Soczewki kontaktowe – prawda i mit

Soczewki kontaktowe

Popularność soczewek kontaktowych jest większa z roku na rok. Przekonuje się do nich coraz więcej osób z wadami wzroku, używając jako podstawowej formy korekcji albo wymiennie z okularami. Część osób jednak, chociaż jest wstępnie zainteresowana, to obawia się różnych „mitów”, które można napotkać na temat używania i skutków noszenia soczewek kontaktowych. Obalmy je.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Na początek ustalmy podstawową kwestię – dla kogo są soczewki kontaktowe? Okazuje się, że nosić mogą je niemal wszystkie osoby z najpopularniejszymi wadami wzroku, czyli dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, prezbiopią, astygmatyzmem. W przypadku niedużej części osób będą jednak występować przeciwwskazania, które wykluczają stosowanie soczewek kontaktowych. Do tych należą nasilone stadia cukrzycy, zespołu suchego oka, niektóre problemy z ciśnieniem, czasami ciąża czy określone typy alergii. Odpowiedź na to, czy możemy nosić soczewki, będzie udzielona podczas wizyty w gabinecie specjalisty, czyli optometrysty lub lekarza okulisty, od której należy zacząć cały proces doboru soczewek. Specjalista może także rozwiać nasze wątpliwości co do noszenia soczewek, czyli właśnie wyjaśnić, co jest prawdą, a co mitem. Wyręczmy go jednak.

Kilka mitów na temat soczewek kontaktowych

Część „mitów” czy też błędnych przekonań na temat funkcjonowania i noszenia soczewek ma swoje podłoże w przeszłości, bo jeszcze kilkanaście lat temu ich jakość była nieporównywalna do tego, co dostaniemy dzisiaj w salonach optycznych.

Przykładowo pada pytanie, czy soczewki podrażniają oczy? Kiedyś dominowały soczewki twarde, które mogły powodować zaczerwienienie gałki ocznej, zwłaszcza w przypadku niewłaściwej ich pielęgnacji. Obecnie stosuje się bardziej przyjazne materiały, a soczewki dostępne są też w większym wyborze. Może się zdarzyć, że jakiś model nie jest optymalny dla oka i powoduje dyskomfort. Zazwyczaj jednak wystarczy zmienić markę, model czy tworzywo, z którego wykonane są soczewki albo wybrać wersję jednodniową zamiast miesięcznej. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup soczewek próbnych i przetestowania kilku czy nawet kilkunastu modeli. Jednak jeśli soczewki dobrane są prawidłowo, to z założenia nie podrażniają oczu.

Noszenie soczewek nie jest wygodne.. To też mit powstały na bazie soczewek używanych w przeszłości. Obecnie są one praktycznie niewyczuwalne na oku i po założeniu można o nich zapomnieć i nie zwracać na nie najmniejszej uwagi. Dotyczy to zwłaszcza soczewek miękkich, jednodniowych, które zresztą właśnie z tego powodu wskazane są często osobom o skłonnościach do podrażnień i wrażliwych oczach.

Czy soczewki psują wzrok? Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, odpowiednio przebadany i certyfikowany. Celem jego noszenia jest korekcja wad wzroku, a nie jego psucie... Jeżeli soczewki kontaktowe kupowane są zgodnie z zaleceniami specjalistów, to są bezpiecznym sposobem na korygowanie wzroku. Jakie to zalecenia? Przede wszystkim badanie u optometrysty lub lekarza okulisty przed zakupem, a następnie, wedle wskazań recepty, zakup markowych, sprawdzonych soczewek kontaktowych w odpowiednim do tego miejscu. Nie w markecie, na bazarze czy azjatyckim portalu aukcyjnym, ale u optyka czy też w sklepie internetowym jak BezOkularow.pl, wyspecjalizowanym w sprzedaży tego typu produktów.

Dbanie o soczewki wymaga wiele zachodu... Kolejny mit. W przypadku jednodniowych soczewek kontaktowych po zdjęciu po prostu są one wyrzucane. Soczewki o dłuższym czasie noszenia, jak np. miesięczne, wymagają pielęgnacji. Nie jest ona jednak nadmiernie rozbudowana. Sprowadza się do przemycia soczewek po zdjęciu w specjalnym płynie, dzięki czemu usuwane są z nich zanieczyszczenia i osady. Następnie soczewki umieszczane są w odpowiednim pojemniczku do przechowywania, z którego wyciągamy je rano. Czy to „wiele zachodu” ? Chyba nie.

Zakładanie soczewek jest trudne... W tym przypadku jest ziarno prawdy. Manipulowanie przy oku dla wielu osób powoduje dyskomfort psychiczny i fizyczny. Bywa tak, że ciężko się przystosować i przyzwyczaić do procedury zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Zazwyczaj opory znikają po kilku czy kilkunastu dniach, a czynności wykonywane są już niejako automatycznie. Samo zaś zakładanie i zdejmowanie nie należy do trudnych i po oswojeniu się z tymi czynnościami jest bardzo szybkie.

Jeśli macie więcej pytań, to w czasie wizyty u optometrysty na pewno uzyskacie na nie odpowiedzi.

Wpis gościnny