Jakie są skutki ignorowania objawów alergii wiosennej? Laryngolog odpowiada

alergia

„To tylko alergia”, „Wiem, co mnie uczula, nie muszę iść do lekarza” – takie zdania często padają z ust alergików. Tymczasem każdy objaw uczulenia – nawet niewielki – powinien być zbadany przez lekarza! Dlaczego nie wolno lekceważyć wiosennej alergii?

Jakie są objawy alergii wiosennej?

Wiosna to początek tzw. sezonu alergicznego – okresu, w którym intensywnie pylą trawy, drzewa i inne rośliny. Pierwsze objawy uczulenia możesz odczuć już na początku marca. W zależności od rodzaju uczulenia, alergicy zmagają się z nimi nawet do wczesnej jesieni. Jeśli dodatkowo dojdzie alergia na kurz, roztocza, pleśń czy sierść zwierząt, uciążliwe objawy mogą trwać cały rok.

Pacjenci, których przyjmuje prywatna klinika laryngologiczna, trafiają do lekarza najczęściej dopiero wtedy, gdy uciążliwe symptomy alergii uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Okazuje się jednak, że do specjalisty należy udać się znacznie wcześniej – chociażby po to, by zdiagnozować alergen i wdrożyć odpowiednie środki ochrony.

Typowymi objawami alergii wziewnej są katar sienny (alergiczny nieżyt nosa), kaszel, częste kichanie i świąd nosa. Mogą im towarzyszyć m.in. swędzenie i łzawienie oczu, uczucie suchego gardła i bóle głowy.

Czy alergia może sama ustąpić?

Reakcja alergiczna trwa od kilku minut do kilku dni, a nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od rodzaju alergenu oraz intensywności ekspozycji. W naturalny sposób alergia ustępuje, gdy z otoczenia pacjenta zostanie usunięty alergen, np. trawa przestanie pylić lub zakończymy wizytę u rodziny, u której mieszka zwierzak – sprawca uczulenia.

Niestety, choć objawy ustępują, samej alergii nie da się wyleczyć. Dzieci wprawdzie mogą z niej wyrosnąć, jednak wymaga to leczenia – często długotrwałego – na przykład w prywatnej klinice laryngologicznej. Objawy ustępują, gdy nie ma kontaktu z alergenem, mówimy wtedy o remisji choroby.

Najgorszym, co można zrobić, jest pozostawienie alergii bez nadzoru lekarskiego. Bagatelizowanie uciążliwych objawów w nadziei, że „samo przejdzie” to prosta droga do rozwoju znacznie poważniejszych chorób, takich jak astma, zapalenie zatok, angina czy grypa.

Do czego może doprowadzić nieleczona alergia?

Jednym z najgroźniejszych powikłań nieleczonej alergii jest astma oskrzelowa. Choroba ta charakteryzuje się ciągłym stanem zapalnym, który skutkuje ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oskrzelowych. Typowe dla astmy są ataki duszności – pojawiające się najczęściej w nocy i nad ranem, świszczący oddech, a także ucisk w klatce piersiowej. Niestety, połowa przypadków astmy to skutek nieleczonej lub niewłaściwie leczonej alergii.

Przewlekły katar typowy dla alergii bardzo często prowadzi do rozwoju zapalenia zatok, a także nawracającego zapalenia ucha. Długofalowym skutkiem tych chorób są zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych (polipy, przerost małżowin nosowych, powiększony trzeci migdał), a nawet uszkodzenie słuchu.

Czy alergia ma wpływ na serce?

Częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych nie pozostają bez wpływu na serce. A to właśnie do nich prowadzi nieleczona alergia. Zapalenie błony śluzowej nosa upośledza wentylację zatok, które są bardziej narażone na wpływ patogenów, m.in. bakterii i wirusów.

Nieleczone zapalenie zatok wpływa negatywnie nie tylko na serce. Może doprowadzić do powikłań wewnątrzczaszkowych, takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalnego obrzęku powiek czy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego.

Kiedy alergia prowadzi do astmy?

Ciągła ekspozycja na alergeny prowadzi do utrzymującego się stanu zapalnego. Szczególnym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy są alergeny wziewne. Dodatkowo nieleczona alergia prowadzi do osłabienia nie tylko układu immunologicznego, ale też funkcjonowania całego organizmu. To z kolei samo w sobie sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego.

Oczywiście nie oznacza to, że z każdej alergii rozwinie się astma. Szczególnie jeśli pacjent odpowiednio wcześnie zareagował, regularnie stawia się na wizyty kontrolne u alergologa i stosuje do jego zaleceń. Należy też pamiętać, że astma oskrzelowa ma dwie postaci: alergiczną i niealergiczną. Drugi typ nie ma związku z uczuleniem – winnymi za rozwój choroby w tym wypadku są przede wszystkim wirusy.

Jak wygląda atak alergii?

Najpoważniejszym objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Oprócz typowych objawów alergii u pacjenta pojawia się niepokój, kołatanie w klatce piersiowej, osłabienie, swędzenie w gardle, wymioty, rumień i nagłe reakcje skórne. W najcięższych przypadkach dochodzi do spadku ciśnienia i utraty przytomności. Konieczne jest podanie leków, przy wstrząsie anafilaktycznym lekiem pierwszego rzutu jest adrenalina.

Wstrząs anafilaktyczny raczej nie pojawia się jako reakcja na pyłki. Częściej stanowi konsekwencję zjedzenia pewnych pokarmów (np. orzechów) lub ukąszenia owada błonkoskrzydłego. Jednak inne rodzaje ciężkiej reakcji alergicznej mogą pojawić się także jako efekt alergii wziewnej. Pacjent może mieć poważne problemy z oddychaniem, uczucie braku powietrza i stracić przytomność. Jeśli nie ma on przy sobie leków, należy wezwać pogotowie.

Nie jest za późno! Jaki lekarz pomoże przy alergii?

Im wcześniej zaczniesz leczyć alergię, tym lepiej. Gdy pojawią się uciążliwe objawy, jako pierwszą pomoc można zastosować dostępne bez recepty leki oraz w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenem. Jednak nawet łagodne objawy wymagają konsultacji z lekarzem. Najszybciej przyjmie alergolog prywatnie – wykona odpowiednie testy i przeprowadzi badanie w kierunku rozwoju astmy.

Nawet jeśli nie da się całkowicie wyeliminować alergenu z otoczenia pacjenta, istnieją skuteczne sposoby na łagodzenie objawów alergii. Pozwoli to uniknąć dalszych konsekwencji, w tym groźnych powikłań zdrowotnych.

A co wtedy, gdy nieleczona alergia doprowadziła do rozwoju np. przewlekłego zapalenia zatok? Wtedy konieczna okaże się pomoc otolaryngologa. Podobnie jak w przypadku innych specjalistów, najszybciej na wizytę zapiszesz się w prywatnej klinice laryngologicznej. Na miejscu lekarz wykona odpowiednie badanie i zastosuje leczenie. W takich placówkach lekarze różnych specjalności współpracują ze sobą, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki.

Wpis gościnny