Jak wygląda diagnostyka w medycynie mitochondrialnej?

badania

Medycyna mitochondrialna jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, ale za to prężnie rozwijającą się – jej niebagatelną zaletą jest holistyczne podejście do zdrowia człowieka. Dzięki temu specjaliści medycyny mitochondrialnej są w stanie znaleźć i wyeliminować przyczyny chorób. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o mitochondria i dlaczego są takie ważne dla człowieka.

Co to jest medycyna mitochondrialna?

Na początek warto dowiedzieć się, czym są mitochondria. Nazywane są również centrami energetycznymi organizmu i znajdują się wewnątrz każdej komórki naszego ciała, z wyjątkiem krwinek czerwonych. Ich rola polega na wytwarzaniu energii niezbędnej do życia, regulacji funkcjonowania narządów i tkanek, a także usuwaniu toksyn z organizmu. Stan mitochondriów odzwierciedla stan naszego zdrowia – uszkodzone mitochondria przyczyniają się do wielu chorób. 

Na ratunek przychodzi medycyna mitochondrialna – stanowi ona gałąź współczesnej medycyny. Zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką chorób oraz terapią schorzeń wynikających z dysfunkcji mitochondriów. Co ważne, nie jest to medycyna alternatywna, tylko holistyczna – podejście do organizmu człowieka jest całościowe i zamiast leczenia objawowego, stosuje się terapie przyczynowe. Wśród lekarzy medycyny mitochondrialnej warto wyróżnić dr Kuklinskiego oraz dr n. med. Franza Enzmanna. Obydwoje są partnerami strony mito-med.pl o medycynie mitochondrialnej.

Cytopatie mitochondrialne – co to?

Cytopatie mitochondrialne to grupa schorzeń wynikających z uszkodzenia funkcjonowania i struktury mitochondriów. Jak wyjaśnia jednak dr Kuklinski w jednej ze swoich książek, mitochondriopatie dzielimy na pierwotne i wtórne - nabyte. Te drugie dotyczą zaburzeń w szlakach metabolicznych (cyklu kwasu cytrynowego, oksydacji kwasu cytrynowego i innych), a niekoniecznie w samym DNA. Z kolei mitochondriopatie pierwotne mogą być wynikiem mutacji w genomie mitochondrialnym lub uszkodzenia jądrowego DNA komórki. Ich objawy najczęściej dotyczą mięśni szkieletowych i układu nerwowego i są dziedziczone od matki.

Badania w medycynie mitochondrialnej

Za pomocą diagnostyki mitochondrialnej można znaleźć przyczyny niepokojących bólów głowy, zmęczenia, senności, braku koncentracji czy nawet poważnej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. Diagnostyka opiera się na badaniu biochemii ludzkiego organizmu. 

Badania, które na początek warto wykonać, by sprawdzić wydajność pracy mitochondriów to:

  • mleczan/ pirogronian;
  • ATP;
  • M2-PK;
  • cykl Krebsa.

Powyższe badania wykonywane są na podstawie analizy parametrów krwi. Warto udać się do takiego punktu pobrań, gdzie próbki trafią do laboratorium tego samego dnia. Ma to kluczowe znaczenie w kwestii wiarygodności wyniku i późniejszej diagnozy.

Kolejnym krokiem w diagnostyce jest określenie poziomu stresu oksydacyjnego oraz poziomu mikroskładników odżywczych. Następnie dobierana jest indywidualna suplementacja, wprowadza się ćwiczenia oraz zmienia się sposób odżywiania. 

Choroby mitochondrialne a dieta

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie. Co jest ważne w diecie mitochondrialnej?

Zaleca się, aby 50-60% kcal pochodziło z tłuszczów, 20-30% z białka, natomiast 20-40% z węglowodanów złożonych (kasze, ryż brązowy). Należy unikać węglowodanów prostych, czyli wszystkich cukrów, ale również białej mąki czy glutenu. To samo tyczy się fruktozy (cukier prosty znajdujący się owocach). Najlepiej sięgać po owoce o niskiej zawartości cukru jak np. jagody. 

Warto zainspirować się tradycyjną medycyną chińską i spożywać śniadania na ciepło. W ten sposób dostarcza się energii organom, wzmacnia się pracę nerek, żołądka oraz śledziony.

Jedno jest pewne – wprowadzenie odpowiedniej diety zaowocuje lepszym samopoczuciem, a także nasze mitochondria będą w lepszym stanie. 

Wpis gościnny