Jakie są objawy niedoboru wapnia?

Wapń - rola w organizmie

Wapń to niezwykle ważny pierwiastek dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Choć kojarzy się on głównie z układem kostnym, jego zakres działania jest o wiele szerszy. Niedobór wapnia będzie więc objawiał się na wiele sposobów. Warto poznać symptomy, które wskazują na niedostateczną ilość tego pierwiastka w naszym organizmie. Powinny być one dla każdego alarmujące.

Wapń i jego rola w organizmie

Wapń słynie z tego, że jest podstawowym materiałem budulcowym tkanki łącznej, kości i zębów. To jednak nie koniec. Pierwiastek ten jest również aktywatorem wielu enzymów, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także reguluje niektóre hormony. Uczestniczy on w skurczu mięśni szkieletowych i serca. Ma także wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu wpływa na dobre samopoczucie i zdrowy sen. Bierze on również udział w procesie dzielenia się i regeneracji komórek. Wapń zwiększa przyswajalność witaminy B12 i zapewnia homeostazę, czyli stan równowagi w organizmie.

Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia

Stan obniżonego stanu wapnia we krwi nazywa się hipokalcemią. Jej najczęstszą przyczyną jest niedobór wapnia w diecie, choć czasem powody są inne, jak zaburzenia hormonalne, zapalenie trzustki, choroby nerek czy tarczycy, ciąża bądź nietolerancje pokarmowe. Charakterystycznymi objawami hipokalcemii są skurcze i osłabienie mięśni, drżenie twarzy, drętwienie lub mrowienie kończyn. Oprócz tego pojawiają się uciążliwe zawroty głowy oraz zwolnienie akcji serca. U osób z niedoborem wapnia obserwuje się większą łamliwość kości, rośnie ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ponieważ wapń reguluje pracę układu nerwowego, jego niedostateczna ilość w organizmie będzie wiązać się z objawami psychoemocjonalnymi, jak niepokój, dezorientacja, złość czy lęk oraz obniżony nastrój. Więcej o hipokalcemii przeczytać można tutaj: https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka/.

Jak uzupełnić poziom wapnia?

Aby uzupełnić niedobory wapnia, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na swoją dietę. Należy wdrożyć do niej odpowiednią ilość tego pierwiastka. Na szczęście wapń dostępny jest w wielu produktach żywieniowych, każdy znajdzie więc coś, co po prostu mu smakuje. Wapń w dużych ilościach obecny jest w mleku i przetworach mlecznych, jak kefiry, śmietana czy jogurty. Warto od czasu do czasu sięgnąć po ryby z ośćmi jak sardynki czy szprotki. Wegetarianie i weganie nie mają się czym martwić. Wiele warzyw zawiera wapń, a wśród nich wymienić można kapustę, awokado, jarmuż czy szpinak. Można także sięgnąć po suszone morele i figi. Cennym źródłem wapnia są również nasiona i orzechy.

Osoby, które chcą szybko uzupełnić niedobory wapnia, a jednocześnie mają problem ze zmodyfikowaniem swojej diety, mogą sięgnąć po suplementację. Polecany produkt to Calpeors, który zawiera wapń w formie zjonizowanej. Jest ona najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Więcej informacji można znaleźć na stronie Calperos.

Wapń - nie tylko dieta jest ważna

Aby cieszyć się odpowiednim poziomem wapnia we krwi, ważna jest nie tylko dieta, ale również zdrowy styl życia. Przede wszystkim trzeba pożegnać się z nałogami, jak nadmierne spożycie alkoholu czy palenie papierosów. Dobrze także jest ograniczyć spożycie soli, napojów gazowanych oraz kawy. Wszystkie te substancje utrudniają wchłanianie wapnia przez organizm bądź przyśpieszają jego wydalanie. Oprócz tego warto postawić na aktywność fizyczną, która poprawia stan naszych kości i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Niedobory wapnia mogą dotknąć osoby w różnym wieku. Szczególnie narażone są na nie dzieci i młodzież, które są w okresie intensywnego wzrostu, kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią, kobiety w okresie menopauzy oraz osoby starsze. Warto zawsze pamiętać, jak wapń jest potrzebny naszemu organizmowi, aby zdrowo i harmonijnie funkcjonować. O zbilansowaną i bogatą w ten pierwiastek dietę należy zacząć dbać już dziś, niezależenie od wieku czy stanu zdrowia.

Artykuł sponsorowany