Jak poradzić sobie z ukąszeniami komarów? Czy można się przed nimi skutecznie bronić?

Olejek na komary Hebda

Komary są mistrzami w psuciu wiosenno-letnich wyjazdów. Szczególnie nad jeziorami, stawami, w pobliżu lasów i łąk niestety od pewnego momentu trzeba się liczyć ze stałą ich obecnością. Ich ukąszenia potrafią zaś skutecznie zaboleć i irytować przez kilka kolejnych dni. Jak się przed nimi obronić?

Dlaczego komary kąsają?

Komary polują na naszą krew, ponieważ ta stanowi bardzo cenny dla nich pokarm. Nie robią jednak tego 24/7. Wbrew pozorom wcale nie jesteśmy przez cały dzień narażeni na ich ukąszenia. Ataki komarów nasilają się przede wszystkim wieczorami i nocą, a także wczesnym rankiem, a więc wtedy, kiedy robi się odrobinę chłodniej, a jednocześnie bardziej wilgotno. To także tłumaczy, dlatego komary kąsają po burzach i ulewach. To moment, kiedy szybciej i łatwiej są one w stanie nas „zlokalizować”. Drogowskazem to naszych żył jest przede wszystkim pot, który zawiera kwas mlekowy – prawdziwy wabik na komary. 

Jak się uchronić przed atakiem komarów?

Skoro już wiemy, kiedy i dlaczego komary nas kąsają, warto zastanowić się, jak można sobie z nimi poradzić. W drogeriach nie brakuje różnego rodzaju środków odstraszających komary. Jedne są bardziej, inne mniej skuteczne, natomiast większość z nich zawiera chemiczne dodatki. Jeśli wolałabyś zastosować środek naturalny, zwróć uwagę na olejek na komary. Są bowiem olejki eteryczne, które bardzo skutecznie zniechęcają komary do ataku, jednocześnie maskując zapach kwasu mlekowego. Do takich substancji należą:

  • trawa cytrynowa: działa uspokajająco, często stosowana w naturalnych antyperspirantach 
  • citronella: dodaje energii, ma bardzo orzeźwiający aromat 
  • eukaliptus: nie tylko skutecznie odstrasza komary, ale to także jeden z najlepszych olejków na chore zatoki,
  • mięta pieprzowa: orzeźwia, jest także świetna na bóle głowy.

Komary nie przepadają również za zapachami korzennymi, lawendą czy olejkiem z drzewa herbacianego. Naturalne mieszanki takich zapachów mogą sprawić, ze skutecznie zniechęcić owady do ataku. Na balkon świetnym rozwiązaniem będzie świeca zapachowa z dodatkiem któregoś z wymienionych olejków eterycznych. 

Jak sobie poradzić z ukąszeniami komarów?

Ból i świąd związany z ukąszeniem to efekt tego, że komar podczas ataku wpuszcza do naszego organizmu swoją ślinę, która rozrzedza krew. Ona z kolei wywołuje reakcję alergiczną związaną z wydzieleniem się histaminy w organizmie. Pomóc mogą leki, które blokują wydzielanie histaminy, a także żele czy lekkie maści na bazie hydrokortyzonu. Domowym, równie skutecznym, sposobem na ukąszenia komarów może się okazać także olejek lawendowy i ten z drzewa herbacianego.  Możesz zastosować okład z cytryny, który złagodzi stan zapalny. Zgnieciony liść kapusty z kolei powinien zmniejszyć obrzęk i uczucie swędzenia. Pomocne są okłady z lodu lub ściereczki nasączonej chłodną wodą. 

Wpis gościnny