Schodołazy – jakie rodzaje są dostępne na rynku? Sprawdzamy

schodołazy

Jakie schodołazy są dostępne na rynku i co warto o nich wiedzieć? Zobacz, jak wygląda taki sprzęt i czym się różnią poszczególne modele.

Nawet najmniej strome schody są dla niektórych barierą nie do pokonania. Wejście do klatki schodowej powyżej poziomu chodnika? Schody łączące tereny położone na różnych wysokościach? Gabinet lekarski na piętrze bez windy? Osoby z trwałymi lub czasowymi niepełnosprawnościami narządów ruchu są w takich przypadkach bezradne i całkowicie zdane na pomoc opiekunów albo obcych. Codzienne funkcjonowanie może im jednak ułatwić specjalistyczny sprzęt – schodołaz elektryczny, którego można używać zarówno w miejscu publicznym, jak i w przestrzeni prywatnej, na przykład w domu osoby niepełnosprawnej. Dowiedz się, jakie inne opcje pozostają do wyboru.

Schodołazy: co to takiego i jak z nich korzystać?

W przeciwieństwie do tradycyjnego podjazdu dla wózków inwalidzkich schodołazy są stosunkowo kompaktowe i pozwalają dużo sprawniej pokonać barierę, jaką są schody. Na rynku dostępne są różne, mniej lub bardziej zaawansowane technicznie schodołazy, ale ich cel jest jeden – mają bezpiecznie i wygodnie przetransportować osobę z niepełnosprawnością w górę lub dół schodów bez względu na ich układ, kąt nachylenia i warunki architektoniczne.

Producenci schodołazów dla niepełnosprawnych oferują schodołazy gąsienicowe oraz kroczące, w tym schodołazy uniwersalne i mobilne, które można przewozić ze sobą nawet w zwykłym bagażniku samochodowym, zwiększając komfort psychiczny i samodzielność osoby z trudnościami w poruszaniu się. Alternatywą dla kupna tego sprzętu – nowego lub używanego – może być wypożyczalnia schodołazów. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób o czasowej niepełnosprawności ruchowej, na przykład po operacjach, wypadkach albo z przejściowymi chorobami stawów.

Schodołazy kroczące: bezpieczeństwo również dla opiekuna

Popularnym i uniwersalnym modelem jest schodołaz kroczący wyposażony w napęd elektryczny zasilany akumulatorem. Niewątpliwie jego największą zaletą jest waga i kompaktowy rozmiar, dzięki czemu mieści się nawet w najwęższych klatkach schodowych. Ten sprzęt wyróżnia specjalnie zaprojektowany zestaw kółek, które pokonują kolejne stopnie gładko i bez uciążliwych dla pasażera schodołazu wstrząsów. Wygodne siedzisko i zestaw pasów zwiększają komfort i bezpieczeństwo osoby z niepełnosprawnością, a elektryczne wspomaganie ułatwia pokonanie schodów również opiekunowi tej osoby.

Co do zasady schodołazy kroczące są bowiem przeznaczone do obsługi przez osoby w pełni sprawne i stosunkowo silne – szacuje się, że ręce opiekuna przejmują do 30% obciążenia schodołazu, który sam w sobie waży od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów, a do tego należy doliczyć wagę osoby transportowanej po schodach. Taki model schodołazu nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadkach, kiedy osobą z niepełnosprawnością opiekuje się osoba starsza i/lub schorowana - zwracają uwagę eksperci z Pokonaj Bariery. Schodołaz kroczący wymaga obecności opiekuna i asysty podczas jazdy po schodach.

Schodołazy gąsienicowe – wygodne i zgrabne

Bardzo dużą popularność zaskarbiły sobie schodołazy gąsienicowe, których niewątpliwą zaletą jest brak konieczności użycia siły. Podobnie jak schodołazy kroczące, te modele działają na akumulator, ale poruszają się w inny sposób – jak czołgi: obrotowe gąsienice same pokonują schody, niwelując do minimum asystę drugiej, sprawnej osoby, nawet przy bardzo dużej wadze osoby transportowanej. 

Standardowe schodołazy gąsienicowe są w stanie pokonać schody o co najwyżej 35-stopniowym kącie nachylenia, wymagają też nieco więcej przestrzeni od schodołazów kroczących do swobodnego zawracania. Z tego względu należy upewnić się, czy na klatce schodowej jest wystarczająca przestrzeń do jego obsługi. Maszyny te idealnie sprawdzają się w placówkach takich jak szkoły, szpitale czy urzędy, ale również w domach prywatnych i blokach.

Nowością na rynku są schodołazy gąsienicowe z krzesełkiem, które łączą bezpieczeństwo i lekkość jazdy schodołaza gąsienicowego wraz z kompaktowością i lekkością schodołaza kroczącego. Po złożeniu (co zajmuje 10 sekund) bez problemu mieszczą się w bagażniku każdego samochodu, a dzięki regulacji kąta nachylenia gąsienic, można ich używać nawet na bardzo stromych schodach. Urządzenia te zapewniają komfortowy zjazd lub wjazd z osobom niepełnosprawnym nawet w ciasnych i wąskich klatkach schodowych.

Jest jeszcze jeden model schodołazu gąsienicowego. To schodołaz samoobsługowy, który dzięki specjalnemu dopasowaniu do wózka pacjenta, umożliwia samodzielne poruszanie się osoby niepełnosprawnej po schodach w górę i w dół. Model ten, przeznaczony jest dla osób, które posiadają w 100% sprawne kończyny górne, a klatka schodowa, gdzie ma być obsługiwany, powinna być szeroka i wygodna w użytkowaniu.