Zachcianki żywieniowe a demencja: zobacz, co komunikuje nasz organizm

Nocne napady głodu

Demencja to złożone zaburzenia poznawcze, które wynikają ze starzenia się organizmu i powodują stopniowy zanik pamięci oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Jednak pierwsze objawy demencji mogą być bardzo subtelne i trudne do zauważenia przez seniora czy też jego najbliższe otoczenie. Dlatego warto przyjrzeć się zachciankom żywieniowym, które mogą być sygnałem zwiastującym rozwój demencji.

Nietypowe zachcianki żywieniowe

Starsze osoby zwykle posiadają już wypracowane nawyki żywieniowe i spożywają ulubione posiłki o ściśle określonych porach. Gdy jednak bez wyraźnego powodu senior zaczyna odżywiać się w odmienny sposób, może być to wyraźny komunikat wysyłany przez organizm świadczący o tym, że u danej osoby rozwija się demencja. W takim wypadku trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na nagłą potrzebę doprawiania potraw i brak umiaru w jedzeniu. Osoba, która zawsze dbała o zdrowie i unikała tłustych potraw, może niespodziewanie przestać interesować się tym, co i w jakich ilościach je. Objawem demencji może być również niedbały sposób spożywania pokarmów, przez co można odnieść wrażenie, jakby senior zapomniał o dobrych manierach.

Wzmożony apetyt na wybrane produkty

Wczesnym symptomem demencji bywa także stopniowa utrata smaku lub problem z rozróżnieniem smaków. Wówczas osoba starsza może dosłownie z dnia na dzień zmienić swoje preferencje żywieniowe i odczuwać wzmożony apetyt na wybrane produkty takie jak słodycze, tłuste i niezdrowe potrawy czy węglowodany. Ponadto senior może mieć również trudność z zachowaniem umiaru w spożywaniu alkoholu lub innych używek. Takie niezrozumiałe zachowanie często występuje podczas ważnych uroczystości rodzinnych i może być negatywnie odbierane przez rodzinę, ponieważ rzadko zdarza się, by od razu wiązano je z demencją.

czekolada
Zachcianki żywieniowe mogą mieć związek z demencją

Czy zachcianki żywieniowe towarzyszące demencji mogą być groźne dla zdrowia?

Nietypowe zachcianki żywieniowe powinny skłonić seniora do konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak zmiana nawyków żywieniowych nie powoduje poważnych konsekwencji społecznych i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, to wówczas wystarczy zastosować leczenie zachowawcze i obserwację. W przypadku gdy senior dodatkowo choruje na cukrzycę, tarczycę lub miażdżycę konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej diety, aby nie doprowadzić do dalszego pogarszania się stanu zdrowia. Ponadto szukając zdrowych produktów, będących pełnowartościowymi zamiennikami popularnych przekąsek, można przejrzeć na przykład gazetki promocyjne Twój Market, gdzie umieszczono informacje o ciekawych promocjach i nowościach spożywczych adekwatnych dla osób w każdym wieku.

Zachcianki żywieniowe - napady głodu
Zachcianki żywieniowe - napady głodu - a demencja

Leczenie demencji

Jeśli okaże się, że zachcianki żywieniowe są powiązane z rozwojem demencji, to doświadczony lekarz powinien przepisać seniorowi stosowne leki. Demencja jest chorobą nieuleczalną, która postępuje wraz z wiekiem. Jednak stosując się do zaleceń lekarza i wykonując odpowiednie ćwiczenia, można znacząco zahamować jej rozwój. Kluczowa w tym przypadku będzie szybka i trafna diagnoza oraz właściwe wsparcie ze strony rodziny.

Oczywiście nietypowe zachcianki żywieniowe nie zawsze muszą być zwiastunem problemów natury neurologicznej. Mimo wszystko warto obserwować seniora i reagować na wszelkie niecodzienne zachowania, ponieważ w ten sposób można zapobiec szybkiemu rozwojowi demencji i sprawić, że osoba starsza będzie mogła jeszcze długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wpis gościnny