Postępowanie po usunięciu woreczka żółciowego u pacjentów z nowotworem dróg żółciowych

pielęgniarka podaje pacjentowi posiłek
Zdjęcie autorstwa Freepik

Operacja u pacjentów z nowotworem dróg żółciowych jest dość poważnym zabiegiem, który może oddziaływać na wiele aspektów życia. W zależności od rodzaju, wielkości i umiejscowienia guza, leczenie chirurgiczne obejmuje najczęściej usunięcie woreczka żółciowego lub też resekcję części wątroby, jelita i trzustki. Operacja w obrębie narządów biorących udział w trawieniu, może mieć wpływ na doświadczanie problemów związanych z żywieniem i odżywieniem organizmu. Dolegliwości, z jakimi mogą zmagać się chorzy z nowotworem dróg żółciowych po zabiegu, to nudności, biegunka czy problemy związane z trawieniem. Sprawdź, czy wiesz, jak powinna wyglądać dieta onkologiczna po usunięciu woreczka żółciowego wskutek nowotworu dróg żółciowych.

Artykuł sponsorowany

Nowotwór dróg żółciowych - postępowanie żywieniowe po operacji

Leczenie chirurgiczne, które obejmuje jakąkolwiek część układu trawiennego, początkowo bardzo często zaburza prawidłową pracę jelit. Kiedy ich funkcjonowanie powraca do normy, możesz zacząć sięgać po jedzenie i picie. Najczęściej żywienie rozpoczyna się od kilku łyków wody, stopniowo zwiększając ilość przyjmowanych płynów. Następnie, kiedy istnieje taka możliwość, wprowadza się lekkostrawne posiłki. Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek lekarza, który powinien poinformować o takiej możliwości. Wskazuje się, że powrót do jedzenia i picia po 24 godzinach od operacji może mieć pozytywny wpływ na rekonwalescencję, ograniczając ryzyko rozwoju infekcji, a także przyspieszając powrót do zdrowia.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Pacjenci zmagający się z nowotworem dróg żółciowych niejednokrotnie doświadczają braku apetytu i spadku masy ciała. Dolegliwości, które występują po operacji, polegającej najczęściej na usunięciu woreczka żółciowego, części wątroby, jelita czy trzustki, uzależnione są od rodzaju operacji. Najczęściej są to powikłania takie, jak nudności, problemy z trawieniem, biegunka czy cukrzyca (w sytuacji, kiedy wycinana jest znaczna część trzustki). Jak zatem powinna wyglądać dieta onkologiczna po usunięciu woreczka żółciowego? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek żywieniowych, których zastosowanie może okazać się pomocne.

1. Stopniowo wprowadzaj do diety produkty stałe.

Początkowo wybieraj płynne posiłki, aby uniknąć nudności, wymiotów czy zaparć. Następnie, krok po kroku wdrażaj do diety lekkostrawne produkty.

2. Zastosuj się do zasad diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów.

Dieta ta wspiera funkcjonowanie jelit, a także pomaga w odciążeniu układu pokarmowego po usunięciu woreczka żółciowego. Łatwostrawne posiłki o niskiej zawartości tłuszczu pomogą Ci w walce z uciążliwymi dolegliwościami. W tym celu sięgaj po produkty takie, jak chude ryby i mięso drobiowe, chude serki twarogowe, jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu czy tłuszcze roślinne. Unikaj produktów smażonych, obfitujących w tłuszcz, z których trawieniem Twój organizm mógłby mieć problem (np. frytki, boczek, masło, smalec, śmietana, pełnotłuste sery, ciasta). Uważaj też na ostre przyprawy - zamień je na rzecz łagodnych ziół takich, jak oregano, bazylia czy natka pietruszki.

3. Sięgaj częściej po mniejsze porcje posiłków.

Regularne spożycie nawet do 6 mniejszych posiłków w ciągu dnia będzie lepszym wyborem niż 3 większych. Postaraj się mieć zawsze przy sobie pożywne przekąski, aby móc skorzystać z nich w dowolnym momencie.

4. Zwróć uwagę na ograniczenie spożycia błonnika.

Warto pamiętać o tym zwłaszcza tuż po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Zamiast surowych warzyw i owoców, razowego pieczywa, otrębów, nasion roślin strączkowych, wybierz pieczone czy ugotowane owoce i warzywa bez skórki, pszenne pieczywo oraz płatki owsiane błyskawiczne.

5. Pamiętaj o regularnym dostarczaniu płynów.

Systematycznie pij wodę, aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Zamiast niej możesz też wybrać herbatę ziołową czy owocową. Niewskazane jest z kolei picie kawy, mocnej czarnej herbaty, a także słodzonych napojów gazowanych.

6. Modyfikuj jadłospis w zależności od swoich możliwości.

Zwróć uwagę, jak tolerujesz dane produkty. Możliwe, że z czasem Twój codzienny jadłospis będzie wyglądał inaczej. Pamiętaj jednak, że to kwestia indywidualna i utrudnienia we wprowadzaniu nowych produktów do diety onkologicznej mogą być całkiem normalne. Możesz też skonsultować się z dietetykiem, aby dostosować plan żywieniowy do aktualnych potrzeb Twojego organizmu.

Dodatkowe wsparcie żywieniowe w chorobie

Pomocnym rozwiązaniem w uzupełnieniu codziennej diety onkologicznej, może być zastosowanie żywności medycznej. Kiedy spożycie tradycyjnej żywności staje się utrudnione przez brak apetytu i inne dolegliwości, dochodzi do tego niezamierzona utrata masy ciała, skonsultuj z lekarzem wdrożenie preparatów odżywczych. Po przebytej operacji onkologicznej (np. usunięciu woreczka żółciowego), wskazane może być zastosowanie produktu Impact Oral - immunożywienie w płynie, o zwiększonej zawartości białka i energii. To jedyny preparat na rynku, który zawiera jednocześnie trzy immunoskładniki - kwasy tłuszczowe omega-3, argininę i nukleotydy. Impact Oral przeznaczony jest przede wszystkim dla pacjentów chirurgicznych w stanach niedożywienia lub zagrożonych rozwojem niedożywienia w okresie okołooperacyjnym. W chorobie nowotworowej, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na białko, dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie produktu Resource Protein, który zawiera aż 18,8 g białka jednej butelce. Możesz go wykorzystać jako jedyne źródło pożywienia, ponieważ preparat ten zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Kolejnym wysokobiałkowym produktem jest Resource Instant Protein - koncentrat białka w proszku, który dostarcza aż 4,5 g białka w jednej łyżce. Neutralny smak oraz forma proszku pozwalają na łatwe wykorzystanie tego preparatu w codziennych posiłkach i napojach. Zastosowanie dodatkowego wsparcia żywieniowego w chorobie może mieć pozytywny wpływ na poprawę stanu odżywienia, zmniejszając ryzyko rozwoju niedożywienia.

Piśmiennictwo:

  1. American Cancer Society. 2018. Surgery for Bile Duct Cancer. Pobrany 21.07.2023 r., z https://www.cancer.org/cancer/types/bile-duct-cancer/treating/surgery.html
  2. Cancer Research UK. 2021. Coping with diet problems caused by bile duct cancer. Pobrany 21.07.2023 r., z https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/bile-duct-cancer/living-with/eating-drinking
  3. Cancer Research UK. 2021. After your bile duct cancer operation. Pobrany 21.07.2023 r., z https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/bile-duct-cancer/treatment/surgery/after
  4. Cleveland Clinic. 2019. What to Eat After You Have Your Gallbladder Removed. Pobrany 24.07.2023 r., z https://health.clevelandclinic.org/5-ways-to-avoid-discomfort-after-your-gallbladder-removal/
  5. pl. 2022. Dieta po usunięciu pęcherzyka (woreczka) żółciowego – zasady, produkty, przepisy. . Pobrany 24.07.2023 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a16873-Dieta_po_usunieciu_pecherzyka_woreczka_zolciowego__zasady_produkty_przepisy
  6. Verywell Health. 2022. What to Eat After Gallbladder Removal. Pobrany 24.07.2023 r., z https://www.verywellhealth.com/foods-to-eat-after-gallbladder-removal-1945017

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Impact Oral - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein - do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.