapeutą wpływa natomiast na wzbudzenie motywacji wewnętrznej i podjęcie świadomych decyzji reorganizujących całe dotychczasowe życie alkoholika. Do pokonania nałogu konieczna jest zmiana sposobu myślenia, wypracowanie nowych metod walki z nadmiernym stresem, metod spędzania wolnego czasu oraz zmiana systemu wartości, którym dotychczas się kierowano w życiu.

Pacjenci nie powinni zatem pytać, co jest bardziej skuteczne – Esperal czy psychoterapia. Tylko połączenie wieloetapowych oddziaływań może przynieść oczekiwany rezultat. Choć większość specjalistów uważa, że z choroby alkoholowej nie da się uzależnionego całkowicie wyleczyć, warto podjąć próbę pozostania w trzeźwości. Mimo że alkoholikiem zostaje się na całe życie, można pożegnać się z nałogiem i stać abstynentem, dbającym o własne zdrowie i życie. Alkoholik, który wszywa wszywkę bez uczestnictwa w innych formach terapii, często myśli, że robi sobie chwilową przerwę od picia. Wymuszona abstynencja może nie być jednak skuteczna. Tylko konfrontacja z rzeczywistością, naruszenie obrazu własnego ja podczas psychoterapii przynosi wymierny skutek.

Choroba alkoholowa i jej konsekwencje

Alkoholizm dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej zdrowia człowieka. Wpływa na pogorszenie ogólnego stanu i kondycji organizmu. Nadmierne spożywanie substancji odurzającej i długie ciągi alkoholowe sprzyjają wyjałowieniu – pozbawiają narządy i tkanki wszelkich substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, mózg alkoholika bardzo szybko przyzwyczaja się do przyjemnych bodźców, które na co dzień serwuje mu chory. W umyśle nałogowca uaktywnia się ośrodek nagrody, który kojarzy substancję odurzającą z odprężeniem, relaksem, sposobem na pozbycie się napięcia i nadmiernego stresu. Na skutek spożywania substancji odurzającej struktury mózgowe wydzielają hormony szczęścia (m.in. dopaminę). Wpływają one na poprawę ogólnego samopoczucia chorego. W związku z tym mylnie kojarzy on spożywanie alkoholu z jego pozytywnym wpływem na swój organizm. Wyjściem z tej sytuacji może być Esperal, ograniczający pozytywne skojarzenia nałogowca.

Metody awersyjne wspomagające leczenie alkoholizmu działają w taki sposób, by spożywanie alkoholu z nagrody przeistoczyło się w karę. Do jednej z takich metod należy wszywka alkoholowa. Posiadając ją w swoim organizmie, alkoholik zaczyna bać się konsekwencji połączenia Esperalu z alkoholem i na siłę powstrzymuje się od picia. Mózg staje się neurochemicznym podłożem kary, a jego pobudzenie wyzwala uczucie wstrętu i lęku. Wszywka alkoholowa jest zatem uznawana za jedną z najskuteczniejszych farmakologicznych metod wspierania choroby alkoholowej. Walczy bowiem nie tylko z objawami, ale z przyczynami schorzenia. Wpływa na możliwość przerwania ciągu alkoholowego przez uzależnionego i motywuje go w sposób zewnętrzny do utrzymania abstynencji. Najlepsze efekty daje jednak wtedy, gdy nie jest stosowana samodzielnie.

Esperal czy psychoterapia?

Esperal czy psychoterapia? Skuteczne leczenie
Esperal czy psychoterapia? Skuteczne leczenie

Wszywka alkoholowa dostępna jest wyłącznie dla tych pacjentów, którzy świadomie i dobrowolnie chcą zdecydować się na skorzystanie z możliwości, jakie daje terapia awersyjna. Każdy chory przed wykonaniem zabiegu implementacji wszywki musi bowiem podpisać stosowne oświadczenia i zgodę na „zaszycie”. W przypadku tej terapii nie będą zatem pomocne naciski ze strony rodziny i najbliższych. Wielu pacjentów decyduje się ponadto na wszywkę mimo braku wiary w jej skuteczność. Ta grupa najczęściej ryzykuje własnym zdrowiem i życiem i próbuje przepić wszywkę. Skuteczność substancji, czyli jej stopniowe uwalnianie się do krwiobiegu pacjenta, może trwać nawet rok. W tym czasie konieczne jest zachowanie abstynencji, czyli przebrnięcie przez barierę, jaką dla niektórych uzależnionych jest podjęcie terapii odwykowej.

Świadomość posiadania w swoim ciele strażnika i straszaka nie pomogą w całkowitym odrzuceniu nałogu. Alkoholik ma świadomość, że nie może pić, a wszywka alkoholowa jest jego motywacją zewnętrzną. By nie odliczać dni, które pozostały mu do ograniczenia skuteczności wszywki, chory powinien zdecydować się również na psychoterapię. Dzięki temu dowie się on, w jaki sposób poruszać się w codzienności, by nie wzbudzać w sobie chęci spożywania alkoholu i nie wracać do nałogu.

Wszywka alkoholowa w Katowicach

Esperal w Katowicach dostępny jest m.in. w ofercie Centrum Medycznego Galmedic. Więcej o usługach placówki można przeczytać tutaj https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/. Wszywka stosowana jest przez lekarzy głównie jako element kompleksowej terapii alkoholizmu. W Galmedic można bowiem skorzystać nie tylko z wszywki, ale również psychoterapii, detoksu i kroplówek na kaca.

Wszywka alkoholowa w Katowicach wszywana jest w atmosferze dyskrecji, komfortu i bezpieczeństwa. Zabieg polega na umieszczeniu w ciele pacjenta jałowych tabletek z substancją czynną leku – disulfiramem. On zaś stopniowo uwalnia się do krwiobiegu chorego, wpływając w sposób pośredni na jego samopoczucie. Odczuwalny jest wyłącznie dla tych osób, które nie stosują się do zaleceń lekarskich i podejmują próby przepicia wszywki. Disulfiram wchodzi w reakcję z alkoholem etylowym i wywiera wpływ na proces trawienia substancji odurzającej. W konsekwencji w organizmie „zaszytego” chorego dochodzi do kumulacji toksyn i szkodliwych produktów przemiany alkoholu. Jednym z nich jest aldehyd octowy. W zwiększonym stężeniu w krwiobiegu chorego powoduje występowanie objawów zatrucia alkoholem, które określa się mianem reakcji disulfiramowej.

Esperal a reakcja disulfiramowa

Po połączeniu działania wszywki alkoholowej z substancją odurzającą pacjent może skarżyć się na ogólne rozdrażnienie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i koncentracji. Jeżeli spożyje większą dawkę alkoholu, jego objawy będą groźniejsze i bardziej nasilone. Przepicie wszywki może skończyć się dla pacjenta tragicznie.

Zagrożeniem dla zdrowia i życia chorego są takie objawy i dolegliwości jak: tachykardia, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, napady drgawek, amnezja, utrata świadomości, zawał mięśnia sercowego, udar, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia. Wszystkie te stany mogą wystąpić w konsekwencji podjętej próby przepicia wszywki. Z tego względu warto podczas stosowania Esperalu jednocześnie sięgać po rady specjalistów i uczestniczyć w psychoterapii alkoholizmu.

Zabieg implementacji wszywki

Powikłania po zabiegu nie są częste. Niektórzy pacjenci skarżą się na miejscowe reakcje alergiczne, głównie manifestujące się poprzez zaczerwienienie, świąd i pieczenie powstałej w wyniku zabiegu rany. Tabletki z disulfiramem umieszcza się w ciele pacjenta chirurgicznie. Lekarz za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie na skórze chorego i prowadzi je w głąb mięśnia pośladkowego. Tam umieszcza kilka tabletek z substancją leczniczą i powstałą ranę zaszywa. Pacjent powinien obserwować jej stan i dbać o higienę. Konieczna jest samodzielna zmiana opatrunku i przemywanie rany delikatnym środkiem dezynfekującym. W ten sposób zapobiega się ewentualnym zakażeniom i złemu gojeniu rany. Niektórzy chorzy zauważają, że rana nie goi się prawidłowo. Niektóre objawy mogą świadczyć o powstającej w okolicy wszywki torbieli. Dlatego też wszelkie alarmujące nas symptomy powinniśmy zgłosić lekarzowi.

terapia uzależnień Katowice
Terapia uzależnień w Katowicach

Artykuł sponsorowany