Jak leczy się żylaki?

Już w 2014 roku ponad 50% Polaków między 20. a 80. rokiem życia uskarżało się na uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, które przybiera na sile po długotrwałym staniu lub siedzeniu – to dane wynikające z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Do badania odniósł się prof. Krzysztof Ziaja z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślając, że takie objawy świadczą o występowaniu niewydolności żylnej. Niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić; przeciwnie, coraz bardziej zabiegany tryb życia sprawia, że z roku na rok liczba chorych wzrasta. Dlatego nie warto bagatelizować objawów – przeczytaj, jak leczyć żylaki, jeden z symptomów niewydolności żylnej.

Czym są żylaki?

Żylaki to wydłużone i poszerzone naczynia żylne, które można dostrzec na ciele gołym okiem. Mają bardzo charakterystyczny wygląd – nadmiernie uwydatnionych żył o krętym kształcie, które nie zanikają nawet podczas spoczynku i bardzo często dają się wyczuć przez dotyk. Choć żylaki kojarzą się z dolegliwością występującą przede wszystkim na nogach, to mogą dotyczyć również innych części ciała, takich jak odbyt, powrózek nasienny czy srom.

Żylaki są efektem wzrostu ciśnienia w układzie żylnym. Aby lepiej zrozumieć, czym są, warto pokrótce przypomnieć sobie, jak dokładnie wygląda obieg krwi w organizmie. Jest ona wprawiana w ruch przez serce, które „wyrzuca” ją z siebie pod wysokim ciśnieniem, by mogła dotrzeć do wszystkich części organizmu. W całym tym mechanizmie ukrwienia ludzkiego ciała pracują również zastawki żylne oraz skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych, oba odpowiedzialne za zwrotne pompowanie krwi, czyli z powrotem do serca.

Jeśli praca wspomnianych zastawek lub mięśni przestaje być efektywna, np. na skutek ich uszkodzenia lub podłoża genetycznego, to dochodzi do wzrostu ciśnienia w układzie żylnym, które prowadzi do naporu krwi na ściany żył, a w efekcie – ich poszerzenie.

Żylaki – diagnostyka

Podstawą w leczeniu żylaków jest ich diagnostyka. Właściwe rozpoznanie schorzenia, w tym rodzaju żylaków, stanowi podstawę do prawidłowego leczenia. Zatem po zauważeniu któregokolwiek z objawów tej dolegliwości, takich jak uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, świąd skóry w okolicy odbytu czy sromu, zauważalne lub wyczuwalne wybrzuszenie żył przez skórę albo ból, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, a także jedno lub kilka z badań sprawdzających się w diagnostyce żylaków, takich jak badanie fizykalne, testy uciskowe czy zastosowanie USG Dopplera. Profesjonalny zespół lekarzy specjalizujących się w wykrywaniu i leczeniu nieprawidłowości flebologicznych znajdziesz w poradni chirurgii naczyniowej Salve.

Jak leczyć żylaki?

A jak się leczy żylaki? Istnieje kilka skutecznych metod usuwania żylaków, należą do nich między innymi:

Kriostripping – leczenie żylaków przebiega poprzez usunięcie niewydolnego naczynia krwionośnego przy pomocy przymarzania ściany naczynia do końcówki schładzanej ciekłym azotem.

Laseroterapia – metoda, w której wykorzystywany jest laser. Jego zadaniem jest uszkodzenie ściany nabrzmiałego naczynia, które następnie się zrasta i (domknięte) zostaje wchłonięte przez okoliczne tkanki.

Miniflebektomia – ta metoda leczenia żylaków (nazywana szydełkowaniem żył) polega na chirurgicznym usuwaniu niewydolnych żył z zastosowaniem specjalnych szydeł chirurgicznych.

Skleroterapia – jeden ze sposobów na żylaki, który cieszy się wyjątkową popularnością. Skleroterapia polega na iniekcyjnym podaniu do naczynia środka chemicznego, który uszkadza ściany nabrzmiałej żyły i prowokuje wystąpienie stanu zapalnego. Następnie naczynie się zrasta i zostaje wchłonięte przez okoliczne tkanki, jak w przypadku laseroterapii.

Stripping (metoda Babcocka) – w strippingu dochodzi do chirurgicznego usunięcia żyły. Lekarz wykonuje dwa nacięcia po obu stronach nabrzmiałego naczynia, po czym wprowadza do jego wnętrza metalową sondę, z pomocą której wyciąga żyłę.

Jak leczyć żylaki domowymi sposobami?

Przed przystąpieniem do leczenia żylaków domowymi metodami, warto dopytać lekarza czy w danym przypadku będą one wystarczające – profesjonalna ocena stanu pacjenta jest podstawą do wyboru prawidłowego sposobu pozbycia się żylaków.

Leczenie żylaków domowymi metodami polega przede wszystkim na poprawie krążenia w naczyniach krwionośnych. W tym celu mogą być stosowane preparaty podawane doustnie lub miejscowo sprzedawane bez recepty, których substancją czynną może być diosemina, dobesylan wapnia lub hesperydyna. Składniki te odpowiadają za zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie żył, poprawę mikrokrążenia oraz wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych.

Artykuł sponsorowany