Jakie są rodzaje tabletek „dzień po”? Po którą sięgnąć po 72 godzinach od stosunku?

Tabletka dzień po

Antykoncepcja awaryjna chroni przed zapłodnienie, o ile zostanie ona zażyta jak najwcześniej po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Czy tabletki „dzień po” są legalne? Jakie rodzaje tabletek „dzień po” mogą zostać przyjęte, gdy od współżycia minęło 72 godzin? Podpowiadamy.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” pomaga zabezpieczyć się na wypadek niechcianej ciąży po odbytym stosunku. Pigułka poratuje w sytuacji, gdy doszło do współżycia seksualnego bez żadnego zabezpieczenia, a także, kiedy dotychczas stosowana metoda antykoncepcji zawiodła (np. doszło do odklejenia się plastra antykoncepcyjnego lub pęknięcia prezerwatywy). Działanie tabletek polega na oddziaływaniu na kobiece drogi rodne tak, aby plemniki nie mogły dotrzeć do komórki jajowej oraz zagnieżdżenie się blastocysty było znacznie utrudnione.

Jakie rodzaje tabletek „dzień po” są dostępne na rynku?

Tabletka „dzień po” może zawierać substancję czynną — syntetyczny hormon lewonorgestrel. Przykładem jest dostępna na rynku Escapelle. Pigułka oddziałuje na endometrium, uniemożliwiając plemnikom zapłodnienie komórki jajowej, opóźnia również wystąpienie u kobiety owulacji. Jej skuteczność jest jednak ograniczona, jeśli tabletka zostanie przyjęta od razu po współżyciu, wynosi 84%, natomiast w kolejnych godzinach maleje. Maksymalny czas, kiedy można przyjąć pigułkę, wynosi 72 godziny (3 dni).

Istnieją także takie rodzaje tabletek „dzień po”, które można przyjąć po 72 godzinach od odbytego stosunku bez zabezpieczenia. Należą do nich preparaty zawierające substancję czynną — octan uliprystalu (Ulipristali acetas). Skuteczność tego związku jest bardzo wysoka — jeśli pigułka zostanie przyjęta niezwłocznie po współżyciu, ochrona przed niechcianą ciążą jest zapewniona w 98%, natomiast maksymalny czas przyjęcia tabletki wynosi do 120 godzin (5 dni).

Co wpływa na skuteczność tabletek „dzień po”?

Poza czasem zażycia po współżyciu oraz rodzajem substancji czynnej, na skuteczność tabletek „dzień po” może wpłynąć także wystąpienie wymiotów do 3 godzin po przyjęciu pigułki. W takiej sytuacji antykoncepcja awaryjna może się okazać nieskuteczna, dlatego zalecane jest, aby przyjąć kolejną tabletkę. Antykoncepcja awaryjna nie zadziała także w sytuacji, gdy kobieta przyjmie tabletkę i następnie przystąpi do współżycia seksualnego bez zabezpieczenia, na skuteczność mogą mieć wpływ również przyjmowane leki (antybiotyki, substancje przeciwgrzybicze, leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe oraz przeczyszczające).

Czy tabletki „dzień po” są legalne? Gdzie je kupić?

Wszystkie wymienione wcześniej rodzaje tabletek „dzień po” są legalne, tego typu preparaty kupuje się w aptece, za okazaniem recepty. Antykoncepcję awaryjną może przepisać lekarz dowolnej specjalności, nie tylko ginekolog. Co ważne, receptę na tabletkę dzień po można uzyskać podczas wizyty stacjonarnej lub zdalnej, pod warunkiem że kobieta nie ma przeciwwskazań do stosowania tego typu preparatów (należy do nich np. uczulenie na substancje czynne lub jakiekolwiek inne składniki tabletek).

Na co uważać podczas stosowania tabletek „dzień po”?

Skoro wiemy już, czy tabletki „dzień po” są legalne oraz jak działa tabletka „dzień po”, warto na koniec poruszyć temat działań niepożądanych oraz przeciwwskazań do stosowania tego typu preparatów. Możliwe skutki uboczne po zażyciu pigułek to:

  • ból głowy,
  • ból piersi,
  • nudności,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • suchość w ustach,
  • wymioty,
  • wystąpienie krwawień pomiędzy cyklami miesiączkowymi,
  • wzdęcia,
  • uderzenia gorąca,
  • zmęczenie.

Natomiast przeciwwskazania obejmują: uczulenie na którykolwiek ze składników, bycie w ciąży, karmienie piersią (chyba że kobieta zaprzestanie na pewien czas karmienia dziecka w sposób naturalny), a także niektóre choroby:

  • ciężka astma,
  • nowotwór hormonozależny,
  • schorzenia jelit, które wpływają negatywnie na wchłanianie leków, np. celiakia,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • zapalenie jajowodów.

Wpis gościnny