Jak przeciwdziałać pieluszkowym odparzeniom skóry?

Odparzenia u niemowlaka

Skóra małego dziecka jest szczególnie delikatna i wrażliwa, a przez to bardziej podatna na infekcje. Nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego płaszcza lipidowego, co jest przyczyną mniejszej odporności, podrażnień i zaczerwienionego naskórka. Maluchy, które noszą pieluchę, narażone są na wilgoć i bakterie, które powstają na skutek naturalnych wydzielin organizmu - moczu i kału. Skóra szczelnie owinięta pieluchą pozbawiona jest dostępu do powietrza, co w połączeniu z długim kontaktem z mokrą i brudną pieluchą prowadzi do bardzo bolesnych odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry. Jak temu przeciwdziałać? Zapraszamy do lektury.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Cienka skóra dziecka niedostatecznie chroni przed infekcjami i bakteriami. Zbyt długi kontakt z mokrą pieluchą, biegunkami i niedostateczna pielęgnacja jest główną przyczyną pojawienia się tej bardzo bolesnej przypadłości. Pojawiają się szkodliwe bakterie, które z czasem się namnażają i pojawiają się zaczerwienienia, a potem odparzenia. Dziecko cierpi i płacze, ponieważ odczuwa duży dyskomfort, a rodzice są przerażeni, bo nie wiedzą jak sobie z tym problemem poradzić. Walka z pieluszkowym zapaleniem skóry jest trudna, ale przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia przynosi zdumiewająco dobre rezultaty.

Co powoduje z pieluszkowe odparzenie skóry?

Do najczystszych przyczyn, powodujących chorobę jest niewłaściwa pielęgnacja skóry maluszka. Należy pamiętać o tym, aby nie występowała zbyt długa przerwa pomiędzy zmianami pieluszki. W przeciwnym razie dziecko leży zmoczone, a do jego skóry przedostaje się zawarty w moczu amoniak. Bardzo ważne jest, aby pieluchę zmieniać co 3 godziny, zaś w przypadku oddania stolca natychmiast wymienić ją na czystą. Przy każdym przebieraniu dziecka w nową pieluchę można pozostawić go na chwilę bez pampersa, a by do skóry doszło świeże powietrze.

Jakie są jeszcze przyczyny odparzeń u małych dzieci?

Do pieluszkowego zapalenia skóry może dojść w przypadku złej jakości, niedobranego rozmiarowo pampersa. Za duża lub za mała pielucha powoduje przesuwanie się lub nadmierne ściśnięcie, co jest przyczyna otarć i odparzeń naskórka. Zdarzają się sytuacje, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik pieluchy, np. barwnik, przez co jest jeszcze szybciej narażone na powstawanie nieprzyjemnych odparzeń. Dlatego warto pamiętać, aby kupować pampersy tylko u markowych, wiodących producentów, którzy cieszą się nienagannymi opiniami swoich produktów. Malec, który przechodzi długotrwałą antybiotykoterapię, jest mniej odporny, a przez to jego skóra słabiej broni się przed szkodliwymi drobnoustrojami, co także może być przyczyną zapaleń. Odparzenia mogą powstać również przez używanie chusteczek nawilżających, ponieważ ich skład może być nieodpowiedni dla wrażliwej, pozbawionej warstwy lipidowej skóry malucha.

Jak przeciwdziałać?

Dziecko z bardzo wrażliwą skórą może nabyć się pieluszkowego zapalenia skóry, nawet przy regularnej wymianie pieluch. Dlatego w okresie niemowlęcym należy zwracać szczególną uwagę na wygląd skóry swojego dziecka. Sama obserwacja jednak nie wystarczy. Najlepszym sposobem na pozbycie się uciążliwej dolegliwości jest specjalny krem barierowy o nazwie Sudocrem Expert. To preparat, który zawiera w swoim składzie tlenek cynku, działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Krem wpływa niezwykle kojąco na zapalenia skóry i otarcia, ponieważ zawiera w swoim składzie także lanolinę, która ma działania nawilżające.

Sudocrem Expert - dlaczego warto?

Krem jest wyrobem medycznym, który można stosować już od 1 dnia życia dziecka. To idealny produkt dla wrażliwej skóry małych dzieci, ponieważ łagodzi podrażnienia już po pierwszym dniu stosowania, zmniejsza zaczerwienienie i szybko zmniejsza dyskomfort niemowlęcia. Należy pamiętać o prawidłowej aplikacji na skórę, która polega na nałożeniu tylko cienkiej warstwy. W przeciwnym wypadku nadmiar kremu mógłby zmniejszyć chłonność pieluchy. 
Krem można stosować zarówno profilaktycznie, jak i w trakcie choroby. Jest on najlepszym sposobem na pozbycie się pieluszkowego zapalenia skóry.