Recepta przez Internet - jak uzyskać? Czy warto? Wyjaśniamy

lekarz piszący na klawiaturze komputera

Recepta online bez wychodzenia z domu to opcja bardzo wygodna, pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu na czekaniu w kolejce do lekarza. Czy takie rozwiązanie jest pozbawione wad? Z jakiego serwisu warto skorzystać? Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty? Odpowiedzi zamieszczamy poniżej.

Recepta przez Internet - na czym polega jej wystawienie?

e-Recepta uzyskana przez Internet nie różni się niczym od standardowej recepty otrzymanej od lekarza w gabinecie stacjonarnym. Jest to w pełni legalne rozwiązanie - zgodnie z art. 42 ustawy o zawodzie lekarza, specjalista może orzekać o stanie zdrowia pacjenta zarówno podczas osobistego badania, jak i za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności oraz po analizie dokumentacji medycznej danej osoby.

Podobnie jak w przypadku osobistej wizyty lub teleporady, e-receptę wypisuje lekarz po zapoznaniu się z przypadłością pacjenta i uznaniu zasadności medycznej do wystawienia recepty. Niekiedy konieczna jest dodatkowa konsultacja online na platformie telemedycznej. Lekarz, podobnie jak podczas tradycyjnej wizyty, ma prawo odmówić wystawienia recepty. Oznacza to, że zakupiona konsultacja nie jest równoznaczna z uzyskaniem recepty na wybrany lek. Takie sytuacje mają miejsce m.in. wtedy, gdy lekarz uzna, że może to zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta. Jeśli natomiast występują wskazania do wystawienia e-recepty, otrzymamy ją w postaci:

  • kodu wysłanego SMS na podany przy rejestracji numer telefonu,
  • pliku PDF z kodem QR na przesłany adres e-mail.

Kod recepty możemy również zobaczyć na Indywidualnym Koncie Pacjenta.

Dlaczego warto skorzystać z recepty przez Internet?

Zalet recepty elektronicznej jest wiele. Najważniejsze z nich to:

  • brak ryzyka kontaktu z osobami chorymi w przychodni,
  • wygoda - recepta bez wychodzenia z domu i czekania w kolejce do lekarza,
  • szybkość - receptę można uzyskać nawet w 5 minut,
  • bezpieczeństwo - nie otrzymamy recepty, która mogłaby zaszkodzić naszemu zdrowiu lub życiu, ponieważ przed jej wystawieniem lekarz dokonuje szczegółowego wywiadu, oceniając zasadność wystawienia recepty, o którą pacjent wnosi,
  • dostępność także w godzinach nocnych, w weekendy i święta,
  • możliwość otrzymania recepty zarówno na nowe, jak i stosowane dotychczas leki (podobnie, jak podczas tradycyjnej wizyty u specjalisty).

Istotną zaletą skorzystania z tego typu platformy jest ponadto brak bezpośredniego spotkania w gabinecie stacjonarnym z lekarzem. Obawa przed pójściem do lekarza celem uzyskania np. recepty na wstydliwe dolegliwości czy tabletkę “dzień po”, nierzadko powoduje, że pacjenci rezygnują z jakiegokolwiek kontaktu ze specjalistą, w efekcie czego zaniedbują swoje zdrowie. Recepta przez Internet może być dla nich idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na mniej stresujący kontakt z lekarzem (nierzadko wystarczające jest wypełnienie formularza lub podanie odpowiedzi na zadane przez lekarza pytania w formie korespondencji e-mail) i uzyskanie recepty. W razie wątpliwości, czy wypisanie recepty jest zasadne, lekarz skontaktuje się jeszcze z pacjentem telefonicznie.

lekarz  przy komputerze

Z jakiej platformy medycznej skorzystać?

Opcja recepty przez Internet wydaje się kuszącym rozwiązaniem, natomiast warto pamiętać, że nie każda platforma oferująca e-recepty jest godna zaufania. Decydując się na skorzystanie z konsultacji online z lekarzem w celu uzyskania recepty na leki, lepiej wybrać serwis, z którym współpracuje wielu lekarzy o dobrej renomie. Wskazane jest także sprawdzenie opinii pacjentów na temat funkcjonowania danej platformy medycznej.

Jednym z wiodących portali oferujących konsultacje online z lekarzami oraz e-recepty jest haloDoctor.pl. To serwis, poprzez który odbywa się ok. 200 tys. wizyt miesięcznie, współpracujący z ok. 5000 lekarzami i specjalistami z całej Polski. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że został stworzony przez firmę BioStat® posiadającą status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Recepta przez internet na haloDoctor.pl to tym samym sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie. Istotną zaletą jest także możliwość otrzymania podczas e-Wizyty nie tylko e-Recepty, ale także e-Zwolnienia czy e-Skierowania (oczywiście jest to zależne od indywidualnej decyzji lekarza po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego).

Na jakie leki można uzyskać receptę online na haloDoctor.pl?

W serwisie haloDoctor.pl można uzyskać e-receptę na każdy lek*, nawet z zakresu leczenia psychiatrycznego. Oczywiście warunkiem jest zebranie przez lekarza odpowiedniego wywiadu i stwierdzenie zasadności wystawienia danej recepty.

*Dotyczy leków dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Ile kosztuje e-Wizyta z lekarzem celem wystawienia e-recepty?

Ceny konsultacji z lekarzami zaczynają się od 59 zł (dane z platformy haloDoctor.pl). O ostatecznym koszcie decyduje konkretny lekarz lub dana placówka medyczna, podobnie jak o zakresie konsultacji. Z tego względu ceny wizyty online u poszczególnych specjalistów są zróżnicowane. Oczywiście koszt konsultacji poznajemy przed jej realizacją.

Jak można otrzymać receptę na haloDoctor.pl?

Konsultacja z lekarzem i otrzymanie e-recepty w serwisie haloDoctor.pl jest bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiedniego specjalistę, umówić e-Wizytę oraz dokonać opłaty. Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami oraz po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz może zdecydować o wystawieniu e-recepty na wybrane leki. Uzyskana w ten sposób recepta jest akceptowana przez wszystkie apteki i traktowana tak samo, jak recepta wystawiona przez lekarza w gabinecie stacjonarnym. Aby ją zrealizować, wystarczy podać farmaceucie kod i numer PESEL.

Współpraca z haloDoctor.pl