Obrzęk limfatyczny nóg – wizualny defekt czy problem zdrowotny

nogi

Nieprawidłowy przepływ limfy do serca i jej gromadzenie się w tkankach, może prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnych objawów, m.in. opuchlizny nóg. Ten niepozorny stan, który często jest bagatelizowany i przypisywany po prostu przemęczeniu i przesileniu nóg to objaw limfodemii.

Obrzęk limfatyczny nóg sam z siebie nie zniknie, a nieleczony może doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jak zatem rozpoznać limfodemie i jak ją leczyć?

Czym jest limfodemia i dlaczego powstaje?

Układ limfatyczny jest zbudowany z sieci węzłów oraz naczyń chłonnych, przez które przepływa limfa. Odpowiada on za przepływ składników odżywczych oraz produktów przemiany materii, a także chroni nasz organizm przed zakażeniami.

W momencie, gdy przepływ chłonki zostaje zaburzony i jej nadmiar gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych (głównie kończyn dolnych), wówczas mamy do czynienia z limfodemią, czyli obrzękiem limfatycznym.

Obrzęki limfatyczne kończyn dolnych czy górnych dzieli się w zależności od przyczyny powstania. I tak wyróżnia się obrzęki limfatyczne:

  • pierwotne – zwykle nieuleczalne, spowodowane wrodzonymi wadami
  • wtórne – są odwracalne, wywołane poprzez inne czynniki, jak uszkodzenie naczyń

Zatem w tym drugim przypadku obrzęk limfatyczny nóg może być wynikiem przewlekłej niewydolności żylnej, infekcji grzybiczych, wirusowych bądź bakteryjnych, poważnych kontuzji i zwichnięć, chorób tkanki łącznej, a także powikłań pooperacyjnych, czy długotrwałych kuracji nowotworów złośliwych.

Jak się objawia obrzęk limfatyczny kończyn dolnych?

Zastój chłonki w kończynach dolnych głównie objawia się dużą opuchlizną danego obszaru. Ten obrzęk jest ciastowaty, tzn., że po naciśnięciu palcami odkształca się i powraca do pierwotnej formy dopiero po chwili.

Obrzęk limfatyczny nóg to stan, który początkowo jest niezauważalny, gdyż jest bezbolesny. Jednak z czasem opuchlizna powiększa się obszarowo i twardnieje, skóra kończyny robi się zgrubiała oraz wrażliwa, natomiast powstające rany są trudno gojące. Z czasem stwarza to ogromny dyskomfort i problem w codziennym funkcjonowaniu.

Obrzęki limfatyczne kończyn dolnych – leczenia

W leczeniu limfodemii kluczowe jest właściwe rozpoznanie przyczyny, by dobrać odpowiednią metodę kuracji. Zazwyczaj stosowana jest kompleksowa terapia obrzękowa. Składa się ona przede wszystkim z drenażu limfatycznego oraz kompresjoterapii, wykorzystującej bandażowanie wielowarstwowe. Istotne jest to, że obrzęk limfatyczny kończyn dolnych nie minie sam z siebie, a nieleczony może doprowadzić do wielu groźnych powikłań.

Wpis gościnny