Zabieg i leczenie zaćmy. Jak przebiega choroba?

Zaćma - leczenie

Choroby oczu stają się utrapieniem wielu osób. Szczególnie narażone na wszelkie schorzenia układu wzroku, są osoby starsze. Najczęstszą przyczyną pogorszenia widzenia u seniorów jest zaćma. Problem ten często utrudnia samodzielne funkcjonowanie. Obecny rozwój medycyny pozwolił jednak opracować skuteczne metody leczenia zaćmy.

Zaćma-co to takiego?

Za główną przyczynę zaćmy uznaje się starzenie, które w konsekwencji zaburza procesy metaboliczne. Zdarza się, że choroba ta dotyka również młodsze społeczeństwo. Dzieje się tak, gdy dziecko zmaga się np. z cukrzycą bądź krótkowzrocznością. Znacznie częstszym problemem układu wzroku u dzieci jest zez. Rodzice zauważają nieprawidłowe ustawianie  się gałek ocznych u swojego dziecka. Specjalistyczne badanie oczu pozwali lekarzowi określić stopień zaawansowania schorzenia, oraz dobierze odpowiednie leczenie. Zazwyczaj leczenie zeza u dzieci opiera się na zasłonięciu zdrowego oka, po to, by wymusić wysiłek na chorym oku. Problem zaćmy wymaga bardziej radykalnych środków. Korygowanie widzenia poprzez noszenie okularów, nie wyleczy schorzenia. Zaćma bowiem to zmętnienie soczewki oka. Wraz z rozwojem choroby pacjent skarży się na coraz to większe pogarszanie się wzroku. Bywa, że zaćma nie pozwala samodzielnie funkcjonować. Metodą, która pozwoli pozbyć się problemu, jest usunięcie zmienionej chorobą soczewki i wszczepienie w jej miejsce nowej. 

Zaćma - jak ją  leczyć?
Zaćma - jak ją leczyć?

Przebieg i leczenie zaćmy

Zaćma jest bezbolesną chorobą, której objawy są na początku rozwoju schorzenia dość niewinne. Pacjenci skarżą się, na pogorszenie ostrości widzenia, szybsze męczenie się wzroku. Pierwszym krokiem, który często jest podejmowany, to zmiana okularów na mocniejsze. Niestety takie rozwiązanie, nie hamuje postępu choroby. Z biegiem czasu pacjent ma problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Zabieg usunięcia zaćmy jest jedynym rozwiązaniem, który pozwala odzyskać komfort widzenia. Metody leczenia schorzenia, przez lata się rozwijały. Dziś specjaliści mogą w krótkim czasie pomóc pacjentowi pozbyć się problemu, jakim jest zaćma. Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami jest obecnie najnowocześniejszą na świecie metodą usunięcia zmętnionej soczewki oka. Lekarz po wcześniejszym dokładnym badaniu dna oka. Określeniu stopnia zaawansowania choroby. Dobierana jest nowa soczewka, która zostanie wszczepiona pacjentowi. Zabieg polega na rozbiciu poprzez ultradźwięki zmętnionej soczewki. Na jej miejsce wczepiania jest nowa, idealnie dopasowana. Cały proces trwa ok. 20 minut.  Pacjent znieczulany jest metodą kroplową, jest całkowicie przytomny. Odczuwa jedynie dotyk i polewanie wodą. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nad prawidłowym przebiegiem leczenia czuwa lekarz okulista, anestezjolog i pielęgniarka. Nie ma potrzeby późniejszej hospitalizacji. Co istotne poprawa widzenia jest niemal natychmiastowa. U ok. 10-30 % pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy dochodzi o tzw. zaćmy wtórnej. Sposobem na to jest małoinwazyjny zabieg kapsulotomii. Polega on na wykonaniu za pomocą lasera, małej szczeliny w torebce soczewki. Pacjent od razu odzyskuje prawidłową ostrość widzenia. W skutecznym i efektywnym leczeniu każdej choroby jest dokładna diagnoza, odpowiednio dobrane leczenie oraz czas. Dlatego nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. 

Wpis gościnny