Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Co trzeba wiedzieć?

Oczy

Operacja laserowa mająca usunąć wadę wzroku jest bezbolesnym zabiegiem. Charakteryzuje się bezpieczeństwem i wysoką skutecznością. Wiele osób decyduje się na ten krok, dzięki któremu zyskują ostrość widzenia bez okularów lub soczewek kontaktowych. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować się do takiego zabiegu.

Pierwszy etap przygotowania do zabiegu – kwalifikacja lekarska

Przed zabiegiem konieczna jest kwalifikacja lekarska. Podczas niej dowiesz się, czy w Twoim przypadku laserowa korekcja wzroku to dobry pomysł. Twoja wada wzroku powinna być ustabilizowana, aby można było ją zoperować laserowo. Ewentualne choroby przewlekłe nie mogą być w fazie zaostrzenia. Ponadto, nie operuje się laserowo pacjentek w ciąży oraz osób poniżej 20. roku życia.

Aby wizyta kwalifikacyjna przebiegła pomyślnie, należy się do niej odpowiednio przygotować. Dlatego pamiętaj o tym, aby około 2 tygodnie przed datą planowanej kwalifikacji przestać nosić soczewki kontaktowe. W dniu wizyty zapewnij sobie transport do domu, ponieważ przez kilka godzin po badaniu nie będziesz mógł samodzielnie prowadzić auta z uwagi na przejściowe zaburzenia ostrości widzenia.

Laserowa korekcja wzroku – jak wyglądają przygotowania?

Jeśli otrzymałeś pozytywną kwalifikację i znasz datę swojego zabiegu laserowej korekcji wzroku, powinieneś zacząć przygotowywać się co najmniej kilka tygodni przed operacją.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby oczy nie były przemęczone i mogły odpocząć od soczewek, jeśli ich używasz. Odkształcają one rogówkę i uniemożliwiają wykonanie precyzyjnego pomiaru podczas badania lekarskiego. W zależności od tego, jakie modele nosisz, musisz z nich zrezygnować odpowiednio wcześnie. Dla soczewek twardych ten okres jest nieco wydłużony i trwa około 4 tygodni przed datą planowanego zabiegu. Jeśli nosisz soczewki miękkie, zdejmij je tydzień przed operacją laserowej korekcji wzroku. Użytkownicy soczewek ortho-K będą musieli zrezygnować z noszenia ich jeszcze wcześniej – po konsultacji z lekarzem okulistą.

Czy można wykonywać wszystkie aktywności tak, jak dotychczas?

Oprócz zrezygnowania z noszenia soczewek kontaktowych przed zabiegiem należy też zadbać o kilka innych spraw. Dobrze, gdy oczy nie będą narażone na podrażnienia przed operacją – dotyczy to makijażu, a także kontaktu z pyłem i kurzem. W dniu zabiegu w ogóle nie należy nakładać make-upu.

Ponadto zaleca się, aby przed badaniami kwalifikacyjnymi i przed operacją pacjent zrezygnował z picia kawy, alkoholu i napojów energetycznych, ze względu na potencjalne nasilenie suchości oczu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku a prowadzenie maszyn

Jeśli planujesz przyjechać do kliniki samochodem, weź ze sobą drugiego kierowcę, który odwiezie Cię bezpiecznie do domu. Podobnie, jak po kwalifikacji lekarskiej, również po zabiegu może doskwierać Ci tymczasowe pogorszenie ostrości widzenia.

Już po zabiegu przez jakiś czas należy dbać o to, aby nie dopuścić do podrażnienia oka. Paniom odradza się robienie makijażu. Gdy wszystko wróci do normy, pacjenci mogą powrócić do swoich dotychczasowych aktywności i korzystać z efektów operacji w postaci doskonałego wzroku bez okularów ani soczewek kontaktowych.

Wpis gościnny