Jakie wymagania musi spełnić osoba poszukująca pracy laboranta?

próbki do badania laboratyjnego

Osoby poszukujące pracy laboranta, szczególnie na początku mogą czuć się nieco zagubione. Serwisy z ofertami pracy, takie jak GoWork, gwarantują wiele możliwości zatrudnienia, jednak w przypadku pracy laboranta, każda z nich wydawać się może od siebie nieco inna. Dlaczego tak jest? Wychodząc naprzeciw potrzebie, wyjaśniamy podstawowe informacje dotyczące pracy na stanowisku laboranta.

Kim jest laborant?

Najprościej mówiąc laborantem jest osoba, która wykonuje określone zadania w laboratorium. Jednak porównując oferty pracy dostępne na serwisach typu GoWork, można zauważyć pewną zależność. Mianowicie - są to możliwości zatrudnienia dotyczą pracy w laboratoriach zajmujących się zupełnie innymi dziedzinami. W tym momencie warto wspomnieć, że laboratoria dzielą się na kilka rodzajów:

  • Fizyczne
  • Chemiczno-biologiczno-medyczne (czasem traktowane jako oddzielne rodzaje, a w ich obrębie można wydzielić także laboratoria syntetyczne, analityczne, genetyczne oraz laboratoria pod specjalnym nadzorem – mikrobiologiczne, toksykologiczne czy radiologiczne)
  • Przemysłowe
  • Pomiarowe
  • Laboratoria w naukach społecznych

Należy zwrócić uwagę, że ostatnia kategoria przyjmuje słowo laboratorium w dość umowny sposób. Przez to nieco odbiega od intuicyjnego rozumienia tego terminu. Mówiąc prościej, nazwa „laborant” jest tutaj raczej umowna. Oznacza to, że obowiązków związanych z pracą w takim laboratorium nie będziemy omawiać.

Na czym polega praca laboranta?

Początkowo zakres obowiązków laboranta może wydawać się ogromny. Nie należy martwić się tym na zapas. Tak naprawdę zadania, które wykonuje pracownik laboratorium są ściśle powiązane z tym, jakiego rodzaju jest to pracownia. Najprościej mówiąc, osoba na tym stanowisku zajmuje się pobieraniem próbek materiałów. Oprócz tego także ich badaniem i przygotowywaniem analiz. Zależnie od rodzaju laboratorium mogą być to różnego rodzaju materiały. Od płynów ustrojowych w przypadku laboratoriów medycznych, po prototypy urządzeń w laboratoriach przemysłowych.

Zatem pobieranie, badanie i analiza próbek to podstawa pracy w laboratorium. Jakie są pozostałe zajęcia na takim stanowisku? Analizując zakresy obowiązków deklarowane przez pracodawców na GoWork, można wyróżnić najczęściej powtarzające się zadania takie jak:

  • Przede wszystkim obsługa sprzętu laboratoryjnego
  • Odpowiednie przygotowywanie i zabezpieczanie próbek
  • Kontrola jakości gotowych wyrobów
  • Praca w zespole razem z innymi laborantami przy bardziej rozbudowanych badaniach
  • Prowadzenie dokumentacji z wykonywanych działań w systemie komputerowym
  • Znajomość i obsługa laboratoryjnych systemów zarządzania
    Zależnie od oferty – pobieranie próbek od pacjentów, a zatem kontakt z klientem, czy nawet sporadyczne wyjazdy służbowe lub szkoleniowe

Jakie wykształcenie musi mieć pracownik laboratorium?

W przypadku wykształcenia sprawa jest już znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku zakresu zadań laboranta. Każdy pracodawca wymaga przynajmniej wykształcenia średniego. Najczęściej kierunkowe, odpowiednio do oferowanej posady.

W niektórych ofertach pojawia się wzmianka o mile widzianym doświadczeniu wyższym. Najczęściej w zakresie chemii i biologii, czy także stricte związanym z daną ofertą. Jeżeli np. oferta dotyczy pracy w laboratorium kontrolującym jakość naczyń wytwarzanych z ceramiki, to mile widziane będzie wykształcenie w tym właśnie zakresie. Z kolei jeśli mowa o laborancie badającym próbki pochodzące od zwierząt – przydatne może być wykształcenie zootechniczne czy weterynaryjne.

W przypadku większości ofert nie jest to podstawowe wymaganie, a raczej wartość dodana. Mowa o większości, a nie o wszystkich ofertach. Zdarzyć się może, że pracodawca wymagać będzie od potencjalnego pracownika czegoś więcej niż wykształcenie średnie kierunkowe. W tym wypadku średnie wykształcenie jest pewnego rodzaju punktem kluczowym. Nie trzeba jednak martwić się na zapas.. W przypadku ofert pracy na GoWork, zdecydowana większość pracodawców nie wymaga wykształcenia wyższego, a traktuje je tylko jako ewentualny bonus.

Kto najlepiej nadaje się na stanowisko laboranta?

Cechy osoby, która będzie najlepsza na stanowisko laboranta niejako wynikają z wymagań pracodawcy i zakresu obowiązków. Zdecydowanie musi to być osoba dokładna, sumienna i odpowiedzialna. Od jej pracy zależą nierzadko kwestie bardzo ważne, a zarazem delikatne. Mowa tu np. o dalszym planie leczenia przygotowywanym przez lekarza. Laborant musi być także osobą zorganizowaną i terminową.

Kluczowa jest tutaj organizacja. Chociażby ze względu na sam fakt, że laborant odpowiada nie tylko za pobór próbek, ale też ich przechowywanie i odpowiednie zabezpieczenie. Co więcej, musi on przeprowadzać dokumentację swoich badań. Dlatego jego działanie nie może być chaotyczne czy intuicyjne. Laborant musi kierować się określonymi procedurami i protokołami. Zatem powinna to być osoba przestrzegająca zasad i trzymająca się wyznaczonych reguł. Nie ma mowy o działaniu spontanicznym czy intuicyjnym.

Ważną kwestią jest także szybkość uczenia się, przede wszystkim, jeżeli chodzi o sprzęty laboratoryjne. Najważniejsze, by nie mieć problemów z ich obsługą i robić to biegle.

Czy laborant musi mieć doświadczenie szukając pracy?

Kwestia posiadania wcześniejszego doświadczenia zawsze przewija się w przypadku poszukiwania nowego stanowiska. Nie wszędzie jest ono wymagane. Mimo to zdecydowanie uwiarygadnia nasze CV i mówi o nas coś więcej potencjalnemu pracodawcy.

Tak naprawdę wszystko zależy od wymagań wymienionych w konkretnej ofercie pracy. Zdarza się, że wymagane doświadczenie jest konkretnie określone. Choćby w miesiącach pracy na podobnym stanowisku. Czasami jednak, jak w przypadku doświadczenia wyższego, jest to tylko element dodatkowy, mile widziany.

Osoby poszukujące pracy laboranta bez doświadczenia powinny przede wszystkim poszukiwać tego typu ogłoszeń, ponieważ szanse na zdobycie posady będą znacznie większe. W takim wypadku powinno się zadbać, by brak doświadczenia w miarę możliwości zrekompensować – czy to posiadanymi kwalifikacjami, czy ukończonymi kursami dodatkowymi.

Z kolei osoby posiadające doświadczenie mogą na nim nie tylko zyskać, ale – o dziwo – również stracić. O co właściwie chodzi? Doświadczenie może być dla poszukującego pracy pomocne, jeżeli, mówiąc nieco kolokwialnie – wygląda dobrze w CV. Może to być jedna, dwie, czy nawet kilka posad. Ważne, by były z dłuższym stażem – pracodawca raczej zauważy w nas osoby, które znają się na tym co robią, chcą się rozwijać i nie boją się wyzwań.

Szczególnie ważne jest, by pomiędzy posadami nie było dużych odstępów czasu, a zmiana pracy następowała dość płynnie. Jeżeli osoba rekrutująca zwróci uwagę na długie okresy, podczas których nie mieliśmy pracy, może zapalić się jej czerwona lampka. Wtedy zastanowi się, czy na pewno będziemy wartościowym pracownikiem, jeżeli mieliśmy problem ze znalezieniem nowego stanowiska.

Podobnie jest w przypadku doświadczenia, które opiera się na bardzo krótkich, np. dwumiesięcznych epizodach pracy, w wielu miejscach. To z kolei może sugerować, że jesteśmy osobą konfliktową, która nie potrafi pracować w zespole bądź nie potrafi dostosować się do zmian. Dodatkowo zazwyczaj krótkie okresy zatrudnienia sugerują, że nie zmieniliśmy pracy z własnej woli, a zostaliśmy zwolnieni. Wielu pracodawców może szybko zrezygnować z rekrutowania osoby, która potencjalnie może stwarzać problemy.

Praca w laboratorium – gdzie ją znaleźć?

Obecnie większość ofert zamieszcza się w Internecie, na różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami o pracy. Można od razu wybrać jeden z tego typu serwisów, np. GoWork i wpisać wyszukiwarkę hasło „laborant”. Dobrym sposobem może być także wyszukanie w wyszukiwarce internetowej haseł typu „praca laborant”, „praca na stanowisku laboranta”, „praca w laboratorium”.

Jeżeli chcemy szukać pracy w obrębie danego miasta, można do hasła kluczowego dodać jego nazwę lub w wyszukiwarce GoWork po prostu wybrać miasto z listy. Jeśli z kolei szukamy pracy blisko miejsca zamieszkania, GoWork oferuje także wyszukiwanie ofert pracy w obrębie wybranej ilości kilometrów od danego miejsca.

Wpis gościnny