Pilates czy joga? A może jogalates? Efekty, różnice

Pilates czy joga - co wybrać? Sprawdzamy

Zarówno pilates, jak i joga, to ćwiczenia bazujące w dużej mierze na rozciąganiu się. Oba także mają na celu nie tylko poprawę kondycji, ale i zdrowia fizycznego oraz umysłu. Jakie są różnice między jogą a pilatesem? Które ćwiczenia dają lepsze efekty? A może warto stosować kombo: czyli jogalates? Sprawdzamy.

Czym jest pilates? Efekty

Pilates wywodzi się z kultury zachodniej – jest więc nam duchowo bliższy od jogi. Ukształtował się w XX wieku – w Stanach Zjednoczonych, do których w tym czasie przybył pielęgniarz Joseph Pilates i rozpropagował swoją innowacyjną metodę – najpierw u tancerzy, później na szerszą skalę. Fenomenem ćwiczeń pilatesu jest szybka regeneracja ciała po treningu, a także wzmacnianie mięśni całego ciała, przy czym centrum są wszystkie mięśnie brzucha. Więcej o ćwiczeniach pilatesu piszemy TUTAJ.

Pilates daje wiele korzyści dla zdrowia oraz kondycji fizycznej. Wzmacnia wszystkie nasze mięśnie, ale co ważne – bez nadmiernej rozbudowy. Wysmukla ciało, rzeźbi sylwetkę, a także sprawia, że postawa ciała jest prawidłowa, a nam „przybywa” kilka centymetrów wzrostu. Ponadto rozciąga i uealstycznia ciało. Może być doskonałą metodą na zapobieganie osteoporozie. Przy okazji pilates poprawia przemianę materii oraz krążenie. Istotnym efektem jest też poprawienie koordynacji ruchów oraz wzmocnienie siły mięśni – dzięki temu inne ćwiczenia są wykonywanie precyzyjniej.

Pilates poleca się bardziej dla osób, którym zależy na zrzuceniu kilku kilogramów. Pozwala też ujędrnić skórę, więc będzie jak najbardziej wskazany np. po ciąży. Pilates może trenować właściwie każdy – wyjątkiem mogą być ewentualnie osoby z przewlekłymi chorobami, ale to zależy (należy skonsultować się z lekarzem). W szczególnych przypadkach nie poleca się pilatesu (jak i innych ćwiczeń) kobietom w ciąży lub osobom po operacjach (w danym okresie).

Czym jest joga? Efekty

Joga jest zakorzeniona w dalekiej nam kulturze wschodniej – a konkretnie w Indiach, gdzie powstała 4 tys. lat temu. Na jogę składa się także sfera duchowa – pochodzi bowiem z filozofii hinduizmu. Jednak obecnie jej praktykowanie w kulturze zachodniej, całkowicie odrzuciło tę sferę, pozostawiając ćwiczenia fizyczne oraz oddechowe.

Joga doskonale rozciąga wszystkie mięśnie. Wpływa korzystnie na koordynację ruchową, a także zwiększa świadomość własnego ciała. Trening nie jest męczący, a korzyści z niego płynące są nieocenione, ponieważ dzięki jodze możemy np. zredukować stres, szybciej wydalić toksyny z organizmu, a także dodać sobie energii. Wiele osób uważa, że joga odmładza. Może być w tym nieco prawdy, ponieważ joga przyspiesza przemianę materii i sprawia, że więcej tlenu i składników odżywczych dostaje się do wszystkich komórek ciała. Efektem może być lekkie zahamowanie procesu starzenia. Więcej o jodze piszemy w osobnym artykule.

Joga jest zalecana głównie osobom, które mają problemy ze swoim układem nerwowym: są spięte, zestresowane, nie potrafią się rozluźnić i wyciszyć. Joga doskonale spełni tutaj swoją rolę: sprawi, że trenujący skoncentruje się na wykonywaniu ćwiczeń, oczyści umysł, zredukuje napięcie mięśni. Ze względu na duży nacisk na ćwiczenia oddechowe, joga jest polecana osobom, które mają różne schorzenia układu oddechowego czy krążenia.

Pilates i joga bazują na rozciąganiu mięśni
Pilates i joga bazują na rozciąganiu mięśni

Jakie są różnice między pilatesem a jogą?

Joga bardziej skupia się na sferze duchowej od pilatesu. Ten z kolei jest bardziej dynamiczny. Pilates zmusza bardziej mięśnie do napięcia, przez co pozwala też spalić więcej kalorii – daje więc lepsze efekty, jeśli chodzi o zrzucanie zbędnych kilogramów. Joga natomiast przynosi wymierne korzyści, jeśli chodzi napięcie mięśniowe i psychiczne. Oba rodzaje ćwiczeń poprawiają metabolizm. Joga przeważa nad pilatesem w zakresie kształtowania elastyczności, równowagi czy gibkości. Bardziej skupia się na kondycji psychicznej – skutecznie redukuje stres i poprawia samopoczucie (jest np. zalecana przy atakach paniki, w stresujących sytuacjach itd.). A to właśnie te czynniki często stoją za problemami z odchudzaniem – ich usunięcie często prowadzi do kształtowania się zgrabnej sylwetki.

Jogalates – czyli połączenie jogi i pilatesu

Jeżeli nie możesz się zdecydować – lub nie chcesz rezygnować ani z pilatesu, ani z jogi – możesz zacząć trenować jogalates, który łączy w sobie wszystkie zalety jogi i pilatesu. Składa się rozgrzewki (zwykle 20 minut) oraz pozycji jogi, które są uzupełniane elementami pilatesu. Połączenie to może być rozwiązaniem dylematu: „co wybrać: jogę czy pilates?”, ponieważ treningi jogalatesu sprawiają, że tkanka tłuszczowa jest spalana szybciej niż podczas samego pilatesu. Z drugiej strony – mimo lepszego spalania tłuszczu – trening nadal jest spokojny i uspakaja nasz umysł. Trenerzy uważają także, że jogalates może być podstawą do innych ćwiczeń, ponieważ doskonale wpływa na budowanie dobrej kondycji, wzmacnia mięśnie, a także pozwala trenować koncentrację nad ćwiczeniem (rozwijając świadomość własnego ciała).