Jak skutecznie czyścić soczewki kontaktowe? Przypominamy!

Płyn do soczewek kontaktowych

Higiena podczas stosowania soczewek kontaktowych to podstawa. Nieprawidłowe dbanie o soczewki może prowadzić do wielu różnych powikłań, w tym do groźnych dla oczu zakażeń. Z tego powodu warto pamiętać i stosować wszystkie podstawowe zasady higieny, które obowiązują przy noszeniu soczewek kontaktowych.

Istota prawidłowego dbania o soczewki kontaktowe 

Czujesz znudzenie ciągle powtarzającym się tematem higieny soczewek kontaktowych? Myślisz, że wiesz już na ten temat wszystko i nie musisz czytać kolejnego poradnika? Przeczytanie tego artykułu naprawdę nie zajmie Ci zbyt wiele czasu, a to właśnie dzięki niemu możesz przypomnieć sobie o wszystkich najważniejszych zasadach higieny.

Zasada nr #1 - zawsze myj ręce

Ta zasada była, jest i będzie aktualna zawsze. Przed dotknięciem soczewek lub oczu należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, a następnie wytrzeć je do sucha. Najlepiej jest zastosować mydło antybakteryjne, ale zwykłe mydło również jest odpowiednie. Należy jednak pamiętać o konieczności używania mydeł, które nie podrażniają oczu i nie powodują zabrudzeń soczewek.

Zasada nr #2 - roztwór do czyszczenia soczewek

Nadal zastanawiasz się, czym różni się roztwór do czyszczenia soczewek od zwykłej wody? Przede wszystkim taki roztwór ma odpowiednie pH oraz jest całkowicie pozbawiony drobnoustrojów, które mogłyby wywołać zakażenie oczu. Z tego powodu nigdy nie można używać bieżącej wody, gdyż mogą się tam znajdować bakterie, w tym także pełzaki, mogące wywołać pełzakowate zapalenie rogówki. Czyszczenie soczewek kontaktowych musi odbywać się czystym, świeżym roztworem do czyszczenia soczewek.O tym dlaczego nie powinno się stosować innych płynów do pielęgnacji soczewek przeczytasz również w artykule - Czy soczewki można przechowywać w wodzie?

Zasada nr #3 - czyli technika również jest ważna

No dobrze, skoro wiemy już, że czyszczenie soczewek musi się odbywać przy użyciu czystych rąk i świeżego roztworu do czyszczenia soczewek, to teraz najwyższa pora przypomnieć sobie sposób, w jaki powinniśmy czyścić soczewki kontaktowe. Najlepsza jest metoda, którą specjaliści nazywają „pocieraj i płucz”. Polega ona na pocieraniu powierzchni soczewek opuszkami palców przez ok. 5-20 sekund, kiedy znajdują się one w roztworze. Przy tej czynności należy uważać, aby zbyt ostre zakończenia paznokci nie dotykały powierzchni soczewek, gdyż mogą one ją uszkodzić. Następną czynnością jest spłukanie soczewek kolejną porcją świeżego roztworu. Warto pamiętać, iż ta metoda jest najlepsza i zalecana do stosowania przez specjalistów nawet w przypadku korzystania z systemów pielęgnacyjnych bez pocierania. Nasza rada to zawsze pocieraj soczewki kontaktowe przy ich pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe + płyn pielęgnacyjny … to nie wszystko

Kiedy wydaje się, że soczewki kontaktowe zostały już umyte i można spokojnie położyć się spać, to… pojawia się pojemniczek na soczewki, czyli miejsce, do którego powinniśmy odłożyć nasze świeżo umyte soczewki. Jednak zanim włożymy soczewki do pojemniczka, należy je uprzednio dokładnie wymyć, aby nie zawierało ono żadnych drobnoustrojów, które mogłyby zniweczyć wszystkie wykonane już wcześniej kroki. W tym celu należy dokładnie wypłukać pojemniczek świeżym roztworem do czyszczenia soczewek i pozostawić otwarte aż do wyschnięcia. Ponadto American Optometric Association zaleca regularne wymiany pudełek do przechowywania soczewek co około 3 miesiące. Zastanawiasz się nad doborem wysokiej jakości akcesoriów do soczewek? W takim razie skorzystaj z oferty pojemniczków na soczewki z sklepu Kodano.pl.

Mogłoby się wydawać, iż czyszczenie soczewek właśnie na tym się kończy… O ile faktycznie, sam proces nie wymaga więcej zabiegów, o tyle należy przypomnieć o pozostałych regułach, które zmniejszają ryzyko zakażeń i powikłań podczas noszenia soczewek.

Reguła nr #1

Przed snem ściągnij soczewki z oczu i pozwól im odpocząć, gdyż podczas snu Twoje oczy się regenerują. Gdy masz zamknięte powieki, to do powierzchni Twoich oczu dociera dużo mniej tlenu. Gdy dodatkowo założone są soczewki, to rogówka może być niedotleniona, gdyż dostaje ona tlen głównie z powietrza atmosferycznego. Istnieją specjalne soczewki (tzw. soczewki dzień - noc lub soczewki całodobowe), ze zwiększoną przepuszczalnością dla tlenu, które można mieć założone podczas snu.

Reguła nr #2

Pamiętaj o konieczności zachowania sterylności płynu do czyszczenia soczewek. Nie jest zalecane przelewanie go do mniejszych pojemników, np. na czas wyjazdów. W tym celu warto wybrać płyn w mniejszej buteleczce, dostosowanej np. do bagażu podręcznego. Ponadto należy pamiętać o każdorazowym zamykaniu pojemnika z płynem zaraz po użyciu. Jest to bardzo ważne, aby żadne drobnoustroje z powietrza nie dostały się do płynu.

Reguła nr #3

Zawsze stosuj soczewki kontaktowe nie dłużej niż są do tego przystosowane. Jeśli wybierasz soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne lub roczne, to musisz pamiętać o regularnej ich wymianie. Niestety, „zapominanie” o tym może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia Twoich oczu.

Podsumowanie

Wbrew pozorom noszenie soczewek kontaktowych nie jest wcale tak bardzo uciążliwe. Należy jednak pamiętać o wszystkich wymienionych wyżej zasadach, aby w pełni dbać o ich higienę, a tym samym zdrowie swoich oczu.