Rehabilitacja i fizjoterapia - co warto wiedzieć o tych dziedzinach?

Rehabilitacja to często stosowane słowo, jednak czy każdy z nas wie, co dokładnie oznacza i czym różni się od fizjoterapii? Obydwa nurty kojarzą się z pracą z pacjentem, pracą manualną, ze sprawnością fizyczną — w jakiś sposób upośledzoną. Sprawdź, czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji oraz czy współcześnie jest szansa na rehabilitację bez wychodzenia z domu?

  1. Fizjoterapia — czym jest?

  2. Rehabilitacja — co to za dziedzina?

  3. Rehabilitacja bez wychodzenia z domu!

Fizjoterapia — czym jest?

Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która skupia się na leczeniu bazującym na wykorzystaniu dotyku, światła, prądy, ciepła, zimna, pola magnetycznego, wody czy ruchu. Wszystkie te przedstawione czynniki w jakimś stopniu oddziałują na organizm człowieka. Pozwala to fizjoterapeutom dobrać różne metody łagodzenia bólu w zależności od tego, co będzie preferował pacjent i co będzie na niego realnie oddziaływać. Fizjoterapia bardzo często definiowana jest zamiennie z rehabilitacją, jednak istnieje tutaj pewna różnica w zabiegach. Celem zarówno fizjoterapii, jak i rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności pacjentowi. Przy pomocy fizjoterapii można rozwinąć, utrzymać bądź przywrócić poprawną zdolność ruchową oraz funkcjonalną człowieka. Zazwyczaj fizjoterapia stosowana jest podczas dochodzenia do sprawności po urazach czy wypadkach, jednak i osoby w pełni zdrowe często korzystają z fizjoterapii. Jeśli cierpisz na ból pleców, kolan, kręgosłupa, biodra czy stopy, a nie wiesz, skąd ten ból może się wywodzić, zawsze można spróbować poradzić sobie z nim przy pomocy fizjoterapii.

Rehabilitacja — co to za dziedzina?

Rehabilitacja jest zespołem czynności, których nadrzędnym celem jest doprowadzenie pacjenta to pierwotnej, stuprocentowej sprawności fizycznej. Zazwyczaj jest następstwem wypadku, w którym pacjent uczestniczył. Skierowanie na rehabilitację powinien wystawić lekarz, zwłaszcza jeśli takie zabiegi mają odbywać się w warunkach domowych. Takie skierowanie wystawić może chirurg urazowo-ortopedyczny, traumatolog narządu ruchu, ortopeda bądź chirurg ortopedyczny. Specjalista rehabilitacji medycznej i ogólnej oraz specjalista rehabilitacji w chorobach narządu ruchu również mogą takie skierowanie wypisać.

Mając do czynienia z rehabilitacją ambulatoryjną, skierowanie na taką rehabilitację ważne jest przez 30 dni. Rehabilitacja wiąże się z tym, że poza wiedzą i doświadczeniem, niezbędny jest też specjalistyczny sprzęt. Rehabilitant powinien być wyposażony w najważniejsze elementy, które będą niezbędne dla konkretnego pacjenta.

Rehabilitacja bez wychodzenia z domu!

Na szczęście w naszym kraju nie brakuje profesjonalnych usług rehabilitacyjnych. Wystarczy wejść na stronę punktrehabilitacji.pl, aby się o tym przekonać. Zabiegi wykonywane stacjonarnie, jak i z dojazdem do domu pacjenta są na porządku dziennym. W każdym większym mieście można znaleźć profesjonalistę, który się na tym zna i bez większego problemu dojedzie na miejsce, aby wdrożyć odpowiednie kroki leczenia z danym pacjentem. Dyplomowani specjaliści z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji są w stanie zrobić wszystko, aby pacjent wrócił do swojej pierwotnej formy. Zwykle na rehabilitację zgłaszają się osoby po ciężkich wypadkach oraz operacjach. Choć nie zawsze można liczyć na 100% pewności, że do takiej sprawności pacjent wróci, nie ma co się zrażać na samym początku, ponieważ organizm człowieka jest w stanie pokonać niejedną poważną przeszkodę, również w postaci nabytych niedociągnięć. Pacjenci po wypadkach i chorobach czy cierpiące na dystopię, zwyrodnienia, niewłaściwe wzorce ruchowe, po kontuzjach powinni zgłosić się do rehabilitanta!

Artykuł sponsorowany