Tomografia weterynaryjna – wszystko co musisz wiedzieć o tym badaniu

Tomografia weterynaryjna

Tomografia weterynaryjna jest badaniem obrazowym, które pozwala nam zobaczy trójwymiarowy obraz narządów wewnętrznych naszego zwierzaka: psa, kota, królika. Badanie to wykorzystuje się w weterynarii do diagnozowania chorób i obrażeń czworonożnego pacjenta oraz do monitorowania efektów wdrożonego przez weterynarza leczenia.

Przebieg tomografii weterynaryjnej – jak wygląda CT u zwierząt?

Przebieg badania tomografem weterynaryjnym rozpoczyna się od przygotowania czworonożnego pacjenta do badania. Na wstępie zwierzakowi podawana jest odpowiednia narkoza bądź inna forma sedacji. Jest to niezbędna część badania, gdyż podczas badania CT zwierzę musi pozostać w bezruchu. Następnie pacjent wkładany jest do specjalnej klatki, wsuwanej w trakcie badania pod cylinder tomografu. Tomograf wysyła promienie rentgenowskie, które przechodzą przez ciało zwierzęcia. Obrazy są rejestrowane, przetwarzane, a następnie wyświetlane na monitorze komputera. Wyniki badania tomografem trafiają następnie do specjalisty, który zidentyfikuje ewentualne choroby bądź nieprawidłowości w ciele zwierzęcia i na tej podstawie pokieruje Was dalej.

Zastosowanie tomografii weterynaryjnej

CT weterynaryjne wykorzystywane jest do diagnozowania problemów z układem:

  • kostnym,

  • oddechowym,

  • moczowym,

  • pokarmowym,

  • sercowo-naczyniowym.

Przeciwwskazania do wykonania CT weterynaryjnego u naszego pupila

Przeciwwskazaniami do wykonania czworonogowi tomografii weterynaryjnej mogą być:

  • narkoza, której nie można podać zwierzakom w podeszłym wieku lub w kiepskiej kondycji ogólnej,

  • wiek zwierzaka – im starszy zwierzak, tym bardziej niebezpieczne będą dla niego narkoza i inne działania związane z badaniem tomografem,

  • niewydolność serca, choroby układu oddechowego i inne ciężkie choroby z którymi boryka się Twój pupil to kolejne przeciwwskazanie do wykonania badania,

  • rozmiar – w przypadku wielkich zwierząt wykonanie tomografii może być niewykonalne, ponieważ aparaty, w które wyposażone są kliniki weterynaryjne są zwykle przystosowane do małych bądź średnich zwierząt,

  • ciąża to kolejne przeciwwskazanie, o którym należy wspomnieć – ciężarne psy, koty czy króliki nie powinny być poddawane tomografii, ponieważ CT weterynaryjne może uszkodzić płody.

Ile kosztuje tomografia weterynaryjna?

Cena tomografii weterynaryjnej jest wysoka. Jest to efekt tego, że nie każda klinika weterynaryjna posiada aparat do CT. Nie ma tutaj zbyt dużej konkurencji, przez co kliniki mogą windować ceny za wykonanie tomografii naszego pupila. Cena CT weterynaryjnego może się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju tomografu, rodzaju zwierzęcia, tego czy badanie będzie wykonywane z kontrastem czy bez. Ciężko podać w tym przypadku konkretną kwotę, gdyż będzie się ona wahała pomiędzy 600/700, a nawet 1200 złotych. Podkreślmy jednak, że mimo iż badanie jest kosztowne, w wielu przypadkach może być niezbędne dla zdrowia i życia zwierzęcia, a niekiedy może to życie uratować.

Podsumowanie

Podsumowując, TK weterynaryjne jest badaniem bardziej precyzyjnym niż RTG i mimo, że nie należy ono do najtańszych, jeśli Wasze zwierzę kwalifikuje się do wykonania takiego badania, z pewnością warto je wykonać, kiedy istnieje taka potrzeba i zalecenie ze strony lekarza weterynarii.

Wpis gościnny