Żylaki nóg - przyczyny i czynniki ryzyka powstawania żylaków na nogach

Żylaki nóg

Żylaki nóg to schorzenie, które objawia się poprzez dolegliwości bólowe i nieestetyczne zmiany skórne, rozwijające się w obrębie kończyn dolnych. Do najczęstszych przyczyn rozwoju żylaków można zaliczyć siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz spożywanie tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Jak powstają żylaki? Jakie są czynniki ryzyka powstawania zmian w obrębie kończyn dolnych? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak można zminimalizować ryzyko rozwoju żylaków nóg.

Jak powstają żylaki?

Żylaki kończyn dolnych rozwijają się na skutek nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych, prowadzącego do występowania zaburzeń krążenia krwi w organizmie. Efektem tych procesów jest zwiększona krzepliwość krwi oraz powstawanie zastojów żylnych, prowadzących do rozwoju nieestetycznych zmian skórnych w obrębie kończyn dolnych.

Do najczęstszych objawów towarzyszących żylakom nóg można zaliczyć dolegliwości bólowe, odczuwanie ciężkości nóg, swędzenie skóry, a także powstawanie opuchlizny i obrzęków. Więcej informacji na temat przyczyn, objawów oraz sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych znajdziesz w serwisie abc-zylakow.pl

Najczęstsze przyczyny powstawania żylaków nóg

Bezpośrednią przyczyną rozwoju żylaków kończyn dolnych jest zaburzone krążenie krwi w organizmie, które przyczynia się do powstawania zastojów żylnych i podwyższenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Warto podkreślić jednak, że istnieje szereg pośrednich czynników i zaburzeń zdrowotnych, które mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń krwi, prowadzących do powstawania żylaków. Można do nich zaliczyć między innymi: 

  • brak aktywności fizycznej,

  • złe nawyki żywieniowe,

  • nadwagę,

  • ciążę,

  • korzystanie z sauny,

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie alkoholu,

  • uwarunkowania genetyczne,

  • zaburzenia hormonalne.

Czynniki ryzyka rozwoju żylaków kończyn dolnych

Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstawania nieestetycznych zmian w obrębie naczyń żylnych. Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju żylaków można zaliczyć:

  • Wiek - ryzyko rozwoju żylaków rośnie wraz z wiekiem i jest największe u osób powyżej 40-50 roku życia.

  • Płeć żeńska - żylaki są diagnozowane u kobiet około 5 razy częściej niż u mężczyzn.

  • Noszenie ciasnych ubrań i bielizny - wiążące się z nadmiernym naciskaniem na skórę i tanki oraz prowadzące do rozwoju zaburzeń w obrębie naczyń żylnych.

  • Wykonywanie niektórych zawodów - zwłaszcza tych, które wymagają długotrwałego przebywania w jednej pozycji, takich jak nauczyciel, kelner, kierowca, fryzjer.

Podsumowanie

Żylaki nóg to nieestetyczne zmiany chorobowe, które pojawiają się w obrębie kończyn dolnych. Rozwojowi żylaków mogą towarzyszyć liczne objawy, takie jak dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, opuchlizna oraz przebarwienia skórne. Do najczęstszych przyczyn rozwoju żylaków można zaliczyć zaburzenia hormonalne, prowadzenie siedzącego trybu życia, unikanie aktywności fizycznej, a także nadużywanie alkoholu. Ryzyko rozwoju żylaków nóg rośnie wraz z wiekiem i jest największe u kobiet, które wykonują zawody, wymagające długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Wpis gościnny