Wyprawka dla noworodka i dla mamy [lista zakupów]

Wyprawka dla noworodka i dla mamy - co kupić? Lista

Co kupić dla noworodka i mamy do szpitala, a co na powrót do domu po porodzie? Zobacz pełną wyprawkę dla dziecka i jego mamy! Ta lista zakupów w PDF i WORD, a także ich omówienie, ułatwią Ci kompletowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, gdy w domu pojawi się niemowlę.

Wyprawka dla noworodka

Co trzeba kupić, aby wyprawka dla noworodka spełniła wszystkie potrzeby? Co kupić dla mamy, a co dla dziecka – zarówno do szpitala, jak i do domu na powrót po porodzie? Poniżej przedstawiamy pełną listę zakupów i wskazówki, na co zwracać uwagę podczas wybierania konkretnych produktów. Na końcu artykułu zamieszczamy także listę do pobrania w PDF (plik gotowy do druku) lub WORD (plik do edycji na komputerze) – możesz ją wydrukować i na bieżąco zaznaczać, co już udało Ci się kupić, a co jeszcze pozostało do uzupełnienia, albo wpisywać tam nazwy/linki konkretnych produktów.

Kiedy zacząć kupowanie wyprawki?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka może niestety potrwać trochę dłużej, niż początkowo zakładamy. Nie zostawiajmy więc zakupów na ostatni dzwonek. Najczęściej przyszłe mamy kompletują wyprawkę w drugim trymestrze ciąży lub wybierają konkretne produkty w drugim trymestrze, ale kupują je dopiero na początku trzeciego. Pamiętaj jednak, żeby nie robić zakupów później niż do końca 7 miesiąca ciąży, ponieważ od tego czasu może się wiele wydarzyć i lepiej być przygotowanym na to, że może urodzić się np. wcześniak. Warto także wybrać taki moment, kiedy już wiecie, czy spodziewacie się córeczki, czy może synka, aby dostosować akcesoria i kolorystykę do płci (chociaż obecnie coraz więcej mam wybiera kolorystykę unisex, czyli pasującą zarówno do dziewczynki, jak i do chłopca).

Jest też kilka ogólnych zasad, którymi warto sugerować się przy każdym zakupie: nie oszczędzaj na jakości i bezpieczeństwie. Gdy wybierasz tekstylia, stawiaj na takie, które są produkowane z naturalnych, oddychających materiałów (bawełna, bambus). W przypadku kosmetyków wybieraj te, które zostały odpowiednio przebadane i nie mają agresywnych substancji dla dziecka, które mogłyby je uczulać. Jeśli chodzi o meble, sprawdzaj, czy farby, które je pokrywają, mają wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Popularne certyfikaty bezpieczeństwa dla niemowląt
Popularne certyfikaty bezpieczeństwa dla niemowląt

Ubranka dla noworodka – ile kupić?

Zanim urodzisz, kup pierwsze ubranka dla dziecka. Maluszek na początku bardzo szybko rośnie, więc nie rób dużych zapasów, bo może się okazać, że ubierze je kilka razy i już nie będą potrzebne. Optymalnie jest kupić ubranka na pierwsze 2-3 miesiące życia. Nie wiadomo też, jaki wzrost będzie miało dziecko po urodzeniu, więc nie ma sensu robić wielkich zakupów. Istotne jest również to, w jakim miesiącu noworodek przyjdzie na świat: w miesiącu zimowym, jesiennym/wiosennym, czy letnim. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych ubranek:

  • pajacyki niemowlęce 5-6 sztuk
  • body rozpinane 5-7 sztuk
  • śpioszki i kaftany 4-6 sztuk
  • półśpiochy ok. 5 sztuk
  • bluza lub sweterek 2-3 sztuki
  • legginsy niemowlęce 3-4 sztuki
  • czapki bawełniane 3-6 sztuk
  • skarpetki niemowlęce 5-7 par
  • kombinezon lub ocieplany pajac 1-2 sztuki (w przypadku dzieci urodzonych jesienią i zimą),
  • grubsza czapka, szalik, rękawiczki (dla dzieci urodzonych jesienią i zimą)
  • lekka kurtka (dla dzieci urodzonych wiosną lub latem).

Jakie rozmiary ubranek wybrać na pierwszą wyprawkę?

Rozmiary ubranek oznaczają wzrost maluszka. Pierwsze rozmiary zwykle wynoszą 56 cm dla ubranka oraz 34 dla czapeczki. Niekiedy jednak dziecko rodzi się większe i od razu zaczynamy od rozmiaru ubranka 62 cm – ale z drugiej strony dla wcześniaków wybiera się rozmiar 50 lub 52 (takie ubranka często pasują też dla drobnych niemowlaków).

Ile ubranek kupić do wyprawki oraz w jakich rozmiarach? Nie kupuj na pewno zbyt wiele ubranek w rozmiarze 56, ponieważ szybko przestaną pasować. Najlepiej kupić od razu więcej ubranek w rozmiarze 62, a nawet 68 (wówczas będziesz mieć garderobę na średnio 3-4 pierwsze miesiące). I tak kolejno, w rozmiarze 56 warto kupić po 3 sztuki pajacyków, śpiochów, kaftanu i półśpiochów, 4 sztuki body rozpinanych oraz 2 sztuki legginsów. Natomiast w rozmiarze 62 kup po 4 sztuki pajacyków, śpiochów i kaftanu, body rozpinanych, półśpiochów oraz legginsów.

Kupując ubranka dla niemowlaka, wybieraj najlepiej takie, które są uszyte z dobrej jakości bawełny – idealnie, jeśli będzie certyfikowana. Jeśli ubranka mają nadruk, sprawdź metodę jego wykonania: najlepszy jest nadruk wodny, ponieważ jest bezpieczny dla skóry niemowlęcia oraz trwały. Kolejna sprawa to rozpinane ubranka – wybieraj te, które mają łatwo rozpinane i do tego antyalergiczne napki. W przypadku pierwszych ubranek dla noworodka, wybierz body, które rozpinają się kopertowo na zakładkę, ponieważ łatwiej założysz je maluszkowi, a dla niego samego będą wygodniejsze.

Wyprawka dla noworodka: przewijanie i pieluszki

Jeśli nie będziesz mieć wcześniaka, zaopatrz się w kilka opakowań pieluszek w rozmiarze „1” (rozmiar „0” – newborn – przeznaczony jest dla dzieci urodzonych za szybko). Warto sięgać po pampersy, które zapewniają ochronę i nie odparzają skóry. Wiele matek poleca pieluszki Pampers Premium Care oraz Dada Premium. Możesz także zdecydować się na pieluchy wielorazowe z tetry – jednak wówczas musisz je prać, a nie zawsze są one odpowiednie dla wrażliwej skóry niemowlaka (często odparzają, co potwierdza wiele opinii na forach). Ile pampersów w rozmiarze „1” kupić na wyprawkę? Najlepiej zaopatrz się w 3 opakowania po ok. 80 sztuk, a dopiero pod koniec korzystania z nich zdecydujesz, czy nadal kupować rozmiar „1”, czy już przejść na „2”.

Zmienianie pieluch nie obędzie się bez przewijaka. Najlepiej, abyś miała 2 sztuki: jeden do sypialni przy łóżeczku, a drugi do łazienki – aby móc wygodnie wycierać dziecko po kąpieli oraz je ubierać. Rozmiar: optymalnie 50x70. Na każdy przewijak kup po 2 prześcieradełka. Zamów także jednorazowe podkłady do przewijania – na początku będziesz ich potrzebowała w dużych ilościach.

Wyprawka dla noworodka do spania

Bardzo ważne jest zapewnienie wygodnego miejsca do spania dla noworodka. Na liście zakupów powinno się znaleźć:

  • łóżeczko, kołyska lub kosz Mojżesza (rozmiar 120x60; warto, aby łóżeczko miało wyciągane szczebelki i 2 poziomy, a także funkcjonalną szufladę; farby muszą mieć atesty bezpieczeństwa),
  • materacyk (najlepiej, aby był w całości lateksowy – a nie tylko warstwa; wiele matek odradza materace kokosowo-gryczane; jedną z najlepiej ocenianych marek produkujących materace dla niemowląt jest firma Hevea Baby),
  • nakłada na materac,
  • ochraniacz na szczebelki (zabezpiecza dziecko przed uderzeniem),
  • prześcieradło (2 sztuki),
  • rożek do otulania i śpiworek,
  • kocyk,
  • od ukończenia 6 miesiąca można też kupić poduszkę klin (z pianki termoelastycznej),
  • niania elektroniczna lub monitor oddechu.

Pielęgnacja – wyprawka dla noworodka

Wśród artykułów pielęgnacyjnych znajdują się zarówno kosmetyki, jak i niezbędne przedmioty oraz akcesoria do kąpieli i higieny. Wybierając konkretne produkty koniecznie sprawdzaj, aby miały one opinie Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny lub Centrum Zdrowia Dziecka. W wyprawce dla noworodka powinny się znaleźć następujące produkty:

  • wanienka (jeśli masz większą łazienkę, dobrze, abyś od razu kupiła dużą wanienkę ze stelażem, ponieważ z małej dziecko szybko wyrośnie; zwróć uwagę, aby był odpływ; warto też dokupić fotel kąpielowy; jeśli masz małą łazienkę, szukaj wanienek składanych – np. silikonowych z podwójnym dnem),
  • ręcznik kąpielowy z kapturkiem (3 sztuki, większe),
  • termometr do wody,
  • szczotka do włosów – z włosia naturalnego,
  • nożyczki do paznokci (najlepiej całe stalowe/metalowe, bez plastikowej rączki),
  • preparat do pielęgnacji pępka (najlepiej Octenisept),
  • aspirator do noska (wiele matek zachwala aspiratory do odkurzacza, np. Katarek Plus – są one najwygodniejsze i najdokładniejsze w użytkowaniu, ale możesz też zdecydować się na tradycyjną gruszkę),
  • gaziki 5x5 (1 paczka),
  • sól fizjologiczna do przemywania oczu (10 ampułek),
  • plastikowy kubek do kąpieli,
  • duże waciki kosmetyczne,
  • krem emolientowy barierowy (1 sztuka, np. Emotopic - krem natłuszczający na zimę, a na lato krem przeciwsłoneczny z filtrem),
  • emulsja do kąpieli (3 sztuki – najlepiej emolientowa),
  • balsam (2 sztuki - najlepiej emolientowy),
  • krem do pielęgnacji pupy niemowlęcia (3 sztuki – np. Bepanten),
  • chusteczki nawilżane (np. BabyDream zielone),
  • kapsułki lub proszek do prania przeznaczony do ubranek niemowlęcych (powinien być antyalergiczny i bezpieczny dla skóry dziecka – np. Lovela),
  • patyczki kosmetyczne z miękkim zakończeniem.

Produkty do karmienia

Niezależnie od tego, czy będziesz kupować pieluchy jednorazowe czy tez wielorazowe, zamów 3-4 pieluchy tetrowe oraz 6-8 pieluch flanelowych – z przeznaczeniem na ulewanie – będą bardzo przydatne podczas karmienia. Dodatkowo, jeśli będziesz karmić piersią, kup awaryjnie 1 butelkę do karmienia, ponieważ może się okazać, że będziesz musiała dokarmiać dziecko, jeśli będzie stosunkowo duże. Wstrzymaj się z zakupem podgrzewacza do pokarmu, smoczka do butelki i sterylizatora do butelek – ponieważ może w ogóle z nich nie skorzystasz, jeżeli dziecko będzie się najadać Twoim naturalnym pokarmem. Jeśli postanowiłaś karmić mlekiem modyfikowanym, konieczne musisz te akcesoria zakupić i wówczas będziesz potrzebować też więcej butelek – ok. 3. Na początku można też kupić 1 smoczek – jeśli okaże się, że dziecko lubi z niego korzystać, dokupisz później więcej.

Jeśli będziesz karmić piersią, kup i tak awaryjnie 1 paczkę mleka modyfikowanego (możesz też zapisać się do jednego z programów dla przyszłych mam, aby otrzymać za darmo próbki mleka – na początek będą one wystarczające, jeśli zamierzasz karmić dziecko piersią). Jeśli wiesz już, że nie będziesz karmić piersią, zaopatrz się oczywiście od razu w większą liczbę paczek mleka.

Wyprawka dla noworodka: spacer i podróż

Przyszli rodzice powinni pomyśleć jeszcze przed porodem o przyszłych spacerach i podróżach (w tym także chociażby podróży ze szpitala). Warto kupić:

  • głęboki wózek spacerowy (np. Adamex albo Bebetto; najlepiej 2 w jednym, z moskitierą, folią przeciwdeszczową i parasolką),
  • mata do przewijania (najlepiej pianka Peva),
  • śpiworek do wózka,
  • haczyki na wózek – na zakupy (bardzo przydatny gadżet),
  • torba do wózka i torba dla mamy,
  • prześcieradełko do wózka,
  • fotelik samochodowy do 13 kg (fotelik będzie nosidełkowy – nie trzeba więc kupować dodatkowo nosidełka; w takim foteliku dziecko jest wożone przez rok, a później należy zakupić większy; warto sprawdzić parametry bezpieczeństwa fotelika na stronie fotelik.info; wraz z fotelikiem warto kupić bazę IzoFix; istotne, aby fotelik spełniał normę europejską i-Size – to najnowsza norma bezpieczeństwa),

Pozostałe produkty wyprawkowe dla noworodka

Poza powyższymi produktami, warto na początek zakupić:

  • leżak – bujaczek,
  • organizer na łóżeczko (dzięki temu łatwiej zachowasz porządek),
  • matę edukacyjną do leżenia (np. Tiny Love),
  • komodę na ubranka i akcesoria dla dziecka,
  • miś szumiś (ułatwia wyciszanie niemowlaka i spokojny sen),
  • termometr bezdotykowy,
  • plastikowe łyżeczki (np. do podania syropu),
  • witaminę D,
  • paracetamol (pedicetamol) i nurofen forte w syropie,
  • chustę tkanką (do noszenia dziecka w pierwszych miesiącach życia, najlepiej tkanie diamentowel rozmiar dobieramy do wzrostu),
  • pojemnik na zużyte pieluchy,
  • pojemnik na zabrudzoną odzież niemowlaka,
  • wagę niemowlęcą,
  • nawilżacz powietrza,
  • inhalator.

Wyprawka dla mamy noworodka do szpitala i do domu

Zarówno noworodek, jak i jego mama potrzebują wyprawki. W przypadku mamy, należy dobrze przygotować się do szpitala i na powrót do domu. Wśród obowiązkowych produktów dla mamy znajdują się:

  • laktator elektryczny (np. Canpol),
  • biustonosze do karmienia (2-3 sztuki biustonoszy bawełnianych oraz 2 biustonosze lekko usztywnione i z fiszbinami; ważne, aby biustonosze były miękkie; na początek kup 1 biustonosz pod koniec ciąży, a pozostałe dopiero jak urodzisz, ponieważ Twój biust może się jeszcze diametralnie zmienić),
  • wkładki laktacyjne (2 paczki),
  • majtki poporodowe (4x majtki poporodowe na ok. 3 tygodnie po porodzie – wielorazowe),
  • podpaski poporodowe (podkłady, np. Bella Mama, 10 paczek),
  • koszule do karmienia (3 sztuki, najlepiej na zatrzaski z przodu lub z rozchylaniem z boku – kobiety często odradzają koszule na guziczki, z powodu trudności w ich odpinaniu),
  • femaltiker (na laktację – 3 paczki),
  • lanolina 100% na brodawki (np. z Ziaji),
  • płyn do higieny intymnej (często polecane są płyny takie jak: Lactacyd + czy Ziaja – płyn ginekologiczny),
  • ciemna koszula do porodu (może być stara i zużyta – podczas porodu będzie zakrwawiona i nie nada się do dalszego użytkowania),
  • poduszka do karmienia i poduszka poporodowa,
  • opcjonalnie pas brzuszny (wzmacnia mięśnie osłabione po porodzie i zabezpiecza przed przepukliną po cesarskim cięciu).

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka i mamy?

Zakładając, że kupujemy produkty, które nie są z najniższej półki cenowej, ale też nie są najdroższe (a więc ich jakość jest dobra), za całą wyprawkę z powyższej listy zapłacimy około 10 000 zł. Oczywiście cena zależy w dużej mierze od parametrów poszczególnych produktów, ale w tych kosztach uwzględniliśmy np. fakt, że nie oszczędzamy na bezpiecznym foteliku do samochodu (koszt z bazą IzoFix ok. 1700 zł), wygodnym wózku (również ok. 1700 zł za wózek 2w1), porządnym materacyku do łóżeczka (wysokiej jakości – sprzyjający prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa – koszt ok. 500 zł) czy bardzo dobrej jakości biustonoszach (zakładamy łączną kwotę nawet 400 zł).

Poniżej możecie pobrać listę zakupów wyprawkowych dla noworodka i jego mamy, w formacie PDF oraz WORD (do edycji). Warto ją sobie wydrukować i odznaczać poszczególne produkty, gdy tylko je skompletujemy (lub np. edytować w formie elektronicznej i wklejać linki do konkretnych produktów).

Lista zakupów – wyprawka dla noworodka PDF do druku [pobierz]

Lista zakupów – wyprawka dla noworodka WORD do edycji [pobierz]