Kto nie może zrobić laserowej korekcji wzroku i dlaczego?

zabieg laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zaskakująco szybki i mało inwazyjny zabieg, który dla wielu osób oznacza ostateczne pożegnanie się z okularami lub soczewkami kontaktowymi. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające jego wykonanie. Jakie konkretnie?

Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie

Jeśli praktycznie od zawsze nosisz okulary i zastanawiasz się nad tym, by raz na zawsze się z nimi rozstać i poddać laserowej korekcji wzroku, musisz pamiętać, że tak, jak każdy inny zabieg, jest ona poprzedzona szeregiem badań. Zanim więc zakwalifikujesz się do laserowej korekty, zadzwoń do wybranej przez siebie kliniki i dowiedz się, od czego należy zacząć.

  • Wizyta kwalifikacyjna

Przede wszystkim nie obędzie się bez tzw. wizyty kwalifikacyjnej, która jest najważniejszym etapem przygotowań np. w klinikach Optegra. Na miejscu specjaliści wykonają rozbudowany zestaw badań, po to, by jak najwięcej dowiedzieć się o Twoich oczach, dobrać optymalną metodę korekcji i zapewnić Ci tym samym najwyższe bezpieczeństwo zabiegu. Na wizytę przeznacz odpowiednio dużo czasu – z reguły potrzeba na to 1,5-2,5 godziny. Podczas spotkania optometrysta przeprowadzi m.in.: komputerowe badanie wady wzroku, oceni ostrość wzroku (jeśli nosisz okulary, zabierz je ze sobą), zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe, oceni plamkę żółtą, naczynia oraz obwód siatkówki. Otrzymane wyniki oraz przeprowadzony z Tobą wywiad da lekarzowi podstawy do zakwalifikowania Cię (lub nie, jeśli są ku temu przeciwwskazania) do laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – jakie są przeciwwskazania?

Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku jako zabiegu umożliwiającego pozbycie się takich wad refrakcyjnych, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm? Poniżej kilka przykładowych przeciwwskazań.

  • Wiek – laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzona u osób, które skończyły 21 lat. Zdarza się jednak, że zabieg jest wykonywany także u osób młodszych, ale decyzja każdorazowo jest podejmowana indywidualnie przez lekarza. 
  • Niestabilność wady – oczy podobnie jak wszystkie inne narządy w organizmie człowieka dojrzewają, dlatego aby można było przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku, konieczne jest, by były w pełni rozwinięte, a wada nie zmieniała się, najlepiej od minimum roku.
  • Jaskra – to jedno z bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu m.in. z uwagi na podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może znacznie fałszować wyniki badań przeprowadzanych na etapie wizyty kwalifikacyjnej. Na tym jednak nie koniec. Jeśli pacjent zmaga się z zaawansowaną jaskrą i doszło do uszkodzenia nerwu wzrokowego, wówczas zabieg nie przyniósłby oczekiwanych rezultatów.
  • Zespół suchego oka – to częsta przypadłość uniemożliwiająca wykonanie laserowej korekcji wzroku. Zespół suchego oka mógłby się bowiem nasilić po zabiegu. Co więcej, u osób zmagających się z tym problemem, rogówka po zabiegu zdecydowanie wolniej się regeneruje.
  • Ciąża i karmienia piersią – zarówno ciąża, połóg, jak i okres karmienia piersią to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej, która może powodować przejściowe wahania wady wzroku. Z zapisaniem się na zabieg warto zatem poczekać przez około 6 miesięcy od momentu zakończenia karmienia.
  • Jednooczność – posiadanie jednego oka lub widzenie tylko na jedno oko to również bezwzględne przeciwwskazanie do jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej – w tym laserowej korekcji wzroku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowej korekcji wzroku, badań przeprowadzanych podczas wizyty kwalifikacyjnej oraz aktualnych cen zabiegu w klinice Optegra znajdującej się najbliżej Twojego domu, zajrzyj na stronę https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.

Artykuł sponsorowany