Mięśniaki macicy. Skąd się biorą i jak się je leczy? 

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to w większości przypadków łagodne zmiany nowotworowe, które pojawiają się u dorosłych kobiet pod wpływem wielu czynników. Najczęściej są wykrywane u kobiet, które wkroczyły w okres okołomenopauzalny. W wielu z nich diagnoza budzi strach o życie i jest szokiem. Warto jednak wiedzieć, że mięśniaki macicy nie oznaczają automatycznie raka, a większość z nich można w bardzo prosty i mało inwazyjny sposób usunąć – bez negatywnych następstw zdrowotnych. Sprawdźmy, czym właściwie są mięśniaki macicy i jak się je leczy w dzisiejszych czasach!

Czym są mięśniaki macicy? Czy jest się czego obawiać?

Na mięśniaki macicy cierpi średnio 30-40% kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a więc po ukończeniu 40. roku życia. Jest to jedna z najczęściej występujących u żeńskiej części społeczeństwa chorób, związanych z narządami rodnymi. Niestety, pomimo prężnego rozwoju medycyny w ostatnich latach, nadal nie wiemy, co właściwie powoduje powstawanie mięśniaków macicy. Według wielu lekarzy czynnikiem, który sprzyja ich rozwojowi, jest podobnie jak w przypadku guzów piersi, wysoki poziom estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych. Innym, często wymienianym czynnikiem jest także przewlekły stres.

Mięśniaki macicy mogą dawać różne objawy, w zależności od ich umiejscowienia oraz rozmiarów. Te mniejsze mogą rozwijać się praktycznie bez żadnych objawów, większe natomiast wywoływać m. in. bóle brzucha, uczucie nacisku na pęcherz moczowy, a także występowanie krwawień międzymiesiączkowych. Częstym objawem jest także zwiększenie obfitości krwawienia menstruacyjnego, częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, a także poronienia – mięśniaki mogą bowiem uniemożliwiać zapłodnienie lub powodować utratę ciąży na wczesnym etapie jej rozwoju. W większości przypadków, mięśniaki macicy są niegroźnymi zmianami nowotworowymi – zaledwie 1% z nich może bowiem ulec zezłośliwieniu.

Ginekolog
ginekolog

Usuwanie mięśniaków macicy

Współczesna medycyna pozwala na ingerencję chirurgiczną. Usunięcie mięśniaków w Krakowie czy innych dużych polskich miastach w klinikach medycznych można wykonać za pomocą małoinwazyjnych zabiegów. Co ważne, usuwanie mięśniaków jest wykonywane głównie w przypadku większych zmian lub takich, które wywołują negatywne objawy lub skutki w postaci np. poronień. Mniejsze, niedające żadnych objawów mięśniaki są natomiast zwykle poddawane obserwacji. Zabieg ich usunięcia warto wykonać w sytuacji, kiedy mięśniaki macicy powodują ból, szybko rosną, istnieje ryzyko ich zezłośliwienia lub powodują pogorszenie ogólnej jakości życia. Istnieje kilka metod usuwania mięśniaków.

Pierwszą, mało inwazyjną jest laparoskopowe usuwanie mięśniaków. Jest to stosunkowo prosty zabieg, któremu najczęściej poddają się kobiety w wieku rozrodczym. Z jego wykonaniem wiąże się niskie ryzyko powikłań, a także krótszy czas rekonwalescencji. Inną metodą, która może zostać zastosowana w przypadku niektórych mięśniaków, jest histeroskopia. Zabieg ten nie wymaga wykonania nacięć i jest bardzo mało inwazyjny. W niektórych przypadkach pacjentki są poddawane histerektomii, czyli zabiegowi usunięcia macicy. Ze względu na swój inwazyjny charakter, przeprowadza się go głównie u starszych kobiet, w sytuacji, kiedy istnieje duże ryzyko nawrotu mięśniaków.

Wpis gościnny