Wizyta u dentysty — O czym pamiętać?

Wizyta u dentysty z bólem zęba, dziąsła, czy nawet rutynowa kontrola, zawsze powoduje stres u niektórych osób. Domyślić się można, że jest tak z uwagi na nieprzyjemne doznania, które wielu ludziom kojarzą się z dentystami. Wyleczenie chorego zęba czasami może wiązać się z bólem, lecz są już na tyle skuteczne środki znieczulające, że są w stanie skutecznie sobie z tym bólem poradzić. Bez względu na to z jakiego powodu mamy zapowiedzianą wizytę u dentysty — warto się do niej odpowiednio przygotować. To nie tylko ułatwi pracę specjaliście, ale i wizyta będzie bardziej komfortowa dla nas samych! W tym poradniku przeczytasz m.in., jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty i jak się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta i nie tylko w gabinecie stomatologicznym

Ból zęba to najczęstszy powód, przez który decydujemy się na wizytę u stomatologa. Powodów jest jednak wiele. Wymienić można, chociażby problemy z dziąsłami, chęć skorygowania uzębienia, wybielanie zębów, czy rutynowe kontrole, które powinien przeprowadzać każdy przynajmniej raz w roku.

Aby jednak wizyta u dentysty przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji, należy wiedzieć, o co musimy zadbać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Gabinet dentystyczny z wyposażeniem

Higiena jamy ustnej to podstawa

Obowiązkowo, przed wizytą w gabinecie stomatologicznym bez względu na powód należy zadbać o higienę jamy ustnej. Wyczyszczenie oraz nitkowanie zębów to czynności, które warto wykonać bezpośrednio przed wizytą u dentysty. Dzięki temu nie tylko ułatwimy pracę dentyście, lecz sami podejdziemy do wizyty na pewno w wyższym komforcie.

Czasami stres, najczęściej gdy zbliża się pierwsza wizyta, pośpiech lub zwykłe zapominalstwo przejmie nad nami władze i zwyczajnie zapomnimy o tym, że należy dokładnie umyć zęby w przypadku wizyty u lekarza stomatologa.

W takich przypadkach nie należy wpadać w panikę. Kiedy dojdzie do danej sytuacji, warto zgłosić ten fakt w recepcji. Często wiele gabinetów stomatologicznych dysponuje jednorazowymi zestawami do higieny jamy ustnej, z których możemy skorzystać i rozwiązać kłopot.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że bezpośrednio przed przystąpieniem np. do pierwszej wizyty, należy wstrzymać się ze spożywaniem pokarmów. To samo dotyczy palenia papierosów, czy spożywania napojów o mocnym zapachu. 

Grafika przedstawiająca postać myjącą zęby

Spożywanie pokarmów w dniu pierwszej wizyty u dentysty

Na temat jedzenia, przed wizytą, warto dodać jeszcze kilka zdań. Otóż wstrzymanie się z jedzeniem pod żadnym pozorem nie dotyczy całkowitego zaprzestania spożywania pokarmu w dniu pierwszej wizyty, a jedynie bezpośrednio przed nią. Co więcej, w dużej mierze zależne jest to od tego, po co odwiedziliśmy gabinet stomatologiczny.

Przykładowo, jeżeli w danym dniu planowany jest jakiś zabieg, który dodatkowo będzie powiązany ze znieczuleniem — dobrym pomysłem jest spożycie kilka godzin wcześniej jakiegoś lekkostrawnego posiłku. Po zabiegu zwyczajnie jedzenie może być utrudnione lub niemożliwe na jakiś czas.

Szczegółów związanych ze spożywaniem posiłków, zawsze można dopytać kilka dni przed wizytą — u stomatologa!

Spożywanie posiłków po pierwszej wizycie

Zasada jest podobna, jak ta dotycząca spożywania posiłków przed wizytą. Czyli, konkretnie jak długo itp. nie możemy jeść, uwarunkowane jest od rodzaju wykonywanego zabiegu przez stomatologa. Dodać można, że najczęściej podczas większości przeprowadzanych czynności jeść nie można do 2 godzin po ich wykonaniu.

Pomimo wszystko, aby się dokładnie upewnić, warto dopytać o daną kwestię stomatologa, chociaż zazwyczaj on sam nas o tym powinien poinformować.

Dentysta przedstawia pacjentce zdjęcie RTG szczęki

Pamiętaj o dokumentacji medycznej

Kiedy wybierasz się do gabinetu dentystycznego pierwszy raz, zabierz ze sobą dokumentację medyczną, którą zebrałeś do tej pory. Czasami taką dokumentację można uzyskać z poprzedniego gabinetu.

Zawierać ona będzie m.in.:

  • historię i plan leczenia, usuwania zębów, itp.
  • historię kiedy odbywały się wizyty kontrolne,
  • historię innych czynności jak leczenie, np. przegląd jamy ustnej, piaskowanie itp.,
  • zdjęcie RTG

i inne.

Dopilnowanie tej kwestii, szczególnie jeżeli wybieramy się na pierwszą wizytę, pozwoli uniknąć zbędnych kolejnych zdjęć RTG, czy też skutecznie pomoże w dalszej diagnostyce.

Co w przypadku pierwszej wizyty dentystycznej z dzieckiem

Wiele osób, które wybierają się ze swoimi dziećmi pierwszy raz do dentysty, przeżywa nie lada stres. Dziecko zazwyczaj będzie bało się takich wizyt, co gorsza, jeżeli pierwsza wizyta przebiegnie w warunkach niezbyt komfortowych dla malucha  — późniejsze mogą być prawdziwą traumą.

Bardzo ważna zatem jest wizyta adaptacyjna, szczególnie jeżeli dotyczy ona małych dzieci. Na takiej wizycie lekarz dentysta będzie mógł zbudować zaufanie małego pacjenta (opowie i pokaże, jak wygląda wizyta, na której będzie przeprowadzane leczenie itp.), co w przyszłości przełoży się z pewnością na wiele pozytywów. Często po wizycie dziecko otrzyma nagrodę dzielnego pacjenta, co jeszcze bardziej zachęci go do niestronienia od dentysty i strachu np. w przypadku bólu zęba.

Dziecko podczas wizyty u dentysty

Kiedy wstrzymać się z wizytą u dentysty

Istnieją także powody, przez które lepiej odczekać i nie wybierać się do dentysty. Do takich zaliczyć można np.:

  • Przeziębienia — szczególnie jeżeli występuje uporczywy katar, kaszel, czy podwyższona temperatura.
  • Opryszczka, afty, lub urazy jamy ustnej.
  • Miesiączka — przyjmuje się, że nie powinno umawiać się na poważniejsze zabiegi dentystyczne podczas trwania miesiączki. Jak wiadomo, zmniejszona jest wówczas krzepliwość krwi, co skutecznie naraża pacjentkę na wyższe ryzyko krwotoku.
  • Ciąża — nie jest to całkowite przeciwwskazanie, ale z uwagi na zdrowie matki, jak i rozwijającego się płodu, jeżeli wizyta nie jest konieczna, lepiej z nią odczekać do czasu rozwiązania.
Grafika przedstawiająca dentystkę, ząb i szczoteczkę do zębów z pastą

Gdzie udać się do dentysty i o czym jeszcze warto pamiętać

Aktualnie znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego nie powinno stanowić problemu. Aczkolwiek wybrać dobry gabinet, gdzie obsługa pacjenta będzie na najwyższym poziomie, jest trudniej. Im większe miasto, tym większy wybór, dlatego zawsze warto zważać na renomę danego gabinetu.

Jeżeli interesuje nas dobry dentysta — Kraków, jest miastem, w którym możemy się do niego wybrać — podany gabinet może być idealnym wyborem. Jest to profesjonalne i nowoczesne centrum stomatologii, z którego usług na pewno będziemy zadowoleni!

Kwestią, którą jeszcze warto mieć na uwadze, jest to, że zawsze udając się do dentysty, warto zanotować wszelkie pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście. Szczególnie jeżeli wybieramy się z konkretnym problemem i mamy wiele wątpliwości!

Podsumowanie

Pomimo mieszanych odczuć co do wizyt u dentysty, nowoczesne rozwiązania i stosowane technologie sprawiają, że zupełnie nie ma się czego obawiać. Wizyta u stomatologa, nie musi być nieprzyjemna, czy niekomfortowa. Doświadczony i kompetentny dentysta zadba, o zminimalizowanie ryzyka pojawienia się bólu. O prawidłowej higienie jamy ustnej powinniśmy pamiętać zawsze, nie tylko podczas wizyty u dentysty.

Wpis gościnny