Jak nie dać się pokonać bezsenności?

Jak nie dać się bezsenności?

Kiedy rano się budzisz i nie masz energii do działania, odwlekasz kolejny budzik i kolejny. A później przez cały dzień chodzisz jak w półśnie. Za to wieczorem, gdy zbliża się czas wypoczynku, za nic w świecie nie możesz zasnąć. Wiercisz się najpierw w łóżku, później chodzisz po mieszkaniu. Aż w końcu sen przychodzi, gdy kolejny dzień się zbliża. Znasz to? To klasyczna bezsenność, z którą mierzy się około 50% dorosłych Polaków. Na szczęście da się ją pokonać. Jak? Podpowiadamy!

Zadbaj o aktywność fizyczną w ciągu dnia

Wbrew pozorom dobry sen zaczyna się już o poranku. Jeśli zadbasz o siebie w ciągu dnia, wieczorem Twój organizm chętniej uda się na spoczynek. Ważne jest nie tylko to, co jesz i pijesz w ciągu dnia, ale również to, ile się ruszasz. Jeśli Twoja aktywność fizyczna jest znikoma albo ogranicza się jedynie do przejścia z samochodu do biura i z powrotem, to z pewnością czujesz się ociężale, bolą Cię stawy, mięśnie, a wieczorem nie możesz zasnąć. Zadbaj więc o to, by codziennie wybrać się chociaż na półgodzinny spacer. Wieczorna przechadzka po okolicy pomoże dotlenić mózg, zmniejszy napięcie, pomoże rozładować stres i obniży ciśnienie krwi. A to wszystko z pewnością przełoży się na lepszy sen.

Aktywność fizyczna w terapii bezsenności
Aktywność fizyczna w terapii bezsenności

Sięgnij po sprawdzone sposoby

Wieczorem postaraj się wyciszyć. Zrezygnuj z oglądania telewizji, długiej pracy przed ekranem komputera czy scrollowania treści na smartfonie. Zamiast tego poczytaj książkę, zrelaksuj się przy muzyce lub rozpal kominek zapachowy. Lawenda, hiacynt, dzika róża, bergamotka, paczula czy drzewo sandałowe pomagają w aromaterapii na bezsenność. Jeśli lubisz, możesz wziąć ciepłą kąpiel.

Kiedy nie pomagają żadne naturalne sposoby, sięgnij po leki na sen. Suplementy diety na bazie roślinnych ekstraktów i melatoniny mogą okazać się mało skuteczne. A właściwie na efekty ich stosowania trzeba zwykle poczekać kilkanaście dni. Jeśli oczekujesz szybszych efektów, postaw na lek. W tej roli świetnie sprawdzi się doksylamina. Charakteryzuje się ona działaniem uspokajającym, ułatwiającym zasypianie. Pomaga w przypadku występowania trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych lub wczesnego budzenia w godzinach porannych. Działa po około 30 minutach po zastosowaniu pomaga spokojnie spać przez kolejnych 8 godzin.

Zmień nawyki związane z zasypianiem

Chcesz naprawdę spokojnie spać? Zatem wprowadź kilka zmian do swojego codziennego grafiku. Po pierwsze wyznacz sobie czas na „zamartwianie się”. Choć może wydawać się to niedorzeczne, spróbuj wyznaczyć sobie w ciągu dnia czas na rozwiązywanie problemów i myślenie o trudnych rzeczach. Kiedy natrętne myśli pojawią się wieczorem, postaraj się je rozgonić. Możesz nauczyć się technik relaksacyjnych lub znaleźć swój własny sposób na wyciszenie.

Po drugie usuń z sypialni telewizor i elektroniczny zegarek. W miarę możliwości pozbądź się wszystkich urządzeń, które emitują niebieskie światło. Zaburza ono bowiem naturalne wytwarzanie melatoniny przez organizm, co znacznie opóźnia zasypianie. Naucz się też zostawiać na noc swój smartfon w innym pomieszczeniu. Chyba że nastawiasz w nim budzik. Wówczas najlepiej jednak włączyć tryb nocny i wyciszyć dzwonki.

Po trzecie zadbaj o mikroklimat w sypialni. Trzymaj porządek, wietrz regularnie i postaraj się udekorować pokój tak, by w nim faktycznie odpocząć. Zrezygnuj z ostrych kolorów oraz innych rozpraszaczy. Ustaw łóżko z dala od grzejnika. Na noc zasłaniaj okna, a tuż po przebudzeniu wpuszczaj do sypialni naturalne światło. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w sypialni i jeśli to możliwe, kontroluj wilgotność powietrza. 

Wpis gościnny